Sari la conținut

Postări Recomandate

Vand tobe custom care se pot monta pe orice Dragstar de 650, din inox, cu silencere in interior custom made (model de silencer Vance & Hines cu azbest), suna extrem de bine, au protectii dupa cum se poate vedea din fibra termica, acelea fiind protectii anti heat la lansator de rachete (AGHEU). Tobele sun intr-o stare f buna, nu au defectiuni sau avarii, nu au fost cazute, sau alte probleme. Se vand ptr ca sotia nu le suporta si o innebunesc de cap in mers:))

post-50710-0-97429000-1349694654_thumb.jpg

post-50710-0-47619200-1349694698_thumb.jpg

post-50710-0-30100300-1349694734_thumb.jpg

post-50710-0-23586700-1349694785_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De Stratoliner sau Roadliner a auzit cineva de pe aici ? dat fiind faptul ca au acelasi motor, m-ar ajuta un schimb de experienta. Multumesc

Marcel

 

Daaaa, cand am facut RAR-ul ca sa-mi inmatriculez motorul era un baiat cu un Stratoliner adus recent din State.

Baiatul e din Cluj dar lucreaza in Bucuresti...

Am fost realmente impresionat, in prima faza am crezut ca e un Harley Electraglide, sau asa ceva...

Din pacate a trebuit sa faca mai multe drumuri la RAR, pentru ca idiotii nu au gasit datele tehnice clare,

puterea motorului, dimensiuni, etc., am inteles ca a trebuit facuta ceva omologare individuala.

Asa ca il poti gasi (eventual) in Bucuresti.

Hai norock!

Editat de stcimponeriu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roadliner, Stratoliner & Raider au motorul mai mare.

Eu am Yamaha Raider, motorul este de 1900 (1854). Insa, din pacate, nu cred ca mai exista Raider in Romania. De Stratoliner sau Roadliner a auzit cineva de pe aici ? dat fiind faptul ca au acelasi motor, m-ar ajuta un schimb de experienta. Multumesc

 

Marcel

 

Userul Smeagol are Stratoliner Deluxe.

 

Cat de tare s-a inspirat Yamaha de la Harley Davidson?

Yamaha a facut prima motocicleta in 1955. Decizia a fost luata deoarece, dupa razboi, le ramasesera capacitati de productie unde se puteau face vehicule, acumulasera experienta in domeniu, se pricepeau la prelucrarea metalului (de la instrumentele muzicale), iar in vremea aia erau mai multi care ar fi dorit sa isi cumpere un mijloc de transport decat un pian.

 

Prima motocicleta Yamaha - YA-1 a fost inspirata de o motocicleta germana DKW RT 125.

d_yamaha-ya1-1955.jpg

Prima motocicleta Yamaha care ar putea fi incadrata la categoria cruiser a fost V Max in 1985. Nu cred ca a fost inspirata din nicio alta motocicleta pentru ca la vremea respectiva a devenit un etalon (deci nu se mai vazuse ceva asemanator).

Prima motocicleta Yamaha din gama Star a fost facuta in 1996 - Royal Star. Deja exista o categorie distincta - retro bike / big cruiser. Intr-adevar Harley Davidson era cea mai reprezentativa marca in aceasta categorie, dar deja existau si japoneze - Kawasaki Vulcan 1500, Honda Shadow Ace sau Suzuki Intruder. Nu stiu daca HD au ramas la retro din cauza ca nu erau in stare sa evolueze sau datorita faptului ca asta le cerea piata din US. Cert este ca in US cruiserele sunt foarte apreciate si era normal sa incerce si japonezii sa ia o parte din piata.

Royal Star a fost proiectata in America (dpdv design). Daca seamana cu HD este pentru ca asta au vrut americanii sa aiba. Toate cruiserele seamana mai mult sau mai putin intre ele pentru ca... fac parte din clasa cruiser. Tot la fel seamana speedurile intre ele, la fel seamana si motocicletele de motocross etc. Cand a fost proiectat Roayal Star, deja Yamaha avea peste 40 de ani de experienta in fabricarea motocicletelor si nenumarate titluri de MotoGP castigate. Nu aveau nevoie sa copieze nimic de la nimeni pentru ca aveau suficienta expertiza tehnologica. La capitolul design au inteles ca nu pot face inovatii pentru ca motocicleta nu este o necesitate asa cum este masina ci un vehicul recreational. Segmentul de cumparatori de cruisere nu apreciaza neaparat performanta ci vor un anumit stil.

Royal Star a avut succes imediat in US. Totusi, avea ceva care ii facea pe unii americani sa carcoteasca - motor 4 cilindri in V (probabil idee imprumutata de la V Max), iar lor le placeau V Twin-urile. Asa ca Yamaha a venit si ea cu un V Twin, exact dupa gustul americanilor. Uite asa a aparut modelul Road Star, probabil cel mai de succes cruiser japonez. Road Star a fost proiectat tot in America, exact dupa cerintele publicului de acolo si e foarte posibil sa fi fost facut cu urmatorul scop - sa fie un concurent direct pentru HD FatBoy. Road Star are un motor jumatate clasic jumatate modern. Are tije impingatoare si este racit pe aer, exact ca motoarele HD, pentru ca asa le place americanilor. Dar are 4 supape pe cilindru (fata de doar 2 la FatBoy) si ceva materiale compozite (ceramice) care fac motorul mai usor, mai durabil si disipeaza mai bine caldura.

Royal Star si Road Star sunt singurele modele Star Motorcycles care se poate spune ca seamana cu HD. Modelele mai noi - Warrior, Roadliner, Stratoliner, Raider nu seamana cu nicio alta motocicleta.

 

Inca odata, Star Motorcycles sunt proiectate in USA si sunt destinate pietei din USA. Este normal sa aiba elemente comune de design cu celelalte cruisere pentru ca altfel nu ar fi pe placul americanilor. Dar nu exista niciun model Star care sa fie copiat dupa alt model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau nici eu sa discut aiurea dar toate motoarele V2 seamana (cu exceptia celor de la Moto-Guzzi) cu Harley si Indian. Tocmai ca ele au fost primele. In rest avem variatiuni pe aceeasi tema.

Deci totul este atat de evident ca nu vad ce se mai poate comenta. De aia mi s-a parut putin hilar comentariu tau.

 

Parerea mea este ca toate motoarele de tipul de care vorbim sunt variatiuni pe aceeasi tema.

Unele vibreaza mai putin, altele au alt unghi al cilindrilor, altele au racire cu apa si asa mai departe. Dar ce face Harley si Indianul diferit de restul este ritmul Harley si istoria Indianului.

Si apoi de aici ... variatiuni pe aceeasi tema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dintre producatori au incercat sa isi i-a felia din piata, indiferenta ca era US, EU...etc Fiecare au o vechime in a produce si a inova, unii mai mult ca altii dar ideea e ca avem de unde alege. Ceeace ne atrage e bine sa incercam si dupa aia sa digeram ce ne place si nu. Oricum japonezi de la Yamaha cu Star vor sa faca concurenta producatorilor americani si se vede ca au luat o felie din piata. In final sa nu uitam ca japonezul e migalos ca germanul, nu degeaba stau ei in US si inoveaza pentru ca ofera ceeace se doreste americanul, poate la un pret mai bun si fiabilitate mai buna.

 

Iar in final banul dicteaza asta-i clar, oricate idei preconcepute am avea despre un producator sau altul :smoke:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaaa, cand am facut RAR-ul ca sa-mi inmatriculez motorul era un baiat cu un Stratoliner adus recent din State.

Baiatul e din Cluj dar lucreaza in Bucuresti...

Am fost realmente impresionat, in prima faza am crezut ca e un Harley Electraglide, sau asa ceva...

Din pacate a trebuit sa faca mai multe drumuri la RAR, pentru ca idiotii nu au gasit datele tehnice clare,

puterea motorului, dimensiuni, etc., am inteles ca a trebuit facuta ceva omologare individuala.

Asa ca il poti gasi (eventual) in Bucuresti.

Hai norock!

 

 

Userul Smeagol are Stratoliner Deluxe.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand Sissy Bar Original Yamaha Dragstar 650. L-am luat pt un V Star Costum, am dat 400 euro pe el si ... nu se potriveste! :angryfire:

 

 

PRET: 250 EURO

 

de ce dreq il dai la juma de pret ? modifica-i partea de prindere si gata ...sau fa alta din inox ...te costa 100 de lei si ai rezolvat

 

 

ia pune tu o poza si arata-mi ce nu se potriveste...detaliaza si te scot din ceata...poti rezolva cu bani putini man

Editat de timberland0910
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce dreq il dai la juma de pret ? modifica-i partea de prindere si gata ...sau fa alta din inox ...te costa 100 de lei si ai rezolvat

 

 

ia pune tu o poza si arata-mi ce nu se potriveste...detaliaza si te scot din ceata...poti rezolva cu bani putini man

 

 

L-am comandat deja pe cel bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca ai bani ...multi...foarte bine smile.gif....nu vrei un dragstar de 1100 daca tot stai bine cu banii ? ca il dau eu pe al meu...nu ma impac deloc cu poizitia si clasa...vreau enduro

Enduro - post-25613-0-25994200-1349971766_thumb.jpg post-25613-0-78344000-1349971776_thumb.jpg

Diferenta e ca merg mult mai incet, chiar se opreau cei cu touring si ma intrebau': ce cauti pe aici cu bijuteria asta, odata m-am bagat pe un drum de unu cu un atv s-a intors inapoi :crack: . Dar am si un scut care ma protejeaza - post-25613-0-98452300-1349971958_thumb.jpg si nu imi fac griji.

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da man, e de treaba omu' ....stai sa vezi cum iese lucrarea pt mine si daca iti place iti face si tit...dar cam ce ai vrea ? baga ceva poze ca eu duminica ma duc la el si eventual ii arat ce iti trebuie si iti zic un pret wink.gif

scuze de intarziere ... inca mai gandesc . Cum se termina sezonul ma apuc de mesterit. Te apelez. Ms mult.

 

DACA DORETE CINEVA UN DRAGSTAR DE 1100 SA MA CONTACTEZE PE PM ....TREC LA ENDURO sad.gif ...AM LISTAT-O SI LA BURSA

Ce-ti veni asa repede? nu o ai demult ... probleme sau nu ti se potriveste?

Unde si cum pot sa o vad? Ma bate gandul sa "maresc" cilindreea ,,, B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de intarziere ... inca mai gandesc . Cum se termina sezonul ma apuc de mesterit. Te apelez. Ms mult.

 

 

Ce-ti veni asa repede? nu o ai demult ... probleme sau nu ti se potriveste?

Unde si cum pot sa o vad? Ma bate gandul sa "maresc" cilindreea ,,, B)

 

 

man , motocicleta este perfecta d.p.d.v. tehnic si estetic .are doar 13.000 km (inca are cauciucurile originale din 2004 si placutele de frana tot cele cu care a venit din fabrica :), am luat-o de la un prieten in schimbul unui teren (eu am dat terenul ,iar el mi-a dat motocicleta).Motocicleta este cumparata de noua de la cluj (am aflat asta mergand la un mecanic pt schimb de ulei , iar acesta cand a vazut-o mi-a zis : Motocicleta asta o cunosc , eu am ansamblat-o de noua si tot eu i-am montat toate accesoriile custom de la highway hawk) ce i-am facut a fost doar o curatare de carburatoare si sincronizare , schimb ulei motor si ulei cardan .Chestia e ca eu locuiesc intr-o zona muntoasa si toti prietenii mei au motociclete enduro :(.....eu as vrea sa o dau si sa iau o yamaha tenere 2 modelul dupa 2008 660z...motocicleta se afla la cluj...daca ai chef de o plimbare poti sa vii sa o vezi

Editat de timberland0910
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man , motocicleta este perfecta d.p.d.v. tehnic si estetic .are doar 13.000 km (inca are cauciucurile originale din 2004 si placutele de frana tot cele cu care a venit din fabrica :), am luat-o de la un prieten in schimbul unui teren (eu am dat terenul ,iar el mi-a dat motocicleta).Motocicleta este cumparata de noua de la cluj (am aflat asta mergand la un mecanic pt schimb de ulei , iar acesta cand a vazut-o mi-a zis : Motocicleta asta o cunosc , eu am ansamblat-o de noua si tot eu i-am montat toate accesoriile custom de la highway hawk) ce i-am facut a fost doar o curatare de carburatoare si sincronizare , schimb ulei motor si ulei cardan .Chestia e ca eu locuiesc intr-o zona muntoasa si toti prietenii mei au motociclete enduro :(.....eu as vrea sa o dau si sa iau o yamaha tenere 2 modelul dupa 2008 660z...motocicleta se afla la cluj...daca ai chef de o plimbare poti sa vii sa o vezi

 

Lasa-mi un nr de tel la PM. Eu sunt nascut in Cluj si e posibil sa ajung joi, vineri acolo .... ce potriveala ...

Editat de Phoenix78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi, mai dragi posesori de staruri eu am incheiat sezonul pe anul asta cu un total de 7500 de km. Pot sa declar ca mi-a oferit multa placere motocicleta in

acest sezon. De abia astept sa incep un nou sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apoi fiecare face cum crede si cum ii pica bine, eu personal prefer sa pun jucaria la iernat peste iarna. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi, mai dragi posesori de staruri eu am incheiat sezonul pe anul asta cu un total de 7500 de km. Pot sa declar ca mi-a oferit multa placere motocicleta in

acest sezon. De abia astept sa incep un nou sezon.

 

 

acuma ma intelegi de ce vreau sa dau dragstarul ? la enduro nu se termina sezonul...de fapt nu exista termaneul de sezon ...sezonul se termina cand se termmina viatza....

Editat de timberland0910
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine inchiderea de sezon se face pentruca prefer sa evit frigul care e la mine. Spre exemplu azidimineata erau -3 grade, doar dupa masa se incalzeste un pic. In plus fac economie pentru am achizotiona diferite accesori. Iar sanatatea in cazul meu e pe primul loc, nu vreau sa-mi bag boala in oase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand Sissy Bar Original Yamaha Dragstar 650. L-am luat pt un V Star Costum, am dat 400 euro pe el si ... nu se potriveste! :angryfire:

 

 

PRET: 250 EURO

 

CHIAR NU IL VREA NIMENI?!?

 

ULTIMUL PRET.... 220 EURO

 

DACA NU SE DA NICI ASA IL LAS LA PASTRARE...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...