Sari la conținut

zundapp ks 750 Muzeul Militar


Taz1
 Share

Postări Recomandate

Deschid acest topic in incercarea de a-i ajuta pe cei de la Muzeul Militar in restaurarea motocicletei zundapp ks 750 aflate in patrimoniul lor. Fonduri muzeul nu are iar cel care a reconditionat motocicleta pana acum domnul Marian Rosu de la asociatia 6 Dorobanti are si dansul resurse limitate. Practic tot ce s-a facut pana acum la motociceta a fost facut de domnul Rosu din bani proprii.

Am vrea sa schimbam in prima faza macar cauciucurile care sunt de japoneza si nu merg pe acest tip de motocicleta. Varianta cea mai ieftina ar fi anvelopele agricole ca acestea :http://www.preturianvelope.ro/anvelopa-agricola-bkt-tf-8181-6pr-tt-500-16-p2473

Sun folosite pe zundapp sahara fara probleme. Pretul pentru 4 anvelope ar fi 900 lei.

Deci cine vrea faca ceva donatii orice suma este binevenita poate reusim sa facem ceva.

O sa revin cu un cont bancar. Totul o sa fie transparent.

Multumesc.

post-36913-0-64237300-1439153042_thumb.jpg

post-36913-0-89241700-1439153054_thumb.jpg

post-36913-0-64375300-1439153064_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Evident ca nu sunt fonduri, s-au ciordit si pierdut sute de milioane in achizitii gen Motorola, schimb de terenuri cu Gigi Becali si altele! Rezultatul sunt vilele, mosiile si conturile unor granguri de colonei, generali, ministri si politicieni, cui ii mai pasa de Muzeul Militar?

Cum orice lucru este ciclic poate se mai intoarce odata roata istoriei!! :whip:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti aaaaai dreak cu muzeu si tot ce tine de stat, au dat tzepe de milioane, vile babane si tot cer cu mila??????

 

Lafel si bisericile, am dat milioan.… si cand am batut la o manastire nici nu m au primit sa beau apa.

 

Mai bine donez unui bolnav, un accidentat moto.

 

Cine garanteaza k dupa restaurare dispare zundappu si apara o dnepre ???????

 

Am platit impozit de am ametit , si nici gunoiul nu l ridica, gropi peste tot..asta i culmea, sa donez si ptr armata.

 

Scuze, dar daca traiam in Norvegia, chiar si somer dadeam 100 e…

 

Donati celor disperati, cu sau fara armata, vai:-) de capul nostru, suntem la mila marilor puteri.

 

Suna l frate pe generalul x, si colonelul y… au salarii si pensii groase, si averi imense din afaceri cu armata..k tot pe banii nostrii s au facut

 

Inchide topicu asta de 2parale

Editat de ZZTOP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de motocicleta in sine,nu de muzeu,minister,stat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate,am facut afirmatia trecand deja peste asta.

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contul este:

 

RO59INGB0000999901337964

Titular: Preda Mihai

ING Bank Bucharest.

 

Toate fondurile primite in acest cont, care fac obiectul donaţiei mai susamintite, vor fi postate şi aici (print-screen).

 

 

În altă ordine de idei, domnilor, dacă nu v-aţi băut cafeaua, rugaţi o colegă să v-o prepare.

Nu avem nevoie de istericalele voastre, cu Jiji Becali şi colonei şi babiuci şi altele.

 

Donaţia este un act de liberalitate şi nu vă bagă nimeni mâna în buzunar.

Mulţumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, fiecare fzce ce dorestw cu banu din buzunar… totusi , ideea in sine cam lasa un gust amar.

 

Mno, aveti acum contul, bagati la greu baieti…

» Post actualizat in 10 Aug 2015 08:01

Aoleu, gume de 900 roni??? Cu dot2015 neaparat???? Wtf, dar niste sh ce au??? Ofofofof

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragule, pe cât postezi mai mult, pe atât de mult cazi în ridicol.

Preţul unui cauciuc Wesa, dedicat mărcii, este 125-135 euro fără transport.

Aşa că încercăm să rezolvăm problema asta mai eficient d.p.d.v. financiar.

 

Mulţumim pentru interes şi te asigurăm că şoselele patriei te aşteaptă să le încerci cât mai curând.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZZTOP iti inteleg reactia.Totusi in toate tarile civilizate la care faci si tu referire restaurarile la muzee se fac si in parteneriat public-privat nici acolo nu sunt fonduri mereu. Diferenta este ca acolo autoritatile sunt mult mai cooperante, mai deschise iar la noi sunt in general niste imbecili. Daca tot s-ar schimba gumele de ce sa nu punem unele noi ca nu este o suma enorma de ce totul trebuie sa fie facut romaneste ca merge si asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok bikere, ma retrag, scuzele mele… ma duc sa mai dau niste donatii la sanatate, educatie, primarie, etc caci toti sunt sub zero.

 

Gata, am disparut… mii de scuze.

» Post actualizat in 10 Aug 2015 08:33

Pai ori restaurezi k la carte ori ba!!!! Cumpara Wesa, caci tot pe banii nostrii se face!

» Post actualizat in 10 Aug 2015 09:07

Taz,esti baiat educat, macar tu ai inteles ideea.

 

Daca mi cerea bani Nea Petrica din comuna Pipirig care lucra la ea de 20 de ani, il ajutam cu placere.

 

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok bikere, ma retrag, scuzele mele… ma duc sa mai dau niste donatii la sanatate, educatie, primarie, etc caci toti sunt sub zero.

 

Gata, am disparut… mii de scuze.

