Sari la conținut

Zalau, Meses, 19.04.2015 - 2 motoare


alx_95
 Share

Postări Recomandate

Sunt curios daca nu se stia despre accident si aparea motocicleta la vanzare dupa ce se repara ce sarea tot forumul in sus ca Teapa ba !!! e sparta e lipita a fost cazuta de s-a rupt in trei nu o cumparati .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sint sute de motorete la vinzare, anual, care au avut o istorie mult mai "bogata", si multi le catogorisesc "tzilpla". In special la samsari.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cate ori am auzit scuza asta penibila din partea autoritatilor din Ardeal! Nu ii lasa Bucurestiul sa isi faca treaba domle'.. Garantat din acelasi motiv salariatii platiti de stat ai Politiei Cluj-Napoca sunt prea ocupati sa isi faca treaba, poate asteapta un bonus ca sa iasa pe teren si sa supravegheze traficul din oras, sa sanctioneze parcarile neregulamentare sau pe soferii pt care rosu inseamna verde, etc etc etc

 

In fine, am fost sambata la o tura prin zona (am trecut si pe Meses), iar asfaltul este plin de toate mizeriile mai ales acum ca au iesit utilajele agricole pe camp. Pete de ulei, noroi si dreq mai stie ce.. Intr-o singura tura am intalnit cel putin 10 zone foarte periculoase. Ochii mari!

Da, asa e, centralizarea e excesiva, cam toate fondurile trec prin Bucuresti. Obicei otoman.Penibila e situatia, nu scuzele. La fel e si 112, tot Bucurestiul dispune si momentan cei de la 112 te roaga sa mai treci o data daca ai scapat! Cat esti intreg nu misca! In mod normal chiar doar cu apa si nisip o autospeciala putea curata imediat zona. Asta daca lantul informational era ok si se sesiza imediat politia si interventia CNADR. Asta dupa ce politia punea indicatorul de pericol si dirija circulatia in zona. Dar astea sunt vise inca in Romania. Imagineaza-ti ca ai fi umblat acolo noaptea, ce ai fi zis? Asta in eventualitatea ca apucai...

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta daca fondurile ar fi trecut pe la Kolozsvar atunci:

- administratia drumurilor ar spala zilnic asflatul cu Nivea, si ar umple gropile cu Sensodyne

- politia ar fi prezenta zilnic pe arterele mari de circulatie si ar imparti polite RCA gratuite la soferi (nu polite Euroins, ci Tiriac ;) )

- cei de la 112 te-ar suna pe tine si nu invers sa te intrebe de sanatate

- nu s-ar mai distruge spatiile verzi din oras pt a se construi cladiri de birouri de 12 etaje! de fapt, s-ar construi numai replici ale castelului Banffy

- firmele de constructii nu ar mai asfalta scurgerile pluviale, ba chiar si-ar strange molozul si fiarele de pe trotuare

- cei de la gaz nu ar mai sparge asfaltul, ca sa taie linille celor de la electrica, care apoi sparg si o magistrala de apa, iar cei de la Somesul sa puste si cablurile de net

- trotuarele nu ar mai fi pline de masini parcate

- biciclistii ar avea piste suficiente si decente pt a circula in siguranta

- mijloacele de transport in comun ar fi curate, moderne, in nici un caz sufocate non-stop de pensionarii care fac turul supermarket-urilor

- avioanele nu ar mai decola exact pe deasupra blocurilor, ci ar ocoli orasul

- centrul orasului nu ar mai fi santier exact in anul cand Clujul a fost desemnat Capitala Europeană a Tineretului

- pe prima pagina a site-ului Primariei Cluj-Napoca nu ar fi urmatorul anunt pe primul loc in lista: "Primarul Sorin Apostu a primit distinctia Crucea Transilvana" (<- arestat deja de ceva timp)

..etc

 

Din pacate scuza ramane penibila!

 

Daca doar cu apa, nisip si o autospeciala se putea rezolva problema, de catre autoritatile locale, de catre administratorul drumului local, care oricum sunt platiti, oamenii astia isi iau salariile de la stat, din impozitele ce le platim cu totii.. Nu s-a putut din cauza ca nu i-a lasat Bucurestiul sa isi faca treaba! Tipic!

 

Scuze pentru Off-Topic, dar nu m-am putut abtine sa nu raspund. @Galen, am rugamintea sa continuam discutia pe alt topic.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Galen, am rugamintea sa continuam discutia pe alt topic.

