Sari la conținut

Muntenegru


luk77
 Share

Postări Recomandate

A fost cineva la inceput de Octombrie in Muntenegru?

Din data de 03.10 am concediu si daca se vor alinia planetele as vrea sa plec pt o saptamana,cred ca singur.

Totusi daca vremea in perioada Octombrie nu e favorabila prefer sa o las pe anul viitor si sa nu imi fac planuri aiurea.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut. Nu am fost, dar Octombrie este deja tarziu. Ziua scurta, vreme instabila, mai ales in zona aia muntoasa, frig, nu mai vorbesc de dormit la cort. Eu sunt de parere ca Octombrie nu este pentru tura lunga in zona aia. Mai bine amani pentru la anul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si citesc,imi place ceea ce scrieti.Eu acum adun date pt tura mea :hug: Sper si eu sa fac asa ture ca voi in viitorul apropiat,nu anul asta.Anul asta ma nenorocesc pe viata :crack: .Dar sper ca la anul,daca totul va fi bine si vom fi sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e problema,ca toata ziua ma bate la cap sa mergem calare "pă" motor.Cum e vreme buna,cum hop cu intrebarea :crack: In unele zile ma dau ranit ca nu prea am chef-oboseala/vreme/cash.Dar recuperez in alte zile.Per ansamblu,ea e pro motor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! In August vreau sa colind si eu Balcanii 2 saptamani: Bulgaria, Grecia, Muntenegru, Croatia etc, dar se naste urmatoarea intrebare: ne trebuie pasaport, au ba? Dar viza?

Tarile cu albastru deschis sunt candidate pentru UE, zice Wikipedia.

Voi ce stiti? :)

 

Further_European_Union_Enlargement2.png

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie in Croatia nu mi-a trebuit pasaport, CI a fost suficient. Atentie insa la asigurare, sunt unele companii care nu asigura unele tari din zona aia. Cand am fost eu acum vreo 2 ani, asigurarea nu era valabila pe Bosnia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, nu stiam. Vad ca a aderat recent. Eu am fost si acum 2 ani si acum aproximativ 5. Prima data nu era, dar tot nu mi-a trebuit pasaport.

Daca mergi pe malul Adriaticii si treci prin Dubrovnik, este acolo o portiune in care iesi din Croatia si intri in Bosnia, faci vreo 15-20km si intri inapoi in Croatia. Nici acolo nu mi-a trebuit pasaport, iar Bosnia din cate vad nu e in UE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muntenegru

"Cetăţenii români pot intra în Muntenegru fără viză, pe baza unui paşaport valabil pentru o perioadă de 90 de zile într-un semestru.

În scop turistic, cetăţenii români pot intra în Muntenegru pe baza cărţii de identitate valabile, având drept de ședere o perioadă de 30 de zile, de la data intrării."

http://www.mae.ro/travel-conditions/3728#829

Ultima actualizare: 28 septembrie 2015
Albania
"Cetăţenii români pot intra în Albania, fără viză, cu cartea de identitate sau paşaportul (a căror valabilitate trebuie să fie de minim trei luni de la data intrării în Albania), pentru perioade de şedere mai scurte de 90 de zile,într-un interval de 6 luni."
Ultima actualizare: 22 aprilie 2015
Macedonia
"Cetăţenii români nu au nevoie de viză de intrare în Republica Macedonia pentru călătorii de scurtă şedere, până la 90 de zile, într-un interval de 6 luni de la data primei intrări.
Intrarea fără viză pe teritoriul Republicii Macedonia a cetăţenilor români se face pe baza cărţii de identitate sau a paşaportului valabil. Atragem atenţia cetăţenilor români asupra obligativităţii ca, în termen de 24 de ore de la intrarea în Macedonia, să se înregistreze la Poliţia pentru străini/Secţia de poliţie din localitatea respectivă. Acest lucru este valabil cu precădere în situaţia în care cetăţenii români locuiesc la persoane particulare."
Ultima actualizare: 16 martie 2015
Serbia
"Cetăţenii români nu au nevoie de viză pentru a călători in Republica Serbia pentru perioade de şedere de maxim 90 de zile. Începând cu 12 iunie 2010, cetăţenii români pot călători în Republica Serbia, în baza cărţii de identitate valabile, pentru o perioadă de şedere de maximum 30 de zile. Trebuie să comunicaţi la postul de poliţie locală, prezenţa dumneavoastră în Serbia în maxim 24 ore de la sosirea pe teritoriul acestui stat. Organele de poliţie locale vor elibera un document, pe suport de hârtie (carton), care atestă declararea șederii. Cetăţenii români sunt sfătuiţi să păstreze şi să aibă acest document, asupra lor, până la întoarcerea în ţară, deoarece, există posibilitatea ca autorităţile vamale să-l solicite la punctul de trecere al frontierei. Lipsa documentului atrage după sine aplicarea unei amenzi sau chiar pedeapsa cu închisoarea, fiind considerată o încălcare a prevederilor legale privind şederea pe teritoriul Serbiei."
"Serbia/Kosovo

Cetăţenii români sunt sfătuiţi să acorde o atenţie sporită şi să manifeste prudenţă la efectuarea călătoriilor în Kosovo.

Situaţia de securitate din Kosovo rămâne imprevizibilă, în special în nordul provinciei, unde riscul unor incidente violente este ridicat.

