Sari la conținut

4-5 iunie THASSOS


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Mosieur Sergiu.ti a crescut și mai tare bretonul de când ne am văzut în Pantelimon la service ul unde ai venit cu hornetul

da bre..am cam chelit, dar si hornetul nu-l mai am de mult.

si de cand cu grecia si burta a luat-o la vale :)).

acum bag portie dubla cand ajung prin grecia ca nu cumva sa ratez ceva.

cartofii +calamarul pane + caracatita + ceva de baut = 23 euro daca nu ma insel.

calamarul umplut e 10euro parca

depinde unde mananci. caracatita in general e de la 8 euro la 10 euro

oricum la greci mananci foarte bine la preturi de Vama Veche! asa m-am ingrasat cu 5kg intr-un concediu. dupa tura asta mi-a fost frica sa ma urc pe cantar :)

si pentru ca mi-ati facut pofta diseara cred ca bag niste midii ceva :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

asa a fost si la mine. de cand am dat de gustu greciei, nu mai vreau decat acolo. am fost de 2 ori in lefkada, o data in santorini si anu asta urmeaza creta.

oamenii sunt minunati, mancarea foarte buna si peisaje de vis...

Drept e ca si la mine a fost cam la fel, dar prima oara cand am ajuns a fost din motiv de trimis in interes de birou. Chestia e ca sunt locuri misto de vazut in lumea asta, mai calumea decat Grecia, la cat am tot vizitat in ultimele luni, m-am convins, insa eu unul nu inteleg ce mama naibii vad aia prin caraibe si alte locatii de sunt asa laudate la televizor... Sa nu intelegeti ca nu au peisaje de vis, dar... oamenii... Cam acelasi motiv pt. care nu imi place sa vizitez romania :) Asa, cum zici si tu, din considerente de civilizatie (sincer eu nu mai stiu cum e de anul trecut din primavara ca dupa s-a lansat moda cu arabii veniti cu bacul), peisaje, bani cheltuiti ca sa ajungi acolo, atmosfera in general si...mancarea (recunosc ca si eu sunt haplea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu as zice nu pentru Samothraki, doar ca am verificat acuma ferry-ul si cica nu mai are locuri disponibile nici pentru 18 si nici pentru 20. Macar pentru Thassos ai legaturi mult mai dese si nu iti footi programul daca nu ajungi la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu as zice nu pentru Samothraki, doar ca am verificat acuma ferry-ul si cica nu mai are locuri disponibile nici pentru 18 si nici pentru 20.

Sunt la fata locului, nici anul trecut nu am facut programare. Chestia ar fi ca... nu stiu daca poate soata sa vina. Poate vin singur dar sa ma consult intai si cu sefii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e ca sunt locuri misto de vazut in lumea asta, mai calumea decat Grecia, la cat am tot vizitat in ultimele luni, m-am convins,

 

clar ca sunt numai ca pentru noi Grecia e la botul calului :D. cred ca asta e mare avantaj de fapt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta ziceam si eu. E un cumul de factori favorabili unora. Cum altii mai degraba ar prefera locatii mai exotice. Pt. mine, Grecia are farmecul ei, pe langa avantajele enumerate acu vreo 2 posturi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut un filmulet cu tura asta,,, ca de obicei, grecia nu dezamageste niciodata : vreme buna , papa bun, drumuri bune, plaje frumoase, apa limpede si caldutza

 

 

am ajuns la concluzia ca 3 zile sunt suficiente pt urmatoarele locatii : thassos, gokceada, samotraki, marmara, sozopol etc

 

adica ai de toate intr-o tura d asta : te dai bine cu motoreta, ai o zi de relax cu mancare buna si motociclit minim iar financiar este bine, aici vorbesc de iesire solo, nu cu familia si copiii

 

am mai fost de 2 ori pe insula dar intotdeauna am vazut plaja aliki in trecere, pe fuga , de data asta am stat destul de mult acolo, cred ca este preferata mea,,,si mai este o plaja de care nu stiam, cea de la minutul 1: 05, cred ca este singura plaja cu nisip fin de pe toata insula

