Sari la conținut

Merg 3 Sec Pe Cil De Mobra


DEXXTER MOBRYSTU
 Share

Postări Recomandate

am auzit la un hodorog de pe la mine ca ar merge sa pui 3 segmenti pe cilindru de la mobra.... el nu a mus pe mobra dar are o drujba din aia veche si zice ca pistonu, cilindru,ambielajul sunt la fel ... a pus pe drujba de 5 ani de zile si merge si azi dar nu stie ce secment e al treilea ... voi c ziceti ..... avantaje si dezavantaje........

 

:crack: :crack: :ee

 

 

UP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

k: :crack: :cheers: :P :blink: :hug: :crack: :crack: :crack: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Editat de DEXXTER MOBRYSTU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nus de ce te miri asa... dar eu cred ca nu se poate... nu mai respecta principiul de functionare al motorului... al treilea segment ar da sigur intr-o fereastra.. aiurea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu e neaparat sa dea intr-o fereastra! oricum... daca ii pui 3 segmenti cresti frecarea, scazi puterea motorului si cresti uzura si consumul! poate te gandesti sa scapi de un segment chiar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit la un hodorog de pe la mine ca ar merge sa pui 3 segmenti pe cilindru de la mobra.... el nu a mus pe mobra dar are o drujba din aia veche si zice ca pistonu, cilindru,ambielajul sunt la fel ... a pus pe drujba de 5 ani de zile si merge si azi dar nu stie ce secment e al treilea ... voi c ziceti ..... avantaje si dezavantaje........

 

:crack: :crack: :ee

UP

k: :crack: :cheers: :P :blink: :hug: :crack: :crack: :crack: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

 

nu stiu nimic de vreo problema ..si mobra mea a mers acu 4 ani cu 3 segmenti si nu am avut vreo problema ba chiar paremise k tragea mai bine

am si acum un piston cu 3 canale in stare buna

daca il faci pe al tau trebuie sa ai MARE GRIJA in ce parte pui boltul care impiedica segmentul sa se invarta fiindca iti va rupe segmentul iti va distruge pistonul inclusiv si camasa

succes la modificare si sa ai un AN NOU FERICIT!!!

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu nimic de vreo problema ..si mobra mea a mers acu 4 ani cu 3 segmenti si nu am avut vreo problema ba chiar paremise k tragea mai bine

am si acum un piston cu 3 canale in stare buna

daca il faci pe al tau trebuie sa ai MARE GRIJA in ce parte pui boltul care impiedica segmentul sa se invarta fiindca iti va rupe segmentul iti va distruge pistonul inclusiv si camasa

succes la modificare si sa ai un AN NOU FERICIT!!!

 

 

pune si mi niste poze cum sa arate .. boltul ala se numeste stift

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit la un hodorog de pe la mine ca ar merge sa pui 3 segmenti pe cilindru de la mobra.... el nu a mus pe mobra dar are o drujba din aia veche si zice ca pistonu, cilindru,ambielajul sunt la fel ... a pus pe drujba de 5 ani de zile si merge si azi dar nu stie ce secment e al treilea ... voi c ziceti ..... avantaje si dezavantaje........

 

:crack: :crack: :ee

UP

k: :crack: :cheers: :P :blink: :hug: :crack: :crack: :crack: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

buna sunt nou aici pe forum dar ma intrebam dak ma puteti aj si pe mine cu o problema la hoinarul meu! mai zilele trecute iam desfacut motorul k sai skimb rolmentii iar acum knd lam pus la loc observ k mi se blokeaza treptele d viteza! dc oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: :P :blink: :hug: :crack: :crack: :crack:

buna sunt nou aici pe forum dar ma intrebam dak ma puteti aj si pe mine cu o problema la hoinarul meu! mai zilele trecute iam desfacut motorul k sai skimb rolmentii iar acum knd lam pus la loc observ k mi se blokeaza treptele d viteza! dc oare?

 

 

 

mai omule ce rulmenti(rolmenti) ai schimbat tu??????????? dak se blcheaza sau cel mai rau nu intra in vizeza sigur nu ai pus bine arcul ala subtire de e linga placa de presiune s-au il ai stramb... si eu la mobra mi-am bagat nasul in motor cu arcul de ridica pedala in sus si nu am mai nimerit bine acul d l p d presiune si am schimbat vreo2 k imi caraia in viteza sau sa nu omori motorul cand nu iti intra in viteza.. ca duci fuzete, pana schimbatoare si altele..... dak nu te pricepi dute la unu care stie ca esti tufa :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BA DEXTER MOBRRRRRRYSTULE TE ROG NU TE MAI DA MARE CA STI MECANICA CA ESTI TUFA!!! NU MAI VORBI TU DE MECANICA CA IAR VI LA MINE ZILELE ASTEA SA-TI REPAR MOBRA!!! :crack:

sal bibane.asta e ca o cunostinta de-a mea care mergea cu motorul de mobra in sac la cineva sa i-l repare dupa care dadea sfaturi copiilor din jurul blocului cum sa-si tuneze chinezariile sa fuga cu 100 la ora.sa mori de ras nu alta. :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e neaparat sa dea intr-o fereastra! oricum... daca ii pui 3 segmenti cresti frecarea, scazi puterea motorului si cresti uzura si consumul! poate te gandesti sa scapi de un segment chiar!

