Sari la conținut

Accident moto filmat


bezaru
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Iti dau un sfat: cand vehicolul de linga tine opreste atunci opresti si tu indiferent ca ai vazut sau nu un pericol.

Ce este tampenia asta ca de vina este cel cu masina neagra? Putea prea bine sa fie un om/copil care trece strada aiurea.

Tot timpul trebuie sa fie altcineva de vina pentru lipsa noastra de prevedere?

 

Corect. Ceea ce spui tu se numeste atentie.Dar daca mergi cu gandirea un pas sau doi mai departe se numeste preventie.Iti dau 2 scenarii posibile:

(... ...)

Ceea ce am spus eu este o masura utila: cand o masina sta pe loc esti in alerta maxina si o depasesti suficient de usor pentru a evita o surpriza.

Foarte corect, am subliniat esenta care de cele mai multe ori face diferenta intre a ajunge acasa intreg sau nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor.

Din nefericire eu sunt motociclistul implicat in accident.Sunt bine,am doar glezna putin umflata :tomato:

In schimb acest sezon este incheiat pentru mine motocicleta fiind grav avariata :(:(

Editat de Oprea Radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu am fost la politie din simplu fapt de a nu o lasa pe "conducatoarea auto fara permis",sunt conducator auto si stiu ce inseamna sa stai fara permis...a fost de acord sa imi plateasca telefonul pe care al aveam asupra mea si s-a facut praf(macar cu banii de telefon m-am ales)

Am facut amiabila,a dat declaratie ca ea a fost de vina si urmeaza ca eu sa ma duc cu motocicleta pentru evaluarea daunei.Problema de care ma lovesc este urmatoarea: motocicleta inca nu este inscrisa pe numele meu,am doar contract de vanzare cumparare,sunt in masura sa merg eu ca si proprietar la asigurator pentru incasarea pagubei?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai un act oficial, vanzare -cumparare, asigurarea valabila, nu cred ca este vreo problema. La asigurare se prezinta cel ce a fost implicat in accident. Este ca si cand ai dat masina cuiva imprumut, si a avut accident. Nu are treaba proprietarul vehiculului. Problema este sa vezi ce ai la picior, asta poate crea un precedent, mai tarziu nu stii de unde ti-se trage.

 

P.S. creierul de aluna trebuia lasata fara permis, categoric, fara nici o remuscare. Altfel nu invata nimic daca nu plateste. Daca te omora?sau pe altul.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu am fost la politie din simplu fapt de a nu o lasa pe "conducatoarea auto fara permis",sunt conducator auto si stiu ce inseamna sa stai fara permis...

 

 

unii va meritati soarta, chiar nu va inteleg....

 

Asa e man, nu cumva sa o lasi fara permis, ofera-i sansa sa o mai faca...

 

Tu vezi lucrurile intr-un fel pentru ca ai scapat cu o glezna umflata. Daca te baga in spital ce atitudine aveai? daca aveai placute cu suruburi si luni de recuperare (sau mai rau), ce pu.la mea mai spuneai?

 

Tu crezi ca proasta aia a invatat ceva din treaba asta? Pentru ea nu a fost nimic grav, peste o luna,doua uita complet ce s-a intamplat, si iar o comita ca proasta...

 

Nu spun ca trebuie sa te razbuni,dar cred ca e bine ca unii sa plateasca.

 

Tot o lalaiti cu conducere preventiva, cu tot felul de lozinci, si atunci cand culmea, da unu/una peste voi, ce faceti? intoarceti celalalt obraz?

 

Eu am 'lasat-o' pe una fara permis pentru ca mi-a atins vag masina in parcare si a plecat ca nesimtita. (a fost si proasta si nesimtita).

 

Tu practic INCURAJEZI genul asta de condus/atitudine,prin felul in care tratezi problema asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum de parcă știa ca o sa facă accident, dacă te referi la zoom ala este digital nu e făcut în acel moment cu, camera. În rest, în alte situații e ok sa intri într-o blonda, cu motorul nu e

da.la zoom ma refeream.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

u am fost la politie din simplu fapt de a nu o lasa pe "conducatoarea auto fara permis",sunt conducator auto si stiu ce inseamna sa stai fara permis....

Vezi ca facerea asta de bine nu e prea ok. Ce s-a intamplat acolo a intrat deja in domeniul penalului, se cheama infractiuni (ca sunt mai multe). Nu ati anuntat la politie un accident cu victime si ati parasit locul accidentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e alegerea ta cu Politia. trebuie insa sa bifati pe amiabila ca nu au fost victime, adica tu sa nu amintesti la asigurari ca ai vreo lovitura la glezna. altfel risti sa va trimita la Politie, unde se va considera cel putin ca nu ati anuntat accidentul in 24 ore si ramaneti fara permis 30 zile amandoi. plus plecatul de la locul unui accident cu victime, care e mai serios de atat.

nu trebuie sa fii multumit ca ai primit banii pe telefon sau ca ai primit ceva de la soferita, pentru ca asigurarile oricum sunt obligate sa iti despagubeasca nu doar vehiculul ci si echipamentul sau alte obiecte distruse in accident. poti eventual sa ii ceri ei o suma de bani ca sa nu te duci la politie. asta faci pe loc, ca dupa completarea amiabilei iti poate rade in nas. tot la asigurari poti afla exact cine trebuie sa se prezinte, doar tu sau si proprietarul din talon.

vezi ca e un topic pe forum: "ce faci in caz de accident" /index.php?/topic/228171-ai-fost-accidentat-sau-lovitce-faci-imediat-dupa/

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta personala (auto) , asiguratorul mi-a comunicat ca pentru completarea documentelor necesare repararii autovehiocolului / recuperarii daunei este nevoie de propietar ( cel trecut in cartea de identitate / certificatul de inmatriculare), sau de nu stiu ce declaratie la notar pe care propietarul trebuie sa o dea in favoarea mea, chiar daca eu aveam contract de vanzare/cumpara si auto declarat de SPIT.

 

Sper sa nu intampini aceasi problema.

 

Bafta.

Editat de t-bell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna la asigurator, cel mai bine. majoritatea au un call center la care te si programezi pentru constatare. aia stiu sa iti spuna si daca e nevoie de proprietarul din talon sau nu.

pastreaza factura de la transportul pe platforma, sunt obligati sa iti deconteze si asta, daca nu cumva au ei platforma lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat la asigurator,este nevoie de proprietarul din carte,sau de procura.O sa dureze ceva timp pana ce proproprietarul o sa fie disponibil si o sa ma poata ajuta.In consecinta ar cam trebuii sa mi"o repar singur ca sa mai prind ceva din acest sezon....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu crezi ca proasta aia a invatat ceva din treaba asta? Pentru ea nu a fost nimic grav, peste o luna,doua uita complet ce s-a intamplat, si iar o comita ca proasta...

o luna, doua! man, esti optimist. MAINE va face la fel.

de fapt aici este vorba de nesimtire cumulata cu lipsa de abilitati si un pic de lipsa de ratiune. daca venea... autobuzul? ups?

ea asa conduce... nu va conduce altfