Sari la conținut

Reparatie furca FZR1000EXUP


yo4hgx
 Share

Postări Recomandate

Hai sa va spun eu ce cred ca s-a intamplat, berbecul a lovit roata fata dintr-o parte, jugul inferior s-a oprit in limitator astfel a aparut un moment de torsiune exact ca ala in care tii roata intre picioare si tragi de ghidon. Telescoapele nu s-au indoit pentru ca fiind tevi sunt ale naibii de rezistente la incovoiere.

Revin cu propunera sa faci rost de 2 tevi de diametrul telescoapelor si sa incerci sa-l tragi la loc. Cum sa tragi? se vede clar in poza ta.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe ebay un jug de pe un motor similar, atat ca model cat si ca an de fabricatie, zice-se in perfecta stare. Sa vedem cand o ajunge...

 

In ceea ce priveste incidentul in sine nu e nici o dilema, motorul era parcat pe loc marcat pe sosea, aproape transversal pe axul drumului, pe cricul lateral, cu roata din spate proptita in trotuar iar coarnele bracate la maxim spre stanga, blocate din antifurtul mecanic din contact. Animalul cu masina a trecut in viteza pe langa motor si a atins roata fata in cauciuc (nu am gasit nici un fel de urme pe axul rotii, discuri sau jeanta). Socul a fost mai degraba sub forma unui impuls care a miscat motorul mai putin de jumatate de metru. Foarte ciudata distributia undei se soc si a fortelor si mai ales rezultatul.

 

Pana la urma am avut noroc... ca sa ma exprim asa, o furca completa in stare decenta e greu de gasit pentru motorul meu, ca sa nu mai spun de preturi... numai tuburile goale depasesc bine 100£ bucata :dropsmilie:

 

Semeringuri noi, ulei si cu putin noroc in weekend sunt pe drum... daca nu ploua :alcy:

 

Ah, si o aripa noua... (nu e recomandat sa mergi cu viteza dupa un incident daca nu ai verificat daca nu au aparut fisuri).

post-11356-0-01153800-1460543313_thumb.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pentru a clarifica subiectul, ca un epilog, am primit in sfarsit un jug inferior (primul a fost pierdut de compania de curierat) si pot confirma ca planeitatea poate fi verificata pe o suprafata dreapta sau geam. Probabil ca la microscop vor fi de observat niste jocuri insa metoda e perfecta pentru un test rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...