sunt intru totu de acord cu tine randament mai mare cu un sg segment

scad celelalte mai putzin frecarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine alezeaza camasa cilindrului si baga un piston de carpati si scurteaza fusta pistonului si mere mobra de rupe am si martor pe NIKU

[/quote

 

are dreptate.........mergeau acu 3 4 ani mobrele noastre cu piston de 68(carpati) brici..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: :P :blink: :hug: :crack: :crack: :crack:

mai omule ce rulmenti(rolmenti) ai schimbat tu??????????? dak se blcheaza sau cel mai rau nu intra in vizeza sigur nu ai pus bine arcul ala subtire de e linga placa de presiune s-au il ai stramb... si eu la mobra mi-am bagat nasul in motor cu arcul de ridica pedala in sus si nu am mai nimerit bine acul d l p d presiune si am schimbat vreo2 k imi caraia in viteza sau sa nu omori motorul cand nu iti intra in viteza.. ca duci fuzete, pana schimbatoare si altele..... dak nu te pricepi dute la unu care stie ca esti tufa :crack:

msi d inf! nu sunt eu asa tufa la motoare dar cu kestia asta kiar miam prins urekile asa k in prima zi d lucru a batranului ma duc sai predau motorul sal fak k doar se stie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

hai ca eu chiar m-am suparat .. bai fratilor daca nu avetzi habar nu mai datzi bai frate sfaturi cum sa iti modifici motoru .. plm .. sunt o gramada de lucruri de facut .. ce credetzi voi ca gata bagi un piston de karpatzi si mere morbra de rupe .. poooola .. ca aici e vorba de grade .. de orientarile de pe cilindru , e vorba de rulmentii de ambielaj .. si mai ales ca deja la un motor de mobra ajungi cu el la 12 cai putere trebuie sa iti faci un ambielaj cu rulmenti .. nu cu ace ca se f.te ... plm .. dupaia trebuie calculata toba in functie de gradele cilindrului ... plm ... trebe o aprindere electronik .. si uite asa s-au dus 20 mil .. da intradevar bati orice aprilia rs ..orice ij , orice simson ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

hai ca eu chiar m-am suparat .. bai fratilor daca nu avetzi habar nu mai datzi bai frate sfaturi cum sa iti modifici motoru .. plm .. sunt o gramada de lucruri de facut .. ce credetzi voi ca gata bagi un piston de karpatzi si mere morbra de rupe .. poooola .. ca aici e vorba de grade .. de orientarile de pe cilindru , e vorba de rulmentii de ambielaj .. si mai ales ca deja la un motor de mobra ajungi cu el la 12 cai putere trebuie sa iti faci un ambielaj cu rulmenti .. nu cu ace ca se f.te ... plm .. dupaia trebuie calculata toba in functie de gradele cilindrului ... plm ... trebe o aprindere electronik .. si uite asa s-au dus 20 mil .. da intradevar bati orice aprilia rs ..orice ij , orice simson ,

 

bai sa mor daca nu esti retard!

 

marsh ma!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Admin:postul lui Dexter m...istu in care se arata asa de revoltat de cunostintele noastre in ale mecanicii a fost sters?nu de alta dar vroiam sa dau un reply.oricum o sa-i raspund tancului asta mucos.

@Dexter M..istu:bah copile sa punem la punct unele lucruri:

1.te rog eu nu mai folosi atat de liberal exprimarea in Pooooola mea ptr. ca daca tu ai Pooooola atunci taicatu are stalp de telegraf?

2. rulmentii daca nu stii[si sunt sigur ca nu stii]sunt de infinit mai multe feluri decat crezi tu.printre altii exista si cei cu role de care te plangi tu ca nu ar rezista la Mobra[apropo Mobra foloseste colivii cu ace si nu rulmenti cu role]

3.daca te hotarasti vreodata sa revii cu picioarele pe pamant ia si tu o carte de fizica si ai sa vezi ca nu o sa poti sa scoti niciodata dintr-un motor de 50-70 cm3 aceeasi putere[sau cuplu]ca dintr-unul de 125[ca sa nu zic mai mult].printre cele mai puternice[daca nu cele mai puternice]motoare de 50 cm3 se numara cele de curse de la Suzuki,Yamaha,care dezvoltau puteri de 18-20 CP la turatii de peste 20000rpm[asta inseamna cam 360-400 cp/l,puteri la care nu ajung nici macar motoarele de F1],ori sa crezi ca ai sa poti sa scoti vreodata mai mult de atat dintr-un motor de serie[chiar cu resurse nelimitate si nu doar 20 de bulioane amarate]mi se pare hilar.daca tu chiar crezi si 10% din ceea ce scoti pe gura[sau ma rog,tastezi]atunci imi e mila de tine si trebuie sa te informez ca locul tau e la spitalul 9 si nu printre oamenii normali! :grinbandit: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kyvacka: gabitzu mobristu' e ala de zicea de douaj' de milioane, nu dexter! :)

pai si mu e una si aceeasi persoana?hahahahahahahah!!!!!!! :bigstar: :baldy: :haha: oricum sunt paralelipipedici amandoi.No ofense! :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...