Sari la conținut

Accident moto Bucuresti 13.11


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 132
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

amice laso dreq mai incet daca nu stii sa franezi sau sa tragi de ghidon. pe bune ai o plecare de cocalar vitezist de duzina (asta nu te face pe tine c.vitezist doar pleacarea e asa sa nu ma intelegi gresit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe bune ai o plecare de cocalar vitezist de duzina

unde sufletu' plecare de vitezist ca mai tare plec cu scuterul? Greseala mare totusi ramane...a dat dezabrobator din cap, gandindu-se ca ala ramane pe prima banda, nu ca se taraie pana pe partea aialalta a strazii. Era faza de evitat lejer din pacate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca de 6 minute ....

:crack:

» Post actualizat in 14 Nov 2014 14:56

unde sufletu' plecare de vitezist ca mai tare plec cu scuterul? Greseala mare totusi ramane...a dat dezabrobator din cap, gandindu-se ca ala ramane pe prima banda, nu ca se taraie pana pe partea aialalta a strazii. Era faza de evitat lejer din pacate...

ete din graseli dastea"mici invatam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@csman. Sincer nici mie nu mi se pare ca a demarat prea tare. Adica eu am momente in care demarez mult mai tare, daca ajung in fata coloanei si in stanga/dreapta mea e un domn cu bemveu sau audi sau alta marca , ce tine sa imi demonstreze ceva. Fac demarajul asa puternic pentru a ma indeparta de el, altfel, ma doare la patina ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu incercai sa-l eviti prin stanga cand el tocmai in directia aia mergea? Ai avut mai mult de 100 m spatiu de franare, o puteai opri si de la 120 km/h dar ai virat+franat in ultima clipa si brusc.

 

Bine ca ai scapat usor, fii mai atent si exerseaza franare de urgenta, evitare obstacol plus cele doua combinate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa se pleaca in romania cu masina de pe loc dai semnal si treci 3 BENZI "....

sanatate

 

@CSMAN

daca pentru tine aia este o plecare de vitezist....... ar fi cazul sa mai incerci si alte mobre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fix zona aia era sa mi-o iau si eu de la un taximetrist, fix aceeasi manevra de traversare a benzilor fara sa se asigure, probabil bazandu-se pe vederea periferica ce-i semnaliza ca grosul de masini abia s-a pus in miscare la semafor.

La mine s-a lasat cu injuraturi de morti si cu placa "nu te-am vazut, jur"

Colegu' a ramas cu ochii pe bara aluia si fix acolo s-a dus. Sunt curios: ati facut amiabila? Ala s-a declarat vinovat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

M-am uitat si eu de 3-4 si tot nu inteleg cum s-a intamplat ,cum de nu a reusit sa-l evite.

Dar spre deosebire de ceilalti rideri ninja de aici, nu-mi dau cu parere si nu jignesc.


In 2012 , dupa o noapte nedormita, a doua zi am ratat o curba ultra banala, la stanga (destul de stransa). Efectiv m-am dus inainte, pe un drum de pietris si am cazut.


Cred ca daca aveam camera, era mai penala filmarea decat cea postata aici... Nu stiu ce point fixation am facut sau nu, sau care a fost explicatia,sau daca dormeam pe mine..

Ideea e ca mai usor cu mustrarile si cu datul cu parerea, mai degraba un sfat pertinent sa-i dati...


» Post actualizat in 14 Nov 2014 15:19

. Sunt curios: ati facut amiabila? Ala s-a declarat vinovat?

deznodamantul e in descrierea clipului,pe youtube la ''show more''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 14 Nov 2014 15:19

 

deznodamantul e in descrierea clipului,pe youtube la ''show more''.

My bad, nu am clicait la "show more".

Interesanta decizia militiei. Au luat in seama filmul tau, ca proba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 14 Nov 2014 14:56

 

ete din graseli dastea"mici invatam...

Din fericire, nu a avut viteza. Din pacate, s-a sifonat un pic...

 

In 2012 , dupa o noapte nedormita, a doua zi am ratat o curba ultra banala, la stanga (destul de stransa). Efectiv m-am dus inainte, pe un drum de pietris si am cazut.

 

Oboseala e nasoala de tot pe moto; plus o durere de incheieturi => era sa o patesc si eu, am 'taiat' o curba banala cum zici si tu, cum nu o faceam de obicei si m-am apropiat mult de linia de mijloc (curba spre stanga); tocmai atunci trecea unul pe partea aialalta, dar de bine, de rau si-a tinut banda si doar i-am vazut de aproape oglinda, ca daca calca vreunul dintre noi linia, ma lipeam de el... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fi sincer,macar era buna bagaboanta dupa care ai intors capu?

Nop ... baiatul nu a intors capul dupa bagaboante ... el e prea bun si a considerat ca nu are ce face cu oglinzile pt motor ... s-a uitat in spate sa vada daca vine ceva pe banda 3 ... incepator cu figuri = poc.

Oglinzile nu sunt ca sa te rujezi in ele ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nop ... baiatul nu a intors capul dupa bagaboante ... el e prea bun si a considerat ca nu are ce face cu oglinzile pt motor ... s-a uitat in spate sa vada daca vine ceva pe banda 3 ... incepator cu figuri = poc.

Oglinzile nu sunt ca sa te rujezi in ele ....

 

Zi-le ,expertule ! Invata-i....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez ca acest clip nu imi apartine , l-am postat doar cu scop informativ - educativ .Eu m-as fi "infipt "in frane mult mai devreme si probabil i-as fi transmis niste " urari de bine " soferului . Sanatate riderului accidentat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O situatie de genul am patit si eu prin primele saptamani de mobrism. Cand am realizat ca masina pe care o evitam era focusul meu si incepeam sa merg direct spre ea mi-am schimbat privirea si am fortat motocicleta sa mearga in alta directe si am evitat un impact.

Mie, subiectiv, mi se pare ca e loc de manevra si de oprire suficient. Doar ca mie, subiectiv, mi se pare un caz concret de target fixation.

Eu de asta scanez continuu orizontul , ca sa nu imi fixez privirea la un singur lucru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...