De acord, mai ales ca nu mi-ar ajunge un topic intreg sa trec in revista "minunile din Bucuresti". Ar fi insa util ca pe topicul curent sa nu mai lansezi valatuci de ceata si baloane de sapun. Problema este simpla, un accident care putea fi mult mai grav, (se pare ca au mai cazut un scuterist si un biciclist ) putea fi evitat si va putea fi evitat in viitor daca ar exista un sistem valid de avertizare/actiune. In loc de vitejii patriotarde cu aroma de casa poporului, mai bine ca in calitate de vajnic motociclist sa le ceri si tu socoteala stabilor de la STS (intamplator locati tot la Bucuresti).Eu am facut-o prin 2009 cand asa cum aminteam mi-au raspuns ca folosesc abuziv 112 semnaland situatii accidentogene prezente din plin pe soselele patriei.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi insa util ca pe topicul curent sa nu mai lansezi valatuci de ceata si baloane de sapun (..) in loc de vitejii patriotarde cu aroma de casa poporului, mai bine ca in calitate de vajnic motociclist

 

Ajuta-ma sa inteleg, descrii de fapt reflexia proprie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajuta-ma sa inteleg, descrii de fapt reflexia proprie?

Replica asta demonstreaza doar cata greutate au invitatiile tale de a povesti pe privat. Ca sa nu mai povestesc de caracter. Poate ca se gaseste totusi cineva care sa aduca topicul asta la subiect!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand te-am rugat sa continuam pe alt topic, nu in privat, iar in al doilea rand.. hmm, este deja a doua oara cand esti implicat in discutii contradictorii (sterse intre timp de moderatori) pe acest thread. Relax, mi-am raportat singur post-urile, sper numai sa si actioneze un moderator sa elimine tot ce este off-topic.

 

What was I thinking.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"In fine, am fost sambata la o tura prin zona (am trecut si pe Meses), iar asfaltul este plin de toate mizeriile mai ales acum ca au iesit utilajele agricole pe camp. Pete de ulei, noroi si dreq mai stie ce.. Intr-o singura tura am intalnit cel putin 10 zone foarte periculoase. Ochii mari!"

 

Daca tu Vallach, asa vezi rezolvarea problemei ("ochii mari") nu ai de ce te mira daca intr-o zona libera, fiecare capata fix atata respect cat merita. Mai ales ca te mai tii si de bancuri nereusite cu ardeleni. Rezolvarea problemei este nationala, nu locala. Pentru ca tine de un mecanism national de interventie unic.

 

So, cum ramane cu STS-ul si cu 112 atunci? Sau astfel de subiecte mai delicate sau care implica institutii centrale nu se mai pot povesti pe forum? Ce facem cand dam de santuri in asfalt, de bolovani cazuti de pe versanti, substante periculoase pe carosabil, etc, etc? Actionam sau punem doar poze cu refacerea mobrei (asta daca mai are cine)?

Serviciul 112 pretinde ca a inlocuit diversele numere scurte util de tinut minte. Erau prea multe, corect! Dar 112 este un progres doar daca reuseste sa dispecerizeze toate apelurile destinate anterior tuturor acestor entitati. (Politie, politie rutiera, servicii de urgenta-pompieri ambulanta, CNADR, etc.)

 

Indiferent unde este plasat STS-ul problema asta eu unul cred ca trebuie rezolvata la nivel national in special de catre motocilisti (cei mai periclitati) punand presiune pe STS.Ori sa-si extinda call centerul si pe probleme de preventie (solutia logica), ori aceasta competenta sa fie pasata CNADR-ului care sa-si faca la randul sau call center cu numar unic national.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu Vallach, asa vezi rezolvarea problemei ("ochii mari")..

 

Ai un comportament specific celor de varsta ta, Generatia C, dupa cum imi place sa ii numesc. Ai ghicit, C de la "comunist". Va purtati ca Voda prin loboda, va exprimati cu un limbaj de manifest de propaganda din anii 70-80 si aruncati cu nume de institutii publice si analize intortocheate in stanga si-n dreapta de numai voi va mai intelegeti, rastalmaciti cuvintele celor din jur pentru a exprima numai ce doriti si in plus va victimizati cu orice ocazie si va portretizati ca fiind singurii cavaleri ai luminii impotriva tuturor.

 

nu ai de ce te mira daca intr-o zona libera, fiecare capata fix atata respect cat merita

 

Corect, dovada esti chiar tu!

 

Mai ales ca te mai tii si de bancuri nereusite cu ardeleni

 

Nu sunt bancuri, ci realitatea. Cu siguranta esti la curent cu ce se intampla in Cluj-Napoca, insa daca esti multumit de situatie sau, mai rau, mandru.. atunci esti la fel de arogant si ignorant ca multi altii din zona care se considera centrul universului si refuza sa se vada pe ei insisi, permanent aruncand vina pe altii pentru problemele lor.