UNMIK şi KFOR furnizează cele mai recente informaţii de securitate pe site-urile lor de internet. În caz de criză, informaţiile vor fi, de asemenea, furnizate de către KFOR, la Radio (96.6 FM).

MAE recomandă cetăţenilor români care se deplasează în Kosovo să se informeze în prealabil asupra situaţiei de securitate din zonă! În acest sens, este indicat să fie accesată periodic pagina web a Ministerului Afacerilor Externe (www.mae.ro)."

http://www.mae.ro/travel-conditions/3742#836

http://www.mae.ro/node/2919

Ultima actualizare: 28 septembrie 2015

» Post actualizat in 10 May 2016 08:02

Deci, nu trebuie pasaport. Dar voi suna oricum la ambasade ca sa-mi confirme informatiile, inainte de plecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Anul trecut am fost, Serbia, Muntenegru, Croatia, Bosnia. Trecere doar cu buletinul. Atentie la asigurare, mai ales pe Bosnia. Daca nu ai, fac ei, dar o galagie de bani pentru cateva zile. In rest, apa, talpa si bataie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cartea verde trebuie sa vezi sa nu ai marcat cu X tara, atunci nu este valabila asigurarea. Eu la Uniqa vad ca am valabil Bosnia.

Da, am facut asigurare, la Alianz, 30 lei/luna. Nu se stie niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

sambata plec cu motoreta catre Muntenegru, unde voi fi cazat in......Becici....., Mi-am facut un plan de drum..Iasi, Pitesti, Vidin, Krusevac, Becici. Intrebarea mea catre cunoscatori este urmatoarea:

Pe portiunea de la Krusevac catre Novi Pazar pe google maps, imi da o portiune cu un drum.......care e foarte putin vizibil pe harta........e alb.....

A mai fost cineva pe acelasi traseu.....poate sa-mi spuna daca e ok drumul? Mobra mea e un touring si daca dau de drum rau, e de groaza, mai ales ca am si pasagera in spate.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost pe drumul acela, dar de fiecare data cand am fost in Muntenegru am iesit pe la Portile de Fier si am continuat pe malul Dunarii pana la Pozarevac, dupa care am intrat pe A1 si apoi am continuat pe traseul Kragujevac-Cacak-Uzice-Zlatibor-Nova Varos-Prijepolje. De-acolo ai doua variante: daca vrei prin Zabljak (Durmitor, podul peste Tara) faci dreapta pe 29, daca vrei prin Mojkovac-Podgorica continui pe E763.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,de la Kragujevak e posibil sa fie bine, la mine drumul e prin KRUSEVAC.....Aleksandrovac...Novi Pazar


» Post actualizat in 10 May 2016 14:19

Mai am o intrebare pentru cei care au fost mai des in Muntenegru,..de la vama..Calafat, sau Drobeta, cam cat va ia sa traversati Serbia..si daca credeti voi ca pot ajunge intr-o zi pana la Budva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul e batut in cuie?

 

Eu cu gloaba mea de KLE n-am putut ajunge intr-o zi decat de la Zlatibor la Drobeta (vreo 400 km). E drept ca nu-mi place sa ma trezesc dis-de-dimineata cand sunt in concediu. :)

 

Daca iti alegi drumuri europene si autostrazi, tu cu Pan Europeanul poti sa faci probabil dublu, desi drumurile sunt destul de virajate in Muntenegru si in sudul Serbiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cartea verde trebuie sa vezi sa nu ai marcat cu X tara, atunci nu este valabila asigurarea. Eu la Uniqa vad ca am valabil Bosnia.

Da, am facut asigurare, la Alianz, 30 lei/luna. Nu se stie niciodata.

» Post actualizat in 10 May 2016 17:23

Corect, ai grija sa iti faci de aici cartea verde pt tarile ce nu le ai acoperite. Pe noi anul trecut ne-a dus drumul mai obligat, asa, prin Macedonia ( din cauza de ploi masive in Muntenegru si Croatia ) si la vama..surpriza: nu era acoperita de cartea verde. Se putea fave doar la un singur ghiseu, cu modestul pret de 50 euro pt 2 saptamani. Nu puteai sa faci pe mai putin. Asa ca fa-la de aici, ca sa n-ai treaba.

Confirm si eu : Serbia si Macedonia anul trecut cu CI.

Drumuri bune sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

sambata plec cu motoreta catre Muntenegru, unde voi fi cazat in......Becici....., Mi-am facut un plan de drum..Iasi, Pitesti, Vidin, Krusevac, Becici. Intrebarea mea catre cunoscatori este urmatoarea:

Pe portiunea de la Krusevac catre Novi Pazar pe google maps, imi da o portiune cu un drum.......care e foarte putin vizibil pe harta........e alb.....

A mai fost cineva pe acelasi traseu.....poate sa-mi spuna daca e ok drumul? Mobra mea e un touring si daca dau de drum rau, e de groaza, mai ales ca am si pasagera in spate.

Multumesc!

O sa te căci pe tine de frig. Tocmai ce m-am întors de acolo. Cel mai grav a fost pe undeva prin centru unde la 5 seara am prins 4 grade, ploaie și vânt. Norul era atât de negru și încărcat electrostatic încât GPS-ul n-a mai mers.

În schimb pe bosnia am înțeles ca a fost vreme buna.

 

Asa ca ai grija la echipamentul de ploaie, pin look etc.

Ploaie vei prinde 100%, în funcție de noroc poate sa fie mai blanda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...