Sari la conținut

Atentie Cand Stationati!


levese68
 Share

Postări Recomandate

...abia mi-am luat motocicleta in martie...honda vtx 1800 c...mandru tare...

...abia mi-am luat permisul in aprilie...cu 24 de puncte la sala...am invatat de rusine sa nu pic sala , caci aveam B-ul de...20 de ani...

...abia am scapat de angoasa masinii din spate, care vine si te ia pe sus in mers, o simti ,te uiti excesiv in oglinzi, nu e ...dar trece pe linga tine exact cind nu te gandesti...

...abia am facut prima mie de km, prima revizie, am trecut de nervii primei pete pe nichel si pe aluminiu satinat...

...ei...exact atunci , opresc langa o bordura scot din viteza....si...

...fac un salt inainte de vreo trei metri,motocicleta cadE pe o parte, cu cele 320kg ale ei,aterizez si eu pe ea dau un cap in bordura, iau un ghidon in ficat...dau un genunchi de asfalt...

...refac filmul...deci opresc ,E NOAPTE!...scot din viteza...aud scasnete puternice de frane, trec trei masini pe langa mine ,pe frane cu stopurile aprinse...si totusi...sunt avansat!!!

...ghinion...al patrulea din CEI CE FACEU CURSE AD HOC ...MA VEDE PREA TARZIU...SI MA IA PE FRANA!!!...bun si asa...alfel eram mort acum( si nu mai faceam valuri pe forum)

...CONCLUZII SI EVENTUAL SFATURI:

1.DACA AVEAM VESTA REFLECTORIZANTA...CRED CA MA VEDEA PRIN LUNETA CELUI DIN FATA LUI, CARE M-A VAZUT , M-A OCOLIT SI M-A LASAT CADOU CELUI DE-AL PATRULEA, SCHUMACHER SAU MIKA...nu mai stiu

2.DACA VA LUATI MOTOARE IN LEASING, MAI ALES DE-ASTEA DE CONTEAZA FIECARE SGARIETURA...CAND FACETI ASIGURAREA,INTREBATI ASIGURATORUL...AVETI VREUN AGREMENT SEMNAT CU SERVICE-UL , VA CUNOASTETI CU BAIETII ASTIA?...CA DACA NU...CUM AM PATIT EU CU ASIBAN SI INTERMOTORCYCLE...E POSIBIL SA AI NEPLACEREA AZI...SI SA SE REZOLVE MAINE, DAR ANUL URMATOR!!!

3.AUTOSUFICIENTA, CREDINTA CA NU TI SE POATE INTAMPLA TOCMAI TIE ,BRAVURA SI CAM TOT CE NE FACE SA LASAM GARDA JOS...DAUNEAZA GRAV SANATATII!!!

4.RCA-UL CELUI CARE TE LOVESTE?...POATE ...DAR SA NU FIE LA ARDAF!

5.FRANCHIZA LA CASCO?...ANULEAZ-O CU O RATA MAI MARE LUNARA!!!

6.SA N-AVETI PARTE DE ASA CEVA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat să menționezi casca, dacă nu o aveai, nici cap nu mai aveai acuma :bow:

 

bine că n-ai pătit nimic, Âşi sper să-ți repare casco repede VTX-ul ăla, că mare frumusețe e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intamplarea - foarte aiurea...felul in care-ai zis-o - foarte funny

 

lasand gluma la o parte, bine ca esti intreg si motorul oricum se face pana in primavara! noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat să menționezi casca, dacă nu o aveai, nici cap nu mai aveai acuma :moron:

 

bine că n-ai pătit nimic, Âşi sper să-ți repare casco repede VTX-ul ăla, că mare frumusețe e.

s-a reparat din iulie!!! :baldy: ...dar a trebuit sa le fac cunostinta celor de la honda cu cei de la asiban...niste fete mari...nici nu voiau sa auda unii de altii!am mutat hartii intre ei cu curier pe banii mei, interventii,explicatii,luari de pozitie,ping pong(eu fiind mingea)precizari...re...precizari...confirmari...cerere de...cerere de......da' ati platit rata...hartie sa vedem...alo doamna , sunt de la buzau, vreau si eu adeverinta ca am platit...la voi,...la noi???...polita e cesionata...la bcr...n-ati citit polita?...nu doamna, fac parte din cei 99.99% de cretini care nu citesc romanul fluviu intitulat...polita de asigurare!!!...daaaaa?????....dosarul e in centrala...pt aprobarea....AVANSULUI!!!..DAUNA 210 MILIOANE...DA-TI DRACU DRUMUL LA AVANS...sa poata service-ul sa faca comenzi de piese!!!...numai martea!!!...ratezi martea asta...ailalta!!!ALOOOOOO!!!???...au venit piesele mele? :bow: ... :bow: :lol: parte sunt in ungaria ...alta parte in europa...iar rezervorul...nu apare in nici un depozit!!! :lol: :lol: :baldy: ...pai eu platesc 13.500.000...leasing pe luna sa ma dau cinci luni pe an...si restu ' platesc sa le stau!!! :bow: ...din alea cinci...stau doua pe tusha ...da' platesc,platesc 23.000.000lei ...vechi , da' buni...franchiza si reintregire ca sa fac reparatia...ca m-a lovit un bivol mic , cu tzepi de gel in cap , de i-a facut tacsu' r c a la ardaf...firma de asigurare cu patronul cand la puscarie cand...la puscarie...ovidiu tender!!!...mai bine casco...plus 23 mil...si asta e!!!...am plecat maine la plimbare...buzau...ploiesti...brasov...retur...siriu....14...grade....parfum...v-am pupat!!! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4.RCA-UL CELUI CARE TE LOVESTE?...POATE ...DAR SA NU FIE LA ARDAF!