 

am fost la vestita irene / oti pt celebrul calamar umplut, dar ce m-a dat pe spate in materie culinara a fost mielul la cuptor. Am mai mancat miel in ro dar ala din grecia ti se topea in gura, probabil avea ceva condimente mai speciale , nu stiu, dar chiar merita incercat

 

sergiule, pune te rog o poza cu blana de oaie pe sa, ideea trebuie promovata din 2 motive : este foarte,,,romanesc si este foarte practica, fiindca ti se aeriseste fundul mai bine pe sa :)

 

la drumul catre thassos ne-am intalnit cu un cuplu de bulgari la macaza, erau in fata noastra cam cu 10 masini si le-am facut cu mana ca si cum i-am cunoaste, ei au raspuns si ne-am strecurat si noi magareste printre celelalte masini , pana am ajuns la ei si am continuat drumul pana in thassos impreuna. Au fost o companie placuta, am vorbit in romana fiindca ambii au facut facultatea de farmacie la craiova

 

si am facut si un schimb de motorete pe insula ,

 

eu cu cbf ul de 1000 al lui - am ramas uluit de motorul asta 4 in linie, de performanta la franare si,,,cam atat

el cu v stromul meu de 1000, a ramas uluit de pozitia confortabila in sa, de protectia la vant si,,,cam atat

oricand as face un transplant de motor de la cbf la v stromul meu, dar nu merge asa ca sunt in continuare in cautarea motocicletei perfecte

 

participantii au fost oameni tare cumsecade :)


» Post actualizat in 09 Jun 2016 21:15

aaa, am uitat sa mentionez ca pe insula samotraki se poate merge fara rezervare cu motoreta, pur si simplu te strecori printre masini, pt motoreta se gaseste oricand un loc pe ferry

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Marius, frumos clipul si buna postarea!

 

Cat despre Aliki, frumoasa intr-adevar dar mi-e sila de profitorii din spate (cei cu tavernele care-ti pun la disp. sezlongurile) care chiar daca au mancare buna, au preturi duble fata de Irene de exemplu.

Ex.: Kilogramul de peste Lavraki la Irene este 30 euro si la "beautiful Alice" este 58! Stiu un loc pe insula la Skala Rachoniou unde este 20 E.

Dimitra de la "beautiful Alice" m-a amenintat ca o sa scumpeasca ca se mareste TVA-ul in Grecia de la 19% la 24% si ca ei platesc taxe, etc...dar bonul era o hartie scrisa cu pixul care mi-a si luat-o.

 

Plaja de la 1.05 cred ca este Paradise Beach.

 

Sa ne auzim cu bine!


» Post actualizat in 10 Jun 2016 10:28

A propos, Aliki inseamna Alice!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu fie cu suparare, intreb aici ca sunteti destui care fac grecia pe topicu asta. in iulie plecam in creta si am nevoie de un hotel biker friendly in veliko tarnovo.

imi puteti recomanda ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca bag un Samothraki in weekendul ala prelungit. probabil de sambata pana marti

vineri si sambata ferry pleaca la 16 din Alexandroupoli iar la intoarcere marti e la 19! e cam aiurea ca ar insemna sa merg destul de mult noaptea prin bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar la intoarcere marti e la 19! e cam aiurea ca ar insemna sa merg destul de mult noaptea prin bulgaria.

Pt program ferry: http://www.saos.gr/index.php?SCREEN=dromologia

 

click dreapta pe pagina si translate to english (cred ca doar cei cu chrome).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

limba engleza poate fi selectata din dreapta sus.

AU! :crack: N-am vazut, desi era logica si treaba asta. Mai gasisem spre Thassos si traducerea in romana pe site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum dau de astia? nu gasesc nimic online. as vrea sa fac rezervare...

Daca va mai tine vreo sutica de km (dar ajungeti cred ca la ... 700 pe zi asa?), in Stara Zagora eu am stat la astia. Oameni amabili, pensiune de familie, foarte curat, camerele mari, vreo 3 paturi de o persoana, doar ca nu prea au nimerit-o pe aia cu 'we speak your language', ca nici engleza nu prea o nimereau, insa nu e un motiv de carcoteala.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va mai tine vreo sutica de km (dar ajungeti cred ca la ... 700 pe zi asa?), in Stara Zagora eu am stat la astia. Oameni amabili, pensiune de familie, foarte curat, camerele mari, vreo 3 paturi de o persoana, doar ca nu prea au nimerit-o pe aia cu 'we speak your language', ca nici engleza nu prea o nimereau, insa nu e un motiv de carcoteala.

 

o sa fie prima zi, in jur de 650 km, mare parte din ei facuti in tara, cu traficul nostru, iau in calcul si podu lu peste unde probabil o sa cam pierdem vremea ca e sambata si nu m-as duce foarte departe.

» Post actualizat in 10 Jun 2016 16:20

http://www.booking.com/hotel/bg/complex-bryasta.ro.html?aid=376393;label=bookings-name-aBWsJiTz5zPDtvKd5x3fwgS35886585156%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2927.000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atikwd-65526620%3Alp1011814%3Ali%3Adec%3Adm;sid=03a2b25166d0a7d4e717dd1338775683;dcid=12;checkin=2016-07-02;checkout=2016-07-03;dest_id=-836216;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=24860801_85263029_0_1_0;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=45bb406f4b9faffb807073082cd0f762a5aa5087X1;type=total;ucfs=1&

 

asta sa fie? 677 lei/noapte mi se pare cam mult. ajung seara obosit, vreau un dus, un pat confortabil si sa-mi stiu motoru in siguranta. dimineata o luam din loc iarasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa fie prima zi, in jur de 650 km, mare parte din ei facuti in tara, cu traficul nostru, iau in calcul si podu lu peste unde probabil o sa cam pierdem vremea ca e sambata si nu m-as duce foarte departe.

» Post actualizat in 10 Jun 2016 16:20

http://www.booking.com/hotel/bg/complex-bryasta.ro.html?aid=376393;label=bookings-name-aBWsJiTz5zPDtvKd5x3fwgS35886585156%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2927.000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atikwd-65526620%3Alp1011814%3Ali%3Adec%3Adm;sid=03a2b25166d0a7d4e717dd1338775683;dcid=12;checkin=2016-07-02;checkout=2016-07-03;dest_id=-836216;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=24860801_85263029_0_1_0;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=45bb406f4b9faffb807073082cd0f762a5aa5087X1;type=total;ucfs=1&

 

asta sa fie? 677 lei/noapte mi se pare cam mult. ajung seara obosit, vreau un dus, un pat confortabil si sa-mi stiu motoru in siguranta. dimineata o luam din loc iarasi...

 

In Veliko, eu am fost la Agusta Spa hotel, pret ok, conditii ok (foarte curat, piscina, mic dejun diversificat si bogat) parcare subterana, aproape de centru....

LE: http://www.booking.com/hotel/bg/agusta.ro.html?aid=376393;label=bookings-name-aBWsJiTz5zPDtvKd5x3fwgS35886585156%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2927.000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atikwd-65526620%3Alp1011814%3Ali%3Adec%3Adm;sid=e48e95e494bebd2b278bbf8e1f545600;dcid=1;checkin=2016-07-02;checkout=2016-07-03;dest_id=-839524;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=57891701_89041535_0_1_0;hpos=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=d819229e70ba014c8c2b187e153474e2e05f9168X1;type=total;ucfs=1&

Editat de scara_211084
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am ajuns astăzi în Thassos dar pe 4 roti. Am și eu o întrebare, dacă mă poate ajuta cineva cu o informație legata de camera din poza, este cu radar sau nu? Mulțumesc

Salut.

Am ajuns astăzi în Thassos dar pe 4 roti. Am și eu o întrebare, dacă mă poate ajuta cineva cu o informație legata de camera din poza, este cu radar sau nu? Mulțumesc

» Post actualizat in 13 Jun 2016 19:47

Mă refer la camerele de sus de pe stalp. Nu cele patratoase din lateral. De pe telefon nu reușesc sa atașez poza

Editat de Bogdan Chirita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...