Sari la conținut

Sunet ciudat placute / etrieri


Effect20CM
 Share

Postări Recomandate

Salutare! postez in numele unui prieten , are un zx4r la care are o problema ciudata ...zangane placutele in etrierii de fata , si anume , cand pune frana nici o problema apoi cand lasa frana si o apasa doar putin putin se aude un "zanganit" ca si cum placutele s-ar misca in voie acolo nu in tensiune , cand apasa mai tare frana dispare sunetul..

am desfacut etrierii am scos pistonasele / curatat aerisit , schimbat lichid , ( ne-am gandit ca ramane vre un pistonas blocat si de aceea se crea un joc intre pistonas si placuta respectiv disc ) ....dar rezultat zeroo :( aceeasi sintoma , a intanlit cineva problema aceasta? ceva solutii sfaturi va rog! Respecte!

Editat de Effect20CM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca are o protectie de tabla.

Uite-te sa fie montata corect.Eventual mai stramb-o nitel inspre exterior

Am avut zzr de 400 care avea aceeasi etrieri si m-am lovit de problema asta

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca are o protectie de tabla.

Uite-te sa fie montata corect.Eventual mai stramb-o nitel inspre exterior

Am avut zzr de 400 care avea aceeasi etrieri si m-am lovit de problema asta

ok am sa verific si asta! nu mi-a trecut prin cap , multumesc tare mult pentru raspuns ! Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placuta se deplaseaza in etrier in directia de rotatie a discului cand franezi,dupa care atunci cand eliberezi frana cade in etrier cu zgomot.

Rezolvare:

Se verifica acea tabla elastica care trebuie sa tina placutele pe pozitie.Daca este nevoie se deformeaza putin sa se asigure fixarea placutelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placuta se deplaseaza in etrier in directia de rotatie a discului cand franezi,dupa care atunci cand eliberezi frana cade in etrier cu zgomot.

Rezolvare:

Se verifica acea tabla elastica care trebuie sa tina placutele pe pozitie.Daca este nevoie se deformeaza putin sa se asigure fixarea placutelor.

Multumesc TNG , zilele viitoare o sa verific , chiar nu m-am gandit la asta, deh mai am multe de invatat , Respecte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...