Sari la conținut

August -sept 2015 calatorie 2 sapt minim!


FiliptheGreat
 Share

Postări Recomandate

Va salut!

Filip 34 ani riding a Honda Shadow custom 750cc

Caut tovarasi pentru o calatorie intre 20 aug si 15 sept care sa dureze undeva la 14-20zile.

Ma gandeam la un traseu pitoresc, deosebit pentru peisaje.

Sunt si fotograf amator si vreau sa fac un album frumos din aceasta calatorie.

Un traseu la care ma gandeam ar fi Romania Bulgaria Grecia Turcia si retur dar nu pe acelasi drum...

Cazare ieftina inclusiv la cort, sa vizitam diferite obiective si foarte multe poze .

Traseul are ca scop descoperirea naturii si va deveni o poveste de calatorie publicata in cateva ziare locale si reviste moto!

Civilised Riders only!

Astept sugestii si persoane interesate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genul asta de calatorii lungi se fac de obicei cu persoane care se cunosc intre ele

 

Sunt perfect de acord. Nu ma simt deloc bine cu un motorist in fata sau in spate, fara sa il cunosc. Nu stiu ce cauciucuri are, cate discuri are pe fata si nu sunt sigur daca sta cu ochii in stopul meu sau se uita dupa peisaj in timp ce imi taie un camion fata.

 

Mersul in grup = mi-e foame, mi-e sete, vreau caca, vreau pipi, vreau sa fac o baita, vreau sa fac o poza fix in momentele in care ti-e mai bine pe drum. Cu cat mai multe motorete in grup, cu atat mai multe sanse ca una dintre ele sa se fu_ta sau unul din tovarasi sa faca un pocinog. Cazare ieftina cauta toata lumea dar pentru multi o camera fara baie inauntru nu inseamna cazare si atunci mai pierzi o ora pana te cazezi, cautand altceva care nu e tocmai ieftin. Poze multe = mers putin, sub 200 km pe zi daca zona in care va dati e frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

Filip 34 ani riding a Honda Shadow custom 750cc

 

 

Sunt si fotograf amator si vreau sa fac un album frumos din aceasta calatorie.

 

 

Schimba motoreta cu ceva gen Africa Twin/ Yamaha Tenere/ BMW F650 si o sa ai ce trage-n cadru :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îţi propun eu o rută la care m-am gândit pentru o tură la început de septembrie: „Romantische Straße“ se cheamă şi reprezintă un drum şerpuit de aproximativ 380 km prin nişte sate medievale, între Füssen şi Würzburg...

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Howdy Bikers

Dupa cum am promis , am revenit sa mai postez ceva despre traseul meu si cate va planuri

Am atasat patru harti cu traseul in mare... dupa cum am spus nu sunt fixat pe el.

Ideea este sa fim cat mai multi, nu conteaza daca ne cunostem sau nu, suntem motociclisti si avem o pasiune comuna, trebuie sa ne cunostem...altfel vom fi calareti singuratici.

Trebuie sa avem incredere unul in celalalt si sa dovedim respect pentru cel de langa noi.

This is the biker spirit !!!

Tocmai asta vreau sa promovez dupa aceasta calatorie!!

Mersul in grup este ideea....vom stabili de la bun incepup opriri si popasuri, stati linistiti ca nu vom face etape mai lungi de 100km fara pauze...vor fi poze de facut, glume de spus....

De aceea am spus 2 sapt...

Ok , acum s-ar putea sa mearga si sotia mea cu masina din urma, asta daca ar mai fi alte domnisoare sau domne (partenerele voastre) care ar fi dispuse sa faca acest traseu in masina si nu pe motor. Ar fi 3 locuri libere in masina.

Traseul ar avea undeva la 7000km realizabili in 2 sapt cu usurinta.

 

Nu vreau sa merg in Vestul Europei deoarece sunt efectiv satul de el. Germania si Austria sunt superbe dar trebuie sa trec toata Romania si Ungaria... (Sunt din Galati)

Trasee fumoase sunt si pe sud si nord de Romania... dar Grecia pe motor este superba...

Acum Sukhoi are dreptate intr-un mare fel, de aceea fiecare merge in acest trip pe raspunderea lui....se strica... il ajutam cu ce putem dar nu stam dupa el daca nu mai poate continua. Il lasam in prima localitate....Starea tehnica a motorului va priveste, nu ne luam angajamente de a raspunde de nimeni...Face unul pana, il ajutam, il asteptam dar nu reparam motoare sau pierdem timp pentru motoare stricate...fiecare se pregateste cat mai bine.

Cat despre moto Roker Inka nu am vazut Europa...Mersi de invitatie dar peste cativa ani sigur te voi insoti.

 

 

Ok Acum Voi!!!!!!

 

 

post-83624-0-87189000-1429103260_thumb.png

post-83624-0-55719900-1429103271_thumb.png

post-83624-0-13467600-1429103282_thumb.png

post-83624-0-85316700-1429103296_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Orice tura de asemenea anvergura in mai mult de 3 motoare este un fiasco. Exiceptie fac cluburile care sunt organizati civilizati , care au reguli si le respecta. Am la activ mai multe ture externe si credeti-ma in veci nu mai plec in gasca mare. Unu vrea mai pe colo, altul pe dincolo altul mai cu viteza , etc. Asfalt uscat pe unde mergeti si distractie maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice tura facuta fara cap... Este un fiasco!

Inainte de plecare se stabilesc anumite reguli, cine nu le accepta nu merge.

Eu am facut cateva calatorii in grupuri mari si au fost super!

Se stabileste liderul grupului si asa nu exista probleme.

Nu este acesta un motiv pentru care sa nu mearga motociclistii in grupuri pe distante lungi, sa fim seriosi, e o prostie sa gandesti asa si sa nu mergi...

» Post actualizat in 06 Jun 2015 04:56

Hallo bikers!!!!

 

Am vazut ca popunerea mea nu prea a avut succes pana acum asa ca vin cu o mica rectificare a traseului, perioada ramanand deschisa si de stabilit de comun acord cu cei interesati. (Dupa 15 Aug )

Traseul initial trecea prin Turcia, am zis sa scot aceasta destinatie din proiect si sa lasam doar Grecia.

Plecare din Galati , trecere prin Bulgaria si spre sudul Grecie urmand sa urcam catre nord pe marginea coastei vestice, apoi spre casa mergem prin Sofia, prin centrul Bulgariei.

Voi atasa in curand si o harta cu traseul propus.

Bugetul il stabilim impreuna, cazarile si pregatirrile la fel vor fi stabilite intre cei participanti.

Cei interesati trebuie sa isi anunte participarea cel tarziu pe 15 Iulie.

 

Civilized Bikers ONLY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...