Sari la conținut

Intrebari legate de lustruirea evacuariii si genti textile


edu.
 Share

Postări Recomandate

Salut.

 

Nu gasesc nici un topic in care fiecare sa putem sa punem intrebari, si cine stie vreun raspuns de ajutor sa-l dea.

Eu zic ca ar fi de ajutor .

 

Eu as avea 2 intrebari .

 

1- Aparatoarea de la galerie + cea de la evacuare, cu ce pot sa o curat, sa-i redau culoarea de gri/argintiu , nu galbuie cum e acum.

2- am un xtz 660 , ca sa-i pun genti textile, am nevoie de ceva suporti , sau pur si simplu se prind in chingi, si cu asta basta...? aparatoarea de la evacuare e de ajuns sa nu arda geanta?

 

Mersi.

 

PS- daca sunteti de acord, ar fi bun sticky topicul, sa nu mai incarcam forumul la fiecare intrebare cu inca un topic.

Ar tine loc de chat , care ne-ar fi la fel, de mare ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 - AUTOSOL METAL POLISH si /sau wd40 si/sau alte produse de genu de la magazinele de profil sau marketuri - sectiunea auto. Multa munca ,freci mult la ele iar in maxim 2 saptamani or sa fie la fel ( tu decizi daca se merita sau nu )

 

2 - Daca pui suporti vor sta mai bine, ii poti asigura mai ok si protejezi codita. Daca pui direct cu chingile pe sub sa/sau deasupra,in mers,din cauza vibratiilor,denivelari se pot misca si ti se va zgaria codita,nu foarte grav dar se va cunoaste diferenta ( tu decizi din nou care crezi ca este ceai mai buna varianta pentru tine si moto-ul tau)

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 - daca e aluminiu sau inox, merge cu Autosol f bine, dar va trebui sa o refaci periodic. Nu e chiar asa multa munca, eventual freci "grosul" cu smirghel p2000 (e fff fin) cu apa si dupa aceea cu Autosol. Nu lua alta pasta, nu se compara cu Autosol, am probat eu...

2 - suporti. daca se ating gentile textile de protectia tobei, care e incinsa si ea, se topesc. poti sa-i faci, tu sau cineva pricepu si cu un aparat de sudura, nu e mare inginerie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salut.

 

Nu gasesc nici un topic in care fiecare sa putem sa punem intrebari, si cine stie vreun raspuns de ajutor sa-l dea.

(... ...)

Salut, printre altele forumul exact pentru asta este, sa pui intrebari si sa primesti raspunsuri.

Totul este ca intrebarile sa le pui pe ariile potrivite (asta inseamna sa rasfoiesti forumul cu atentie si sa cauti si cu ajutorul functiei "search") sau daca nu esti multumit si decizi sa deschizi un topic, sa-i dai o denumire cit mai exacta (din respect pentru ceilalti), fara ambiguitati de genul "am o rugaminte, ce fac, am niste intrebari, unde gasesc", etc..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Geo_ZGA- am sa folosesc autosol, si cand se matuieste/murdareste, mai curat o data.. asta e. Stiu sa lucrez cu aparatul de sudura, asa ca ma pun sa gasesc vreo schita de suporti, si probabil ca o sa-i fac eu.. sa vad cum o sa iasa. Mersi.

@l.u.v - problema e ca sunt multe intrebari... si apropos de functia ..search'' cu scuzele de rigoare dar e cam varza functia, mai bine dau pe google cu trimitere pe motociclism.ro ....

 

Mersi de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea 1 nu ma pricep sa iti recomand ceva anume dar iti zic sigur ca o sa se faca la fel intr un timp scurt....

La 2.....ai 2 variante ori iti faci singur daca poti ori gasesti pe cineva sunt destui pe aici care confectioneaza suporti si genti si cate si mai cate....:)))

Ptr chat ai varianta PM.....bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te hotarasti sa-ti faci tu suportii, ti-am pus 3 imagini cu fostul meu XTZ pt. inpiratie. Sunt facuti din teava de gaz. Costuri: am platit 150 lei pt. materiale si manopera.

 

Pfffoai, mii de multumiri , pana acum tot cautam pe net in speranta ca voi gasii ceva de aproape si n-am gasit.

Respecte ! Multumesc.

 

In legatura cu lustruirea, am curatat aparatoarea de galerie cu Coca Cola zero :crack: mai mult de curiozitate, s-a curatat cat de cat, dar oricum o sa iau un autosol sa curat mai bine, ca am si scutul si aparatoarele....

Mersi baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...