» Post actualizat in 10 Aug 2015 08:33

Pai ori restaurezi k la carte ori ba!!!! Cumpara Wesa, caci tot pe banii nostrii se face!

» Post actualizat in 10 Aug 2015 09:07

Taz,esti baiat educat, macar tu ai inteles ideea.

 

Daca mi cerea bani Nea Petrica din comuna Pipirig care lucra la ea de 20 de ani, il ajutam cu placere.

 

Succes

 

Eu nu restaurez nici un Zundapp de la muzeu. Acum cativa ani ne-am oferit suportul financiar/logistic/know-how-ul si am fost refuzati, e o procedura a dracului de grea sa scoti motocicleta s-o faci la tine in atelier. Asa ca eu m-am retras.

 

Daca se strange o suma mai mare de 900 lei, o sa luam Wesa, fara discutie.

 

Si ce se face pe banii tai, ca tu urli pe aici ca nu dai nimic.Asa ca nu se face nimic pe banii tai.

 

Si ca o rugaminte personala, te rog nu mai interveni pe topic daca nu ai nimic constructiv de spus. Mulţumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima donaţie pentru Zundappul românesc aparţine consorţiului francezo-român de la Câmpulung.

 

 

post-263-0-29652600-1439398242_thumb.jpg


» Post actualizat in 12 Aug 2015 16:52

Edit: dacă poate vreun moderator să şteargă mizeriile emise de către unii dintre noi, rămân dator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Servus,

 

Am si eu catea intrebari la care sper sa pot primi lamuriri :

 

1) Motocicleta se afla in proprietatea muzeului militar roman Carol 1 sau in proprietatea domnului Marian Rosu membru activ al asociatiei 6 Dorobanti?

2) Motocicleta va fi expusa sau se va folosi de catre domnul Rosu in reenactmenturile pe care acesta le desfasuara in cadrul muzeului

3) Ce beneficii vom avea daca facem o donatie catre muzeu pentru restaurarea motocicletei?

4) Ce dovada avem ca banii investiti vor ajunge in restaurarea motocicletei si nu in buzunarele domnului Rosu Marian?

 

Odata lamurit cu aceste aspecte as fi dispus sa fac o donatie in suma modica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa incerc eu cateva raspunsuri, daca mai e nevoie de completari, le poate aduce Taz1 (Ciprian).

 

1. Motocicleta este in proprietatea muzeului.

2. Motocicleta este expusa in interior si, ocazional, in functie de manifestatiile muzeale, va fi expusa/folosita si in curtea muzeului. De scos afara o face doar curatorul muzeului.

3. Nici una financiara, doar sufleteasca. Ca ai facut un gest pentru achizitionarea unui set de cauciucuri.

4. La fel cum am prezentat pana acum donatiile primite, la fel, suma de bani rezultata in urma donatiilor va fi prezentata aici si ulterior factura de achizitionare a acestora. Banii lichizi nu vor ajunge la dl Marian Rosu (un om pe care il respect pentru ce a facut pana acum) si nu ca ar fi vreo suspiciune legata de de folosinta sumelor de bani, ci pentru ca eu cred ca in ritmul asta nu vom ajunge niciodata la necesarul achizitionarii anvelopelor si cea mai mare parte din suma va fi oferita de catre Retromotor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru promptitudinea cu care am primit clarificarile.

 

Daca motocicleta ramane in patrimoniul muzeului si este ingrijita cum trebuie nu vad nici o problema in a dona o mica suma de bani pentru restaurarea ei.

 

Buna initiativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti aaaaai dreak cu muzeu si tot ce tine de stat, au dat tzepe de milioane, vile babane si tot cer cu mila??????

 

Lafel si bisericile, am dat milioan.… si cand am batut la o manastire nici nu m au primit sa beau apa.

 

Mai bine donez unui bolnav, un accidentat moto.

 

Cine garanteaza k dupa restaurare dispare zundappu si apara o dnepre ???????

 

Am platit impozit de am ametit , si nici gunoiul nu l ridica, gropi peste tot..asta i culmea, sa donez si ptr armata.

 

Scuze, dar daca traiam in Norvegia, chiar si somer dadeam 100 e…

 

Donati celor disperati, cu sau fara armata, vai:-) de capul nostru, suntem la mila marilor puteri.

 

Suna l frate pe generalul x, si colonelul y… au salarii si pensii groase, si averi imense din afaceri cu armata..k tot pe banii nostrii s au facut

 

Inchide topicu asta de 2parale

De acord cu tine ZZ.Nici mie nu-mi pare in regula cerutul asta de bani pentru aceste gauri negre care sunt institutiile patronate de stat.Agresivitatea lui Mihai ma pune pe ganduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fiti carcotasi, 20, 30 de lei nu este mult dar ma rog fiecare face ce vrea. Banii nu o sa a ajunga la muzeu ci o sa se i-a cauciucurile si o sa se monteze pe moto. Nu e o cerseala in toata lumea civilizata se face , aia la care le ne uitam noi cu admiratie. Restaurarile vehiculelor din muzee se fac in parteneriat public-privat de catre oameni pasionati. Statul nu are bani si nici nu ar fi corect poate sa se dea bani pentru asa ceva , sunt altele mai urgente de facut.

Prin atitudinea asta nu sunteti mai breji decat aia de la muzeul militar care au ratat oportunitatea de restaura integral moto zundapp din aceiasi lipsa de incredere si nepasare specifica noua.

Daca pe un forum moto nu suntem in stare sa strangem 900 de lei amarati atunci unde ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...