5.FRANCHIZA LA CASCO?...ANULEAZ-O CU O RATA MAI MARE LUNARA!!!

Cu astea doua sunt 100% de acord. Franciza, mai ales cea la valoarea asigurata si nu la valoarea daunei sunt niste inventii perverse de tapit bizonii. Iar ARDAF = cosmar din orice punct de vedere. Ma tot ademenesc vanzatorii cu asa ceva la fiecare inceput de an dar mereu ma gandesc ca oricata rautate as avea tot n-as putea da nici cuiva o copie dupa o polita Ardaf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casco cu franciza e cam degeaba... pana la urma tot tu scoti banii din buzunar. Doamne fereste insa de o dauna totala. Ce sa faci insa... cei de la leasing te obliga la casco... doar nu-s prosti sa ramana ei descoperiti.

 

Am trecut si eu prin asta: o vecina dragutza mi-a daramat motorul in parcare. Eu, casco la Alliantz dar m-am tinut tare si nu am vrut sa platesc franciza pe prostia altuia. Ea, RCA la Unita. Unita nu plateste pana nu-i facuta reparatia, Intermotorcycle nu comanda piese fara avans. Si asa m-am invartit in jurul cozii peste 4 luni pana am platit eu reparatia si sper sa-mi recuperez luna asta banii.

 

Multe trebuiesc schimbate aici... incepand cu mersul la politie pt constatare.

 

In mod normal ar fi asa: se duce motorul la un service si il ridici cand e gata. In rest se ocupa baietii de tpate actele. Ei intre ei.

 

Zic ca asa este normal pt ca asa se intampla in tarile zise mai civilizate decat noi (stiu din experientza proprie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut si ce sa zic..imi pare rau tare de ce ai patit tu.

ma bucur ca esti bine si am intrat in topicul tau pentru ca ai mentionat in primul topic 2 firma ( honda si asiban ) cu care am lucrat si eu exact din postura ta dar cu daune mult mai mici.

citind tot topicul am constat ca ( iarasi ..nu i primul post ) in care se arunca o pisica in curtea serviceului.

si din experienta proprie nu sunt de acord cu acesta aboradare.

In mare m-a dat unul jos, mi a dat RCA ul lui, ( la asiban ) am fost la service ( acelasi ) cu constatatorul de la asiban , deviz, comandat piesele ( motorul meu a ramas in service ) , in 2 saptamani au venit cele mai importante ca deh, motor vechiut, nu mai erau ( ca si la tine ) pe stoc afara...

in 3 saptamani ( repet, in cazul meu particular , cu alt motor in afara bijuteriei tale) se terminase toata povestea ia la asiban am dat cred in total 10 telefoane in 10 zile diferite ca sa fac "lobby" si sa ma interesez de mersul dosarului . in final totul ok.repet, pe RCA. in contextul incare motorul este al meu , personal , fara leasing sau alte finantari.

 

In romanai inca nu functioneaza sistemul de care se vorbeste asa cum ar trebui dar asta nu inseamna ca este vina unui service ( sau a unui asigurator..despre care daca asculti gura targului .nu sunt numai de bine ..).

Ce vreau sa spun este ca din pricina sistemului se ajunge la a blama "interfata" ceea ce este total eronat.

Daca din motive "anterioare" respectiv lipsa unui cadru legislativ un service a "luat teapa" de la un "asigurator" si , ca si alte serviceuri , are reguli care se apilca in ce priveste comanda de piese sau eliberarea motorului nu este blamabil.

Daca tu ai avea un service si mergand pe "incredere" ca in tot lantul ( firma de leasing,. cesionar, asigurator ) unul singur nu si facea treaba ce varianta ai fi ales? ...nu prea cred ca ai raspuns.

tot ce pot sa spun este ca toate partile implicate au dreptate si in final ..tu ai luat leapsa.

din pacate toate variantele existente au fiecare un punct slab totul e sa nu l nimeresti.

