Sari la conținut

Ultrasunete curatare cilindrii


Postări Recomandate

detartrant, face minuni, crede-ma! ;)

 

Sal! Cum fac , ii las peste noapte in galeata cu apa si detartrant ? Ii inmoi in motorila inainte? Bag si ceva decarburol? Care e procedura?

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cilindrii luati jos de pe motor? Sau cum sa-i inmoi in galeata?

 

 

Lasa-i vintage, sa se vada istoria care a trecut peste ei....

 

Sunt dati jos. La carburatoare am rezolvat cu decarburol si periuta de dinti dar cilindrii sunt prea vintage pentru mine. Totusi , nu pot sa cred ca nu exista in Bucuresti un garaj cu o schema d-asta :

.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu vrei sa cureti exteriorul sau interiorul cilindrilor?

 

-exterior, sablat+ vopsit

-interior honuire daca nu mai exista , daca se mai vad rizuri ii lasi fix asa cum sunt (segmentii ii masori sub stratul de carbon)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu vrei sa cureti exteriorul sau interiorul cilindrilor?

 

-exterior, sablat+ vopsit

-interior honuire daca nu mai exista , daca se mai vad rizuri ii lasi fix asa cum sunt (segmentii ii masori sub stratul de carbon)

 

exteriorul vreau doar curatire , nu vreau honuire la interior

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

cilindrii reci, dai cu detartrant (sau orice pentru curatat aragaze si cuptoare), lasi 15 minute, clatesti. rar trebuie sa repeti operatiunea...

Editat de r_amonna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cilindrii reci, dai cu detartrant (sau orice pentru curatat aragaze si cuptoare), lasi 15 minute, clatesti. rar trebuie sa repeti operatiunea...

Am incercat cu solutie din aia de aragaze (Triumf) pe niste supape si pe o chiulasa, n-a avut nici un efect.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu inteleg. cilindrii in sine sunt gaurile in care se misca pistoanele....nu cred ca are ce sa curete acolo, ca, curata destul segmentii, decat cum zicea cineva mai sus honuire daca e cazul, dar aia nu se face de placut ci de nevoie. pistoanele pot avea in cap calamina, iar in filmulet sunt chiuloase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal again!

 

Pe astia doresc sa-i curat la exterior. E plin de ulei jegos si n-ajung cu periunta de dinti intre nervuri. Si oricum nu s-ar lua ca sta acolo de multa vreme. Mai e si la interior o mica banda de carbon de vreo 80mm inaltime (se vede in poza dealtfel) dar nu vreau sa ma bag acolo; las asa cum e.

 

bvFZDtj.jpg

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti un vermonel (butelcuta daia care o umpli cu lichid si dai din deget sa sprayeze) si fa un amestec de benzina cu motorina.

sau poti incerca cu wd40 (functioneaza si asta, dar tre sa dai bani pe spray-uri), sau spray de frane. teoretic asta ar fi cel mai bun, dar este si solutia cea mai scumpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti un vermonel (butelcuta daia care o umpli cu lichid si dai din deget sa sprayeze) si fa un amestec de benzina cu motorina.

sau poti incerca cu wd40 (functioneaza si asta, dar tre sa dai bani pe spray-uri), sau spray de frane. teoretic asta ar fi cel mai bun, dar este si solutia cea mai scumpa.

 

Am dat ieri cu niste Carplan ( Engine Cleaner and Degreaser) si nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu inteleg. cilindrii in sine sunt gaurile in care se misca pistoanele....

se refera la radiatorul de racire al cilindrului

 

 

PS : un cilindru, doi cilindri ( cu un "i")

» Post actualizat in 13 Aug 2014 09:20

Am dat ieri cu niste Carplan ( Engine Cleaner and Degreaser) si nimic.

tu vrei sablare ?

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 13 Aug 2014 09:20

 

tu vrei sablare ?

 

Vreau doar sa curat radiatorul de racire al cilindrului.

» Post actualizat in 13 Aug 2014 09:49

PS : un cilindru, doi cilindri ( cu un "i")

 

Offtopic. Am uitat toata gramatica de la scoala, dar nu cumva daca spre ex. vorbesc despre cilindrii pe care ii posed si vreau sa-i curat nu cumva e substantiv articulat si se scrie cu doi de i ? " cilindrii in sine sunt gaurile in care se misca pistoanele.... si vreau sa-mi curat cilindrii" . Ia mai repeta in gand si vezi cum suna cu un singur i! Mie imi suna cam aiurea.

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca soda de la detartrant face bine camasii

 

Se pare ca n-am fost sceptic degeba si m-am gandit inainte sa arunc cilindri in lighean cu detartrantul . Trebuie sa recunosc ca am avut indoieli aspura sfatului cand am vazut ca userul ce mi-a recomandat solutia e de sex feminin. (scuzati-mi sexismul). Pb. daca daca clatesti bine cu apa si apoi dai cu niste ulei sau vreun curatator de motor poate spala acidu dar cine poate sti decat vreun chimist destept.

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))))) nu tre' sa arunci in lighean cilindri. dai cu spray-ul pe afara... eniuei, soda nu "ataca" metalul... http://ro.wikipedia.org/wiki/Hidroxid_de_sodiu

 

Ramonica , mersi de raspuns . Esti chimista? Eu nu sunt dar uite ce am gasit pe goagal :

 

Sodium hydroxide slowly reacts with glass to form sodium silicate, so glass joints and stopcocks exposed to NaOH have a tendency to "freeze." Flasks and glass-lined chemical reactors are damaged by long exposure to hot sodium hydroxide, and the glass becomes frosted. Sodium hydroxide does not attack iron or copper, but many other metals such as aluminium, zinc, and titanium are attacked rapidly. In 1986, an aluminum road tanker in the UK was mistakenly used to transport 25 percent sodium hydroxide solution, causing pressurization of the contents and damage to the tanker. For this same reason aluminum pans should never be cleaned with lye.

 

Din cate stiu eu blocul meu de cilindru e in mare parte aluminiu, iara aluminiul e unul din metale. Camasa nu stiu din ce e facuta, poate ne lamureste careva...

 

https://www.youtube.com/watch?v=gihAT6eXaoc

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fonta

 

Si daca are si putin Crom in ea :

 

http://www.creeaza.com/tehnologie/tehnica-mecanica/Constructia-si-calculul-camasi548.php

 

"Materialul cel mai folosit este fonta cenusie aliata de obicei cu crom, care asigura o rezistenta sporita la uzura."

Sodium hydroxide does not attack iron since iron does not have amphoteric properties (i.e., it only dissolves in acid, not base). A few transition metals, however, may react vigorously with sodium hydroxide.

 

http://www.chemicool.com/elements/chromium.html ... "Chromium is a transition metal"

» Post actualizat in 13 Aug 2014 11:37

It will also attack chromium plating and copper, although ammonia is far better at dissolving copper:

 

http://www.practicalmachinist.com/vb/gunsmithing/sodium-hydroxide-caustic-soda-lye-useful-stuff-158041/

» Post actualizat in 13 Aug 2014 11:38

As a strong alkali, sodium hydroxide will attack and disolve the following metals:

Tin

Aluminium

zinc (cadmium behaves closely enough to zinc that all i've written aplies to it too)

 

It will also attack chromium plating and copper, although ammonia is far better at dissolving copper:

 

It will therefore attack and if not totally disolve, then certainly weaken brazing and soft solder joints.

 

The reaction with those metals releases hydrogen gas.

 

Sodium hydroxide will not react with iron or steel, in fact the alkaline conditions will not allow rust to grow;

Editat de adovis77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...