 

So, cum ramane cu STS-ul si cu 112 atunci? Sau astfel de subiecte mai delicate sau care implica institutii centrale nu se mai pot povesti pe forum? (...) bla bla bla..

 

Iti recomand sa iti faci un partid, daca tot ai prea mult timp la dispozitie si, la varsta ta, in loc sa iti vezi de drum linistit intri pe forum sa te certi cu toti "posesorii" de motociclete de viteza, sa demonstrezi ce? De ce ai nevoie, ce iti lipseste? Atentie? Recunoastere? Medalii?

 

Recunosc ca in trecut am crezut ca meriti sa fii respectat, insa dupa episodul Sanzieni, si nu numai (exemple sunt cu sutele pt ca esti nelinistit pe forum), nu mai este cazul.

 

Hai lasa-ma cu povestile tale nemuritoare si suna la 112 daca te plictisesti, in tara asta daca e sa se produca o schimbare e datorita generatiilor mai tinere, care discuta, pe forum, pe retelele de socializare, se organizeaza, se aduna, numai la Cluj exemple sunt suficiente. Ai impresia ca cineva ca tine ii motiveaza pe acesti oameni? Sau poate.. si ei sufera de lipsa de caracter, ca de altfel toti partenerii tai de.. sa zicem, dialog.

 

 

*** Alo! Moderatorii? Sterge cineva discutia asta mirobolanta cu Tribunul Galen??? ***

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma bazez pe nimeni.

 

Sa zicem ca in general ai dreptate, insa nu e corect sa ii incluzi pe toti in acelasi lot. In Cluj, de exemplu, media de varsta in firmele IT este sub 30 de ani. Iti garantez ca oamenii astia sunt capabili sa tina un job, ba chiar sa isi gaseasca unul foarte bun si in afara, iar atunci toti avem de pierdut.

 

In fine, oare cati pensionari duce in spate un singur angajat dintr-o astfel de companie? In plus, altceva in afara de farmacii, supermarket-uri si magazine second nu exista in oras, deci cine sustine dezvoltarea locala, Galen sau mai rau bugetarii? Pfff.

 

De fapt de aici a inceput tot tavalugul asta de pe topic, sunt satul de bugetari si de institutiile locale, nu are rost sa detaliem, doar ca am auzit pastila cu Bucuresti de asa de multe ori ca imi vine rau, asa ca pentru toti care gandesc asa: sunati la 112 dragilor ;)

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, centralizarea e excesiva, cam toate fondurile trec prin Bucuresti...

 

bine spus TREC PRIN BUCURESTI...ca nu raman aici, din contra

 

mai pe larg despre asta gasesti pe un topic nou la Social si Politica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai un comportament specific celor de varsta ta, Generatia C, dupa cum imi place sa ii numesc. Ai ghicit, C de la "comunist". Va purtati ca Voda prin loboda, va exprimati cu un limbaj de manifest de propaganda din anii 70-80 si aruncati cu nume de institutii publice si analize intortocheate in stanga si-n dreapta de numai voi va mai intelegeti, rastalmaciti cuvintele celor din jur pentru a exprima numai ce doriti si in plus va victimizati cu orice ocazie si va portretizati ca fiind singurii cavaleri ai luminii impotriva tuturor.

 

 

Corect, dovada esti chiar tu!

 

 

Nu sunt bancuri, ci realitatea. Cu siguranta esti la curent cu ce se intampla in Cluj-Napoca, insa daca esti multumit de situatie sau, mai rau, mandru.. atunci esti la fel de arogant si ignorant ca multi altii din zona care se considera centrul universului si refuza sa se vada pe ei insisi, permanent aruncand vina pe altii pentru problemele lor.

 

 

Iti recomand sa iti faci un partid, daca tot ai prea mult timp la dispozitie si, la varsta ta, in loc sa iti vezi de drum linistit intri pe forum sa te certi cu toti "posesorii" de motociclete de viteza, sa demonstrezi ce? De ce ai nevoie, ce iti lipseste? Atentie? Recunoastere? Medalii?

 

Recunosc ca in trecut am crezut ca meriti sa fii respectat, insa dupa episodul Sanzieni, si nu numai (exemple sunt cu sutele pt ca esti nelinistit pe forum), nu mai este cazul.

