Sari la conținut

Scoatere prezon evacuare


motosilent
 Share

Postări Recomandate

Abia acum o saptamana am avut timp se rezolv problema cu prezonul pentru ca am avut multe imbunatatiri planuite la ktm 990 pentru iarna aceasta.

 

Am transportat motocicleta la atelier la Cristi Dinamita (thanks @GBV pentru hint) unde a sudat o piulita la ce a ramas din prezon si dupa ceva incalzire cu TIG-ul a surubului a inceput sa se miste. Chiuloasa nu s-a incalzit mai deloc. Prezonul parea ca fusese montat cu ceva metal lichid pentru ca avea pe 2 spire ale lui ceva gen metal topit si solidificat.

 

Am montat inapoi piulite noi cu vaselina cuprata pentru a putea desface usor data viitoare.

 

Atasez si 3 poze aici pentru referinta.

 

Bogdan

Metal lichid pe naiba, nu exista asa ceva, nu pentru aplicatii de genu. E filet din chiuloasa care a ramas blocat in filetul surubului si tras afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca as fi observat daca era metal (aluminiu) din bloc care a ramas pe filet. Ce era acolo pe filet era ceva lucios ca o picatura formata pe doua spire. Nu am surubul sa-i fac o poza.

 

Exista metal lichid pentru temperaturi mari. Pentru cei interesati, de curand am cumparat un tub de QuickSteel pentru situatii grele cand pe drum crapa ceva la evacuare sau la carter - am avut candva problema asta cu un Bandit pe care a trebuit sa-l las in Turcia pentru ca crapase un capac lateral :(

 

http://www.ebay.co.uk/itm/QUIKSTEEL-EXTREME-3OZ-QUICKSTEEL-VERY-HIGH-TEMP-FILLER-BBQ-FURNACE-FILLS-CRACKS-/281819799602?hash=item419dc4e032:g:5UQAAOSwuWVWE-pZ

 

Rezista la 1300C si sunt cateva filmultete pe youtube despre el.

 

Numai bine,

Bogdan

Editat de motosilent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...