Sari la conținut

Curatare pata motor


Postări Recomandate

Obsedat fiind sau fie curata motocicleta mereu, am realizat operatiunea si astazi DAR utilizand diferite solutii, m a mancat in ... si am dat prin cabluri cu spray de curatat lantul. a curs ceva de culoare galbena de acolo pe capacul de la motor si pana m am invartit eu in jurul lui am vazut ca s a uscat. am dat apoi cu apa solutie speciala de curata motorul ...degeaba a ramas patat. aveti idee mai merge scoasa chestia aia? atasez cateva poze.

motorul este un SV gen 2. in soare se vede foarte nasol.....parca i murdar..... exista vre o solutie care sa scoata asa ceva?

 


» Post actualizat in 25 Apr 2015 19:28

nici o idee nimeni?:(

post-69546-0-03887000-1429987099_thumb.jpg

post-69546-0-69281100-1429987117_thumb.jpg

post-69546-0-32855800-1429987126_thumb.jpg

Editat de Marshal.RO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! Doar ce a spus colegul ca acea pasta este pt polishat metal! Nu pentru a lustrui suprafete lacuite. Nu vei face decat sa matuiesti lacul. Verifica cum este sau daca este tratata acea suprafata si abia apoi intervii asupra ei.

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obsedat fiind sau fie curata motocicleta mereu, am realizat operatiunea si astazi DAR utilizand diferite solutii, m a mancat in ... si am dat prin cabluri cu spray de curatat lantul. a curs ceva de culoare galbena de acolo pe capacul de la motor si pana m am invartit eu in jurul lui am vazut ca s a uscat. am dat apoi cu apa solutie speciala de curata motorul ...degeaba a ramas patat. aveti idee mai merge scoasa chestia aia? atasez cateva poze.

motorul este un SV gen 2. in soare se vede foarte nasol.....parca i murdar..... exista vre o solutie care sa scoata asa ceva?

 

» Post actualizat in 25 Apr 2015 19:28

nici o idee nimeni? :(

Pai in interiorul cablurilor exista o vaselina fina care face cablul sa mearga usor, "uns". De ce te-a mancat sa speli cablul pe interor? Incearca cu Autosol, nu stiu/cred ca-l gasesti in supermarket (mai degraba la magazinele mari de piese auto, NorAuto, etc). Nu merge sa cureti cu WD40, incearca mai degraba cu Triumf, ala de spalat aragazul.

Bafta

Editat de piticot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca are la lidl un spray pentru pete de genul.

E 6 lei tubul.

Am incercat pe o pata de pe cadru la o motocicleta si a iesit la 2 3 frecari.

Cu autosul nu incerca pentru ca e posibil sa lase urme destul de nasoale pentru ca e abraziv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obsedat fiind sau fie curata motocicleta mereu, am realizat operatiunea si astazi DAR utilizand diferite solutii, m a mancat in ... si am dat prin cabluri cu spray de curatat lantul. a curs ceva de culoare galbena de acolo pe capacul de la motor si pana m am invartit eu in jurul lui am vazut ca s a uscat. am dat apoi cu apa solutie speciala de curata motorul ...degeaba a ramas patat. aveti idee mai merge scoasa chestia aia? atasez cateva poze.

motorul este un SV gen 2. in soare se vede foarte nasol.....parca i murdar..... exista vre o solutie care sa scoata asa ceva?

 

» Post actualizat in 25 Apr 2015 19:28

nici o idee nimeni? :(

Detartrant nufarul! ieftin 10 lei bidonul o sa iasa...ca nou , eu pe orice piesa de aluminiu , fonta , jante de masina etc dau si ies ca noi....pulverizezi cu un din ala de geamuri , lasi sa actioneze cateva minute si speli bn bn cu apa...;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...