 

Hai lasa-ma cu povestile tale nemuritoare si suna la 112 daca te plictisesti, in tara asta daca e sa se produca o schimbare e datorita generatiilor mai tinere, care discuta, pe forum, pe retelele de socializare, se organizeaza, se aduna, numai la Cluj exemple sunt suficiente. Ai impresia ca cineva ca tine ii motiveaza pe acesti oameni? Sau poate.. si ei sufera de lipsa de caracter, ca de altfel toti partenerii tai de.. sa zicem, dialog.

 

 

*** Alo! Moderatorii? Sterge cineva discutia asta mirobolanta cu Tribunul Galen??? ***

Esti dus de tot man, bolnav de ura irationala si atins la scafarlie de morga paguboasa de Ialomita. Noroc ca stiu sigur ca sunt majoritari bucurestenii sanatosi la cap, din generatia "hai sa facem", hai sa analizam logic. Ei stiu si inteleg ce vorbesc eu. In rest, da concentratia de "arzatori de ciori pe forum" instigatori si profitori de nenororcirea altora este indiscutabil mai mare intr-o anumita categorie marginala. De analizat am analizat corect si cred obiectiv si episodul Sanzieni. In topicul asta chiar am tinut partea unor speedisti care au avut curajul si coloana sa-si povesteasca fara inflorituri patania. Si sa caute solutii pentru viitor nascand invataminte.

 

V-ati obisnuit sa stergeti discutiile care nu va convin, daca va pune la punct cate unul mai insistent, asa s-a intamplat si pe pro bike! Weitermachen! M-am obisnuit :)

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Comunistule" aici ai spus-o franc "suntem". Oare cine mai lipseste, poate crazy cat ? Si cu asta basta, am intrat pe topicul asta doar pentru ca in 2009 am surprins un fenomen similar si am cautat solutii. Ramane ca baietii care au patit-o si normal si cei care o vor mai pati sa sape mai departe. Eu le-am sugerat o directie.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti, cred ca uleiul si motorina pe carosabil se pot incadra la conditii (meteo) de drum,,,,,,

ieri am vazut drumarii cum acopereau cu nisip vreun km de scursura de material derapant

deci, din moment ce devine obicei/obisnuinta, cum zicea cineva mai devreme, ochii mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in curand o sa punem pe youtube niste filmari recente exact pe Meses, cu pete de ulei si motorina in mai multe curbe in acelasi timp, si cu aia care trebuie sa aiba grija de drumul asta, mi s-a spus ca-i inacceptabil cum vorbesc aia chiar stiind ca sunt filmati, si asta dupa ce s-a sunat la 112 si CNADNR, sper sa iasa ceva valva :), poate-i da cineva afara sa n-aiba ce da de mancare la copii ...

revin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... o sa-i dea afara. vezi sa nu.

nu vezi ca din pacate inclusiv pe aici motorina si alte jeguri pe drum sunt considerate cumva normale?

ne-am obisnuit cu greul, cu asa nu-ul, sa ne descurcam, sa nu ne plangem... din pacate.

platim. dar nu primim inapoi.

 

acum ce conteaza ca dam in gropi, ca drumurile si conditiile de drum sunt vinovate de enorm de multe evenimente rutiere?
o banda pe sens din Sibiu pana in Pitesti. cu foarte mici exceptii. depasirea interzisa pe 80% din distanta... 2015 numai...

limite de viteza demne de scuter in exterior, linii continue unde se vede pana-n zare...

Sibiu - Medias nu pot explica cat de aiurea este. asfalt ca in palma fara sa exagerez deloc PERFECT. sunt zone unde ca sa mergi legal trebuie sa franaezi in urcare ca sa nu depasesti viteza legala. tot fara exagerare pot depsi viteza legala si cu bicicleta in anumite zone...

toate aceste limitari, lipsa drumurilor rapide duc la fortarea constanta a notei. evident ca se va gresi.

suntem in 2015... 80 de cai pe o motocicleta e ceva uzual. masinile merg chiar si cele mai varza 100+ fara efort.

in conditiile in care se merge pe o banda pe sens ce va asteptati sa iasa?

autostrada e putina, 130 la ora din pmdv e putin.

germania a delimitat o parte din authoban cu un succes de necontestat. sistemul merge. lumea poate sa-i dea legal, este nefrustrata. la noi... cel putin 50% din timp megi ilegal.

jale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"...Poliţiştii au anunţat CNADNR , iar în zonă a fost împrăştiat material antiderapant..."

 

Material antiderapant... poate anti-motociclisti, uneori praful ala de-l imprastie astia e mai alunecos decat substanta pe care se presupune ca o curata. Si auzi la ei, substanta de provenienta necunoscuta... SF curat, ce mai! Mai lipsesc omuletii verzi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...