Sari la conținut

Virare dreapta cu probleme


kawazaki
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o problema ciudata la 9r, virarea spre dreapta nu este asa exacta,rotunda e o senzatie de opt sa zic asa.Nu am mai avut aceasta problema, la sfarsit de sezon anul trecut totul era ok, presiunea in roti este ok, ma gandesc ca nu cumva guma sa se fi deformat pe timpul hibernari, gumele arata fff bine au numai 4k.Pe drum drept nu trage in nici o parte, pot lua mainile de pe ghidon,nu se aude nici un sunet suspect....Nu cred sa fie rulmentul de jug,e alt feeling sa zic asa.

Poate aveti ceva sfaturi utile.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testeaza manevra sprijinindu-te cat de mult cu genunchii in rezervor si cat mai putin pe ghidoane. Daca face la fel, poti lua in considerare o problema tehnica. Daca nu, e doar acomodare dupa o pauza lunga :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu wot, am dat si la prieteni sa se plimbe si au simtit si ei, este o senzatie ciudata am incercat sa explic cat mai precis.


» Post actualizat in 18 Apr 2016 09:10


Testeaza manevra sprijinindu-te cat de mult cu genunchii in rezervor si cat mai putin pe ghidoane. Daca face la fel, poti lua in considerare o problema tehnica. Daca nu, e doar acomodare dupa o pauza lunga :)

Am sa incerc si asta Cesar dar nu sunt singurul care a simtit, am zis ca am eu ceva defect la mana dreapta, de asta am dat-o si pe mana altora.

Cred ca face la fel Cesar si cu genunchii in rezervor.

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica surubul care strange ghidonul dreapta sa nu fie slabit in prima faza. Atentie ca nu se strange tare.

Alte probleme tehnice ar fi de rulmenti de roata si de jug.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semighidonul l-am verificat, suruburi,tot, eu l-am strans mai tare, l-am pozitionat putin spre fata (are un opritor) care te lasa sa culisezi cursa fff putin cativa mm.

Rulmenti au fost schimbati acum 3 ani.

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmenti au fost toti allbals(roata,jug).O sa verific cand ajung acasa,mersi.

 

Verifica rulmentii de roata... nu am un feeling bun in legatura cu ei.

Cu cei de jug nu am avut niciodata probleme dar cei de roti... naspa.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot rulmenti de la producatorul cu pricina, dupa mai putin de un an.

Fix sambata am desfacut rulmentii de la roti, allbals. Pe spate au un an, pe fata i-am montat asta iarna. Mai mult sau mai putin, absolut toti duceau lipsa grava de vaselina. Spray de lant gros (Valvoline) + vaselina cu pumnul, frecat bine sa intre peste tot, capsulat la loc, acum se misca rotile "natural"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cunostintele mele s-ar auzii rulmentii daca ar avea probleme,ar merge mai greu si roata, dar mai verific odata, telespcoapele au primit semeringuri nok,ulei acum 2ani iar km nu s-au facut mai mult de 10k in 3ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, merg mai greu, se simte "la mana" cand imping la mobra, daca o cunosti... dar pana nu incep sa se uzeze mai rau, nu huruie tare, ca ceva, ceva vaselina au. Dar f putina.

La ce ai umblat de curand, ai mesterit ceva la ea, de la care ar putea sa se traga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Geo chiar asta e enigma, ultima tura anul trecut pe (trans semenic) a mers ca unsa, cand am plimbat-o acum la inceput de sezon gumele erau moi si am zis ca acolo e buba, dar.....din pacate nu.

Nu huruie,nu se aude nimic,nu trage in nici o parte,doar ca se simte ceva in ghidon la virare spre ->


» Post actualizat in 18 Apr 2016 09:59


Am zis ca a stat atatea luni, guma sa nu aibe o deformare dar nu se vede nimic la ochi rotind de ea.

Si furca am testat-o, coboara/urca telescoapele la fel.

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu e furca dar cand verifici si nu-i dai de cap verifici si alte chestii care nu au legatura, voi merge cu ea la mecanic dar nu cred ca va putea sa imi spuna exact ce are si imi va spune ca trebuie inlocuit tati rulmentii mai mult ca sigur....pot sa ii inlocuiesc si eu dar nu as vrea sa dau acum 500ron si as vrea sa rezolv exact problema.


» Post actualizat in 18 Apr 2016 17:42
Am fost la mecanic . A tras de roata...crede ca sunt rulmentii de la roata 'parca are joc' acum eu stiu ca putin joc e acceptabil.am tras si eu si nu am simtit mare lucru.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...