Sari la conținut

Accident Buzesti


Altieri Constantin
 Share

Postări Recomandate

» Post actualizat in 18 Jul 2015 05:26

Si cum pui tu asa " conversi" cu siret langa lant pe care ai uitat sa l mai ungi! :) Motociclisti in plm!!

Stiu ca e greu de inteles cand ai cardan cum sta traba cu sireturie si cu unsul lantuilui. Se pare totusi ca avatarul te reprezinta mai bine decat nick-ul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

N am mai intrat pe acest forum din 2006 cand incercam sa imi vand K1. Intamplator aseara am descoperit sectiunea de accidente a acestui forum in timp ce cautam detalii despre accidentul din zona Dristor. Din nefericire sunt unul dintre putinii care pot posta pe pagina unde este scris despre accidentul in care au fost implicati. Vreau sa multumesc cu aceasta ocazie celor care s au oprit la locul accidentului pentru a vedea care este starea mea cat si celor care au postat gandurile bune aici.

Accidentul a fost simplu, mergeam regulamentar(avand in vedere lipsa echipamentului), cu traficul si atent la trafic,cand cineva mi a intors in fata, atat de din scurt incat nu cred ca am avut 10 m la dispozitie sa pun frana. Ce mai imi aduc aminte a fost ca m am lasat in stanga pentru a l ocoli prin spate si am tras tare de frane in ideea ca poate o voi culca. M am trezit pe asfalt dupa un "I belive i can fly" de 360 de grade , smurd, spital, analize, betadina, urlete, etc. Sansa mea a fost ca l am lovit in roata spate si am zburat pe langa masina. Daca aveam echipament as fi fost ca nou dupa cateva zile, pe de alta parte 20 cm mai la dreapta indiferent de echipament eram la sectiunea de decese, 1,5 mm de piele si 3 protectii nu tin loc de airbag uri cand corpul tau se loveste de o masina.

Cel care m a accidentat nu este motociclist, nu are categoria A pe permis, poate are scuter, poate merge fara permis, poate doar a mintit. A spus ca i pare rau si il cred, scuza pentru accident fiind cea clasica "nu te am vazut". Singur pe sensul meu, cu toba sport si viteza legala se pare ca am fost invizibil, asta este, suntem oameni si suntem supusi greselii, se poate intampla oricui sa aiba un moment de neatentie.

De ce mergeam fara echipament, nici macar cu plasa pe care o purtam de obicei, in conditiile in care am investit o mica avere in asa ceva??? Pentru ca era cald, pentru ca 10 ani de experienta pe SS fara accidente am considerat ca ma ajuta, pentru ca m am gandit ca un condus precaut va reduce riscurile. As mai merge fara echipament? Probabil ca as alege sa merg cu masina la 40 de grade si as pastra plimbarea cu motorul pentru seara cand pot purta blugi si o plasa sau o geaca.

Planuri de viitor:- SS ul ori il dau asa cum este sau il repar si il voi folosi pe viitor doar pe circuit. L am luat de nou, are 12k km si inainte de accident era in stare de nou, mi ar parea rau sa l dau pe nimic.Pe strada nu cred ca mai imi iau SS, tentatia de a face excese va fi ceeasi ca si cea dinainte de accident si ma gandesc cum ar fi fost accidentul daca aveam 100 sau 150 sau ......... si stiu ca echipamentul nu mi ar fi salvat viata, m ar fi pastrat doar in one piece.

- pt strada as merge pe un cafe racer sau un chopper, ceva cu care doar sa ies la plimbare.

 

PS: Dupa ce tocmai scapasem de doamna cu coasa, eram traumatizat psihic si fizic si in stare de soc, vine la mine un "domn" si imi spune: " Asa ti trebuie daca nu porti echipament, eu sunt motociclist de .... ani si mereu port echipament". Am un mesaj pentru dansul: imi cer scuze ca nu v am multumit pentru sfatul oportun dar din pacate eram in stare de soc. Mi ar placea sa va invit la o bere, la sticla, pe care sa v o indes in poponeata, asa poate il folositi la ce a fost destinat nu la gandit.

 

Numai bine tuturor si asfalt uscat !

Editat de andrei170
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce mergeam fara echipament, nici macar cu plasa pe care o purtam de obicei, in conditiile in care am investit o mica avere in asa ceva??? Pentru ca era cald, pentru ca 10 ani de experienta pe SS fara accidente am considerat ca ma ajuta, pentru ca m am gandit ca un condus precaut va reduce riscurile. As mai merge fara echipament? Probabil ca as alege sa merg cu masina la 40 de grade si as pastra plimbarea cu motorul pentru seara cand pot purta blugi si o plasa sau o geaca.

Planuri de viitor:- SS ul ori il dau asa cum este sau il repar si il voi folosi pe viitor doar pe circuit. L am luat de nou, are 12k km si inainte de accident era in stare de nou, mi ar parea rau sa l dau pe nimic.Pe strada nu cred ca mai imi iau SS, tentatia de a face excese va fi ceeasi ca si cea dinainte de accident si ma gandesc cum ar fi fost accidentul daca aveam 100 sau 150 sau ......... si stiu ca echipamentul nu mi ar fi salvat viata, m ar fi pastrat doar in one piece.

- pt strada as merge pe un cafe racer sau un chopper, ceva cu care doar sa ies la plimbare.

 

omul cat traieste invata.

dar cu faza cu sticla in poponeata mosului nu sunt de acord ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

@ Sergiu Viata este un proces continuu de invatare pentru toti, nu ? Esti liber sa nu fii de acord, traim intr o tara libera, cu libertatea la opinie si exprimare, din pacate nu mi platesc facturile cu opiniile altora :peace:

@ ZZTOP crezi ca nu stiu pe ce este franarea? Pentru asta imi schimbasem gumele cu o saptamana in urma si pompa de frana cu 2 saptamani in urma. Am realizat ca nu ma pot opri, ca nu am loc sa l ocolesc si ca impactul este inevitabil, nici n am avut timp sa ma sperii. Ideea de a o culca pentru mine era solutia preferabila unui impact cu masina. Daca am facut bine sau nu, nu mai are importanta acum. Ce ai fi facut tu sau oricine altcineva, cu mai mult talent, experienta in aceeasi situatie iar nu are importanta. :peace:

 

Am postat mai sus pentru a multumi celor care au fost la fata locului si m au ajutat, celor care mi au transmis cele bune aici si nu in ultimul rand pentru descrie ce s a intamplat si ce invataminte/concluzii am tras, poate cuiva ii va fi de folos experienta mea. Nu sunt interesat de polemici "echipament sau nu", "inutilitatea unui SS in oras", etc suntem majori, vaccinati, ne asumam riscuri si raspundem pentru actiunile noastre, iar pe acest topic este utima mea postare intrucat ceea ce doream sa spun am spus mai sus.

 

Numai bine si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vezi daca nu ai mai intrat!

acum ai fi stiut atit de multe ca ai fi zburat peste masina...vreau sa spun cu tot cu SS... dar ce zic de zburat, ai fi prevazut totul si nici nu mai plecai de acasa... te teleportai pur si simplu!

in plus poate ca domnul cu sfatul e si el membru pe aici... il invitam sa ne spuna cite ceva despre echipament...

pur si simplu nu pot intelege cum ai putut trai din 2006 pina acum!

 

...n am mai intrat pe acest forum din 2006 cand incercam sa imi vand K1....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...