Sari la conținut

Problema frana fata Honda 954 RR Fireblade 2003


Bobossus
 Share

Postări Recomandate

Salutare !

 

Am urmatoarea problema, am nevoie de ajutorul vostru. Poate cei care au mai avut acest model sau de pricep la mecanica sa ma intrume in directia cea buna.

 

Am observat ca frana de pe fata nu se mai comporta OK. Prima oara am observat ca distanta de franare la maneta era din ce in ce mai mare, respectiv pana ajungeam sa franez trebuia sa apas pe ea aproape pana la capat, de sa imi prind si restul degetelor... auch !

 

Am fost la mecanic, mi-a schimbat lichidul si a observat faptul ca am foarte mult aer in sistemul de franare, a introdus un furtun mic langa / in etrieri si a iesit spuma de lichid, nu lichid. Dupa ce mi-a schimbat lichidul totul mergea super bine ... pana cand astazi am observat ca incet incet revine problema.

 

De la ce poate sa fie ? Pot sa pierd lichid si sa nu imi dau seama (sunt ceva pete de lichid pe sub motor dar stiind ca odata schimbat antigelul (recent) ce este in plus se mai scurge? Pe unde este probabil sa intre aer ?

 

Multumesc anticipat ! Spor !

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa iti spun ca si eu am probleme cu maneta de frana (sunt momente cand e asa moale ca merge aproape de capatul cursei). Dupa ce am aeresit-o (si nu a iesit aer deloc) probema persista asa ca mi-am comandat un kit pentru reconditionare (are practic toate componentele din cilindrul principal).

 

Saptamana viitoare imi ajunge si daca nu rezolvi pana atunci iti pot spune daca s-a remediat problema au ba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inlocuieste furtunele de frana, saibele de cupru de pe pompa/etrieri, serviseaza si etrierii, este necesar. Pui din nou alt lichid, aerisesti bine si cu siguranta scapi de problema. Sun motociclete cu frane foarte bune, dar au o varsta si chiar daca totul amintit mai sus pare ok la prima vedere, te asigur eu ca nu e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta alt mecanic.

Nu vreau sa fiu sarcastic dar daca mecanicul nu si-a pus intrebarea cum de a aparut aerul...

 

E prima oara cand am dus motorul la el, probabil ca si-a imaginat ca mecanicul anterior nu facuse o treaba buna ... nush ce sa zic ... recomanda-mi tu un mecanic pe care il consideri OK pentru astfel de probleme.

 

ce pot sa iti spun ca si eu am probleme cu maneta de frana (sunt momente cand e asa moale ca merge aproape de capatul cursei). Dupa ce am aeresit-o (si nu a iesit aer deloc) probema persista asa ca mi-am comandat un kit pentru reconditionare (are practic toate componentele din cilindrul principal).

 

Saptamana viitoare imi ajunge si daca nu rezolvi pana atunci iti pot spune daca s-a remediat problema au ba.

 

Apreciez, te tin la curent daca nu rezolv

 

Inlocuieste furtunele de frana, saibele de cupru de pe pompa/etrieri, serviseaza si etrierii, este necesar. Pui din nou alt lichid, aerisesti bine si cu siguranta scapi de problema. Sun motociclete cu frane foarte bune, dar au o varsta si chiar daca totul amintit mai sus pare ok la prima vedere, te asigur eu ca nu e!

 

Furca cu tot cu etrieri a fost servisata in noiembrie ... again ... de fostul meu mecanic. O sa ma uit la ce mi-ai recomandat si sa incep sa schimb, chiar nu e OK cum sunt franele acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...