Sari la conținut

Filtru Aer


tuningboy
 Share

Postări Recomandate

Datorita faptului ca am o motocicleta super rara , si nu am gasit nicaieri in lumea asta un filtru aer sport, sau care se poate spala/curata, ma bate gandul sa fac o improvizatie. KN BMC Gree si nici o alta firma nu au un air filter sport. Daca gasiti voi pe undeva , astept PM.

 

Deja am comandat unul nou , OEM Honda din UK , iar cu asta vechi si imbacsit ma gandeam sa il transform putin.

 

Am inteles ca exista un fel de spuma sau burete pe care il poti monta in locul celebrei hartii roz . In plus circula si aerul mai mult si mai repede.S-a mai riscat cineva la o asemenea improvizatie ?

 

 

asta e poza cu filtrul original :

http://shop.wemoto.com/pictures.dyn?u=25330qqq25656

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Asteapta sa-ti vina ala nou. Nu-l strica pe asta inca.

2. Daca il faci mai permisiv, iti poate merge mai sarac. Daca iti merge prea sarac, trebe sa umblii la jicloare, si probabil si la nivel.

3. Daca in vreo citreva zile nu-i dai de cap, o sa vrei sa treci inapoi la setarile originale. Asta presupune ca trebuie sa le stii pe cele originale (initiale).

4. Nu stiu de varianta cu spuma, dar intr-adevar exista niste filtre cu un burete, probabil ca poti sa-l faci, eventual dintru-un burete subtire, in mai multe straturi, si pui atitea straturi pina ajungi sa mearga aproape de cel original.

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia nu stiu eu . de unde pot cumpara aceste fasii de burete subtire

 

daca imi amintesc eu bine , o placa de baza de calculator vine cu un astfel de burete in cutia originala.

 

Ar fi suficient ala ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia nu stiu eu . de unde pot cumpara aceste fasii de burete subtire

 

daca imi amintesc eu bine , o placa de baza de calculator vine cu un astfel de burete in cutia originala.

 

Ar fi suficient ala ?

Dami datele motorului si facem rost ! :bow: An fabricatie,model ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HONDA RVF 400R (NC35) din 1994

 

mentionez ca nu e VFR400 (NC30), dar am citit ca ar merge acelasi filtru de aer. (adica aceleasi dimensiuni) Dar nu sunt sigur !

Editat de tuningboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HONDA RVF 400R (NC35) din 1994

 

mentionez ca nu e VFR400 (NC30), dar am citit ca ar merge acelasi filtru de aer. (adica aceleasi dimensiuni) Dar nu sunt sigur !

La VFR 400 gasesc filtru aer original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La VFR 400 gasesc filtru aer original.

 

 

eu am gasit de RVF (NC35) (ala de hartie original Honda) , si l-am si comandat imediat.

 

Eu vreau Sport / Racing , sau oricum care sa poata fi curatat, sa nu trebuiasca sa il schimb in fiecare an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia nu stiu eu . de unde pot cumpara aceste fasii de burete subtire

 

daca imi amintesc eu bine , o placa de baza de calculator vine cu un astfel de burete in cutia originala.

 

Ar fi suficient ala ?

 

 

Dar dintr-ala care pui pe sub parchet cand il montezi nu-i bun ?

:bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar dintr-ala care pui pe sub parchet cand il montezi nu-i bun ?

:bow:

 

 

hmmm interesant...totusi, parca e prea tare . adica nu cred ca permite suficient air flow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtre sport BMC, durata de viata lunga, insertie metalica:

 

http://www.bmcairfilters.com/products.asp si alegi in functie de dimensiunile tale necesare codul. In principiu este pe stoc la noi. Altfel nu avem cum verifica.

 

@RaveBoy, filtrul pt tine arata asa - http://www.bmcairfilters.com/VisDetail.asp?ID=331

Pret 50 Euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci.. sa nu se inteleaga gresit, eu nu l-am sfatuit sa puna dintr-acela de parchet, el a zis ca cauta burete subtire si de aceea am dat acel exemplu, eu nu ma pricep la mecanica motoarelor, asa ca stau in colt.. !

 

 

Numai bine si succes la gasirea filtrului dorit !

:bow:

Editat de Cracky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am gasit de RVF (NC35) (ala de hartie original Honda) , si l-am si comandat imediat.

 

Eu vreau Sport / Racing , sau oricum care sa poata fi curatat, sa nu trebuiasca sa il schimb in fiecare an.

Nu inteleg,de ce nu vrei sa schimb in fiecare an ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai filtrul de aer e plin de praf si alte murdarii, e intr-o stare jalnica , crede-ma

 

nu vreau sa il schimb in fiecare an, dar la astea de hartie nu prea exista posibilitatea sa il cureti, nu sunt facute pentru a fi curatate.

 

 

Thomas, unde sunteti "voi" ? Aveti un magazin/service ceva ? As veni cu filtrul original , ne uitam la dimensiuni + prindere si poate gasim ceva de la BMC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://bmcairfilters.com/VisDetailDist.asp...ea=1&ID=125

 

Sos. Cotroceni Nr 19

sau

Sos. de centura Nr.5A, circuit AMCKART (mai rar pe-acolo, ca e depozit doar)

 

0727 285 805

 

Ideea e ca pe site-ul care ti l-am dat in postul meu anterior sa vezi in functiei de dimensiunile filtrului tau ce s-ar potrivi. Ai acolo, la fiecare filtru, date si dimensiunile, pe schita de sub poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai filtrul de aer e plin de praf si alte murdarii, e intr-o stare jalnica , crede-ma

 

nu vreau sa il schimb in fiecare an, dar la astea de hartie nu prea exista posibilitatea sa il cureti, nu sunt facute pentru a fi curatate.

Thomas, unde sunteti "voi" ? Aveti un magazin/service ceva ? As veni cu filtrul original , ne uitam la dimensiuni + prindere si poate gasim ceva de la BMC

Si la motorul meu este filtru de aer,si ii facut din hartie speciala,dar eu il chimb daca trebe in fiecare an de 2 ori dar cel putin 1 data.

Crezi ca o sa iesi mai ieftin cu filtru de aer din burete,trebe sa folosesti spray cu ulei spetial sa se lipeasca praful in iel.

:bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar macar e garantat sute de mii de km :bow:

 

in plus un filtru sport gen BMC sau K&N ar mai aduce si 1-2caluti in plus , alaturi de un sound diferit (am deja tobe sport)

 

Thomas, merci mult - acum imi aduc aminte, stiu unde e :bow:

 

Ce orar aveti acolo ? lucrez intre 9-17.30 si nu stiu daca aveti deschis sambata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luni-Vineri - 12-20

Sambata - 10-14, exceptie facand ziua de maine cand suntem cu treaba in Parcul Tineretului, tragand snowboarderii cu ATV-urile :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luni-Vineri - 12-20

Sambata - 10-14, exceptie facand ziua de maine cand suntem cu treaba in Parcul Tineretului, tragand snowboarderii cu ATV-urile :bow:

HE HE!!! TARE ASTA CU TRASUL DE SNOWBOARDERI!! Sa faceti si poze si sa le postati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...