Sari la conținut

Incepator zona Popesti-Leordeni --> mai exista incepatori aici?


Postări Recomandate

Salut tuturor,

 

Numele meu este Ovidiu si anul acesta in iarna mi-am luat prima motocicleta dupa multi ani de asteptari.

Este un BMW R 1150 RT pentru ca am dorit sa fac touring cu sotia.

Stiu ca nu este cea mai indicata motocicleta pentru un incepator insa scopul a primat chinurilor adaptarii la motocicleta.

 

Stau pe Drumul Fermei in Popesti-Leordeni.

De cand am luat-o intai m-am invartit in jurul blocului pentru ca nu era inmatriculata.

Dupa ce am inmatriculat-o, adica acum 2 saptamani, primul drum a fost spre parcarea cu Jumbo, Auchan sa exersez.

In acea saptamana am avut drumuri scurte aproape in fiecare zi ba spre Auchan ba prin cartier.

Cea mai urata treaba este sa ies dinspre Drumul Fermei spre Soseaua Berceni, parca asa se cheama, pentru ca au inceput sa sape si e plin de gropi si au mai tras si un sant longitudinal cu nisip in care trebuie sa intru cand vin masini din contrasens.

In trafic nu ma voi aventura prea curand, scopul meu este sa exersez in parcare cat mai mult si dupa, incet incet sa ma adaptez traficului mergand pe strazi laturalnice cu trafic putin --> asta e cam greu in Bucuresti :)

 

In fine, avand in vedere cele de mai sus si zbuciumul progresului pe doua roti, m-am hotarat sa va scriu aici si sa va intreb daca mai sunt prin imprejurimi incepatori in aceeasi situatie cu mine si care ar dori sa facem impreuna drumuri scurte, exercitii in parcare, sa schimbam doua vorbe, etc.

M-as simti mult mai bine cu un partener de drum, in aceeasi faza de invatare ca si mine.

Urcatul sotiei pe moto si plimbatul cu sotia nu se poate realiza foarte curand, nu pana cand nu simt ca am control total asupra motocicletei (posibil in urmatorul sezon sa am acest curaj).

 

Va multumesc.

 

O primavara frumosasa tuturor!

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In PL nu gasesti incepatori, numai profesionisti :) Daca vrei sa-i cunosti, ai un link mai jos cu flacaii din comuna!

 

/index.php?/topic/683120-motociclistii-din-popesti-leordeni-si-imprejurimi/

 

Bine ai venit si la cat mai multi km!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

evita orasul,acum nu si-o lua enduro pentru cateva sute de metri de drum mai prost,incearca ocolesti pe sf agnes si apoi sa iesi pe oituz sau eclipsei e mult mai bun drumul,felicitari pentru curajul de a lua o asa motocicleta ca incepator,poti sa vi la intalnirea bercenarilor,popesteni nu sunt multi motociclisti.

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si eu stau pe Fermei si sunt vesnic incepator..adica de vreo 9 sezoane.

Eu as zice sa bagi si cate o tura scurta pe autostrada iti mai dai drumu la mers....bagi o fuga pana la prima iesire te intorci pe centura sau pe splai la popesti.

Daca vrei vin cu tine, doar sa mai treaca baltoacele astea ca ma stropesc de ma ia naiba.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Ovi. contrar aparentelor sunt motociclisti si in popesti. posteaza in link-ul dat de Metal Heart. lumea de pe aici se vede la carciuma, fotbal, plimbari, alte evenimente - urmareste forumul. ai nelamuriri, intreaba. e gratis. majoritatea, cu timpul stam cam rau. sunt cativa baieti noi si printre bercenari, ca si printre popesteni.
daca experienta ta pe 4 roti e tot redusa, evita orasul, macar in timpul saptamanii. danny zice bine, cu cat mergi mai mult, te acomodezi/inveti.
in parcare sau plimbare scurta, chiar si singur, e ok pentru inceput. nu e rusine sa mai iei nici cateva ore de condus in poligon, daca simti ca trebuie si ar ajuta (pentru 8-uri si franari)...e mai ieftin decat sa repari. pentru countersteering, tot in parcare sau poti cauta o strada.preferabil mai lunga, cu marcajul axului intrerupt, mai vizibil si slab circulata (trebuie >20-30km/h).
poarta echipament mereu !!! ia-o incet.

cursurile de pilotaj mai sunt si ele o varianta.
succes si sa fie bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, niste ATV-uri erau bune pentru Farm's Road.

Speranta mea este sa asfalteze dupa ce termina de arat pe ea.

Te-am vazut ieri, faceai stanga spre Dr. Fermei. Interesant agregatul tau :)

Cand ai chef de o bere dupa 7 seara la Paraul Rece, o pilda, o poveste, da un semn. Doar cobor din bloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor,

 

Multumesc pentru sfaturile utile si primirea calduroasa. :hug:

Nu ma asteptam sa fie atatia motociclisti in zona.

Eu stau de 1 an aici si am vazut numai vreo 2-3 motociclete.

 

@danny_nt

Sigur ca mi-ar placea sa vii cu mine.

Da-mi un semn si ne gasim. Inca nu am fost pe autostrada.

Nu sunt atras de viteza dar mi-ar placea sa vad cum e la drum intins un pic.

Nu stiu unde putem intoarce pe autostrada.

 

@tzulae2

Categoria B o am de foarte multi ani dar conduc numai daca e nevoie.

La munca merg cu metroul + microbuz asa ca nu conduc in Bucuresti decat ocazional.

Asadar as spune ca experienta in traficul din Buc este redusa.

M-am interesat de cursuri de perfectionare moto, undeva prin Tunari parca, pe o pista moto.

Nu stiu daca am voie sa le pun link-ul aici, nu vreau sa fac reclama (daca doriti va pot da link-ul in privat, fireste).

Citisem numai de bine de ei.

Asta clar m-ar tenta si mi-ar placea foarte mult pentru ca scoala moto pe care am facut-o eu (asta fiind acum 2 ani parca), sincer (inafara de facut poligonul ala la nesfarsit si 4h in trafic in care nu mi-au explicat nimic practic, altceva nu am facut), simt ca este departe de a fi suficienta pentru a folosi moto chiar si pentru mers in jurul blocului.

Dar totul este de bani si deocamdata am alte prioritati pentru ea: cauciucuri, revizie.

Un tip de treaba tot de aici de pe forum mi-a aratat ieri niste stradute foarte dragute in Popesti City, de care nu stiam.

Cu stopuri, cu cedeaza, asfalt bun, putin circulate.

Acolo am de gand sa-mi fac veacul deocamdata.

 

@Metal Heart

Posibil, costumul e rosu cu alb si casca neagra.

Desigur, ne vedem, vorbim, mai ales ca stam aproape, mi-ar face placere.

Editat de ovidiu_bordea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata ma cu atatea cordialitati....treci pe forumul dedicat noua si lasa netul. Vreme frumoasa, ai motocicleta...nu-ti pierde timpul cu noi. Nu acum...stai sa se mai incalzeasca si apoi saraca ta sotie...:-))

 

Bine ai venit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...