 

 

si iti mai dau un exemplu - Vodafone Romania si Nokia Romanai - unul aduce telefone pe care celalat le "branduieste " si le vinde.

Ce ai patit tu am patit si eu respectiv eram cu mainile legate in fata "sistemului" . Fiecare arunca pisica mai departe pana am rupt o . Din pacate situatia era urgenta iar ei dupa ce am rezolvat o m au sunat dupa 1 luna cu cele mai puerile explicatii.

Asa ca am .apelat la inteligenta si .folosind pcr urile..am rezolvat. Si cel putin de acum incolo stiu ca astia 2 se au ca soarecele si pisca deci in viitor voi folosi aceasta experienta.

 

 

in rest..numai de bine.

 

si La multi ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a reparat din iulie!!! :baldy: ...dar a trebuit sa le fac cunostinta celor de la honda cu cei de la asiban...niste fete mari...nici nu voiau sa auda unii de altii!am mutat hartii intre ei cu curier pe banii mei, interventii,explicatii,luari de pozitie,ping pong(eu fiind mingea)precizari...re...precizari...confirmari...cerere de...cerere de......da' ati platit rata...hartie sa vedem...alo doamna , sunt de la buzau, vreau si eu adeverinta ca am platit...la voi,...la noi???...polita e cesionata...la bcr...n-ati citit polita?...nu doamna, fac parte din cei 99.99% de cretini care nu citesc romanul fluviu intitulat...polita de asigurare!!!...daaaaa?????....dosarul e in centrala...pt aprobarea....AVANSULUI!!!..DAUNA 210 MILIOANE...DA-TI DRACU DRUMUL LA AVANS...sa poata service-ul sa faca comenzi de piese!!!...numai martea!!!...ratezi martea asta...ailalta!!!ALOOOOOO!!!???...au venit piesele mele? :bow: ... :bow: :lol: parte sunt in ungaria ...alta parte in europa...iar rezervorul...nu apare in nici un depozit!!! :lol: :lol: :baldy: ...pai eu platesc 13.500.000...leasing pe luna sa ma dau cinci luni pe an...si restu ' platesc sa le stau!!! :bow: ...din alea cinci...stau doua pe tusha ...da' platesc,platesc 23.000.000lei ...vechi , da' buni...franchiza si reintregire ca sa fac reparatia...ca m-a lovit un bivol mic , cu tzepi de gel in cap , de i-a facut tacsu' r c a la ardaf...firma de asigurare cu patronul cand la puscarie cand...la puscarie...ovidiu tender!!!...mai bine casco...plus 23 mil...si asta e!!!...am plecat maine la plimbare...buzau...ploiesti...brasov...retur...siriu....14...grade....parfum...v-am pupat!!! :baldy:

Sper sa gasesti in anul urmator un alt asigurator mai bun (intreaba de exemplu la Allianz, Unita, Omniasig cit te costa asigurarea CASCO si daca au decontare directa cu reprezentanta moto), vei avea citeva surprize cam neplacute ca de exemplu:

1. In romania nu se asigura motociclete fara fransiza.

2. Asiguratorii nu au contract cu nici o reprezentanta moto (din cauza adaosurilor ametitoare practicate la piese).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barbate, acum am aflat de accidentul tau . Imi pare rau, uneori se intampla stupizenii din astea :bow:

multumesc pentru urare! :bow: ...dar sambata era sa o incasez din nou, la sinaia.exact cand sa intru in depasire...baiatul cu bmw-ul (vechi , negru si cu numere straine),cu ..maneaua...data la maxim(nu am auzit-o , dar bag mana in foc ca era) s-a gandit ca ar fi bine sa opreasca pe stanga!!!(nici macar sa fie strada la stanga, voia pur si simplu sa opreasca pe STANGA!!!)norocul meu ca a apucat totusi sa semnalizeze cand a luat de volan si i-am sesizat intentia cu o fractiune de secunda mai devreme!!!m-am trezit cu el in fata exact cand dadeam gaz sa-l depasesc( ma-sa...are si acum maxilarul dislocat de la sexul oral cu care s-a ales).

toate astea si pentru ca ma grabeam sa ajung grupul din urma , care culmea ...era in urma,trecusem de ei la o benzinarie.cred ca ar fi bun un topic cu reguli de mers in interiorul unui grup,pozitii, depasiri, viteza,semnale intre membrii ,etc! macar...sa nu ne lovim intre noi in mers, cum s-a mai intamplat...dupa ce ca sunt atatea pericole in trafic!!!....salutare...si fericire excesiva! :bow:

Editat de levese68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...