Sari la conținut

Accident pe Transfagarasan


piticot
 Share

Postări Recomandate

Daca tot vorbim de prim ajutor, care sunt prioritatile...in caz de... cum trebuie procedat si care-i ordinea, scurt si la obiect...!?

aia e...

 

1. respira? nu, resurcitare... DOAR DACA nu ii faci mai rau, e cu cantec fuck.

2. bate ceasu? tot asa ca mai sus...

3. sangerari / fracturi

 

astea ar fi maximele urgente.

 

nu-l muta. cat de putin posibil DOAR daca e musai.

 

apropo. extrem de important! cand esti in situatia asta fi constient ca esti nici macar un amator. fi extrem de retinut. poti face extrem de mult rau fara nici o intentie rea.

 

http://autobyastar.ro/wp-content/uploads/2012/07/masuri-de-prim-ajutor.pdf

in pdf-ul asta sunt si niste exagerari.

nu te apuca de ex sa scoti victima din masina. NU!

DOAR da arde sau e in mare pericol de a bubui...

 

cel mai bne e sa nu te intalnesti cu asemenea situati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu cum de ati ajuns sa discutati despre acordarea primului ajutor tocmai la acest accident care n-a avut victime. Adica cea mai grava chestie a fost ca riderul era in stare de soc.

O discutie despre primul ajutor era de mult necesara...asa s-a legat... acum ce sa -i faci ...las-o sa curga, ne mai aducem si noi aminte... fixam prioritati etc.

O victima a fost tipul cu piciorul sectionat, desi acolo au fost si alte traume din cate inteleg...a primit mai multe lovituri...Acolo oare un garou pus la timp, nu ar fi dat o sansa omului ala ...?

Eu gandesc ca prioritar este sa poata respira sa se oxigeneze sangele, sa nu aibe corpuri straine in gura, resturi de dantura...sa nu isi inghita limba, apoi cred ca o resuscitare ar fi pe locul doi, locul trei un garou de sangereaza cu o privire la ceas...un telefon la 112 urmatorul pas in caz de esti singur cu victima. Dupa ce o stabilizezi cat de cat si ii opresti sangerarea telefon 112. Urmatorul pas o atela daca are un brat rupt, pentru ca osul bratului sa nu lezeze vreun vas de sange sau tesuturi miscandu-se. Daca e motociclist cred ca e binevenit sa ii desfaci legatura la casca, sa ii ridici viziera, sa ii desfaci geaca la piept sa poata respira mai bine. Nu cred ca ar fi bine sa tragi de el, sa-l impingi, cred ca e nasol sa il lasi si pe spate cu fata in sus daca sangereaza caci se poate ineca cu sangele, mai bine pe o parte... Daca are o rana la picior cred ca ajuta sa tina piciorul mai sus decat capul iar de este la cap rana un pansament si sa stea cu capul ridicat si bustul sprijinit. E greu de spus ce ar fi de facut sunt situatii diferite mereu...si nu sunt medic. Dar cred ca primele chestii sunt vitale si cred ca important e sa nu te pierzi, sa fii lucid cand intervii...un ajutor cat de mic conteaza, uneori e vital. Si da, poti lua Sida sau vreo hepatita C, dar daca esti om nu te mai gandesti la asta in acele momente, daca da iti lasi prietenul sa moara...Eu cred ca instinctul unui om normal e sa sara sa ajute...un egoist se gandeste doar la el, desi la un moment dat poate ajunge in aceasi situatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot aud vorbind de peisajele astea dar eu nu le-am vazut pana acum, ce sunt? copaci si pajiste am inteles...

 

Ai ce vedea, anul trecut pe Transfagarasan tot cascand ochii la munti era sa ma ia dracu de tot, sa ma duc de a berbeleacu in prapastia de cateva sute de metri si evident fara parapeti.

Lectia a fost ca daca vrei sa admiri, mai bine opresti si casti ochii in voie, faci poze etc.

La ghidon, ochii si soseaua.

post-10515-0-57661000-1435946948_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP !

Dumnezeu sa-l iepure !

 

 

...................

 

 

Glumesc ! cand am citit comentariile la un accident relativ banal , fara urmari grave....m-am cutremurat...vorbiti de garouri, amputari si sange peste tot.

Cred ca mai interesant era la un accident cu mortaciuni, unde apar tot felul de corifei care isi dau cu parerea despre dinamica accidentului, experienta riderului si alte aspecte....Majoritatea fiind mai desprinsi cu tastatura decat cu ghidonul mobrei. Ce usor este pentru anumite specimene sa comenteze de-acasa in timp ce sparg seminte si se uita la Acces Dinrect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 03 Jul 2015 13:59

Ar trebui chemati toti conducatorii auto, moto, etc. sa faca un curs pe un manechin din care la un moment dat chiar sa tasneasca ,sangele' prin artere...

Tzashneasca bere / prin artere ! :givemebeer:

 

Probabil ca polonezul nu uitase ocuparea poloniei de catre nemti si nu s-a putut abtine cand a vazut nr de Germania...

:crack:

Editat de Hypperbone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu garou sau fara, cu sange sau fara, trebuiau sa opreasca cei ce ti-au facut semn..macar sa sune la militie in cazul in care daca riderul era ok....

Despre ce fratie vorbiti aici ? :stuck:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa, garoul nu e chestia aia de se pune la gatul accidentatului si se strange bine, bine de tot ca sa previna infectia creierului?...

 

Aia , aia . Numa sa nu fie elastica . Poate fi si din cablu de ambreiaj , ori de frina sa nu se rupa . :crack: :alcy:

Editat de mos bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...