Sari la conținut

Aplicare strat lac pe carene.


yamaha yzf
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

Vreau sa va intreb daca se poate face home made lacuirea carenelor,aplicarea unui strat de lac peste vopseaua originala fara a revopsi carenele si daca merita facut acest lucru si mai ales acasa?

Lucreaza cineva in domeniul vopselelor/vopsitorie etc sau a facut cineva asa ceva chiar daca nu a mai facut-o acasa,daca da cum a procedat,ce lac a folosit,cum a pregatit suprafata si cu ce a aplicat lacul.

Daca e greu de facut normal ca am s-o duc la vopsitorie decat sa nu-mi iasa dar sunt eu mai "meserias" asa ca am sa incerc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai pistol de vopsit si compresor? Vopeaua e cea originala? Pe baza de apa sau nitro? Spray-ul de lac e posibil sa faca reactie cu vopseaua originala, incearca mai intai pe o zona mica, ascunsa si lasa-l peste noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te pricepi, mai bine plateste sa o faca un vopsitor. Doar pt o lacuire nu poate sa-ti ia o avere.

Iese si la spray destul de bine, dar fara pricepere... o sa fie bani aruncati, munca si nervi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,mersi.

Nu sti cumva si ce tip de lac?

Ma gandesc ca e un lac ma rezistent la zgarieturi.

Daca vrei sa iasa lux trebuie dat cu pistol, daca dai cu spray va iesii urat am incercat si eu acu ceva timp si nu mi-a placut oricat de mult m-am chinuit si vopseaua si lacul trebuie sa aibe aceeasi baza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu recomand sa dai cu spray lac...deoarece spray-urile nu au intaritor in ele,lucru esential pt. lac.Poti incerca sa dai cu ce spray vrei tu pe o carena sparta sau alt plastic.....si incearca peste o luna sa dai usor cu unghia pe lac sa vezi ca lasa dunga in lac.Deci...nu se usuca ca si cel aplicat la vopsitorie.Si niciodata nu v-a iesi ca un lac cu intaritor aplicat cu pistolul!Crede-ma....nu vorbesc din auzite!

Editat de vali1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu pistolul electric poti vopsi in cel mai fericit caz GARDUL!!!

+1

Vei strica si vopseaua originala daca nu e cum trebuie. Ori le lasi asa, ori mergi la unul ce stie meserie. Vei iesi mai ieftin decat sa repari prostiile facute. Am o vorba pe care si eu o mai uit cateodata: "Dusmanul binelui e si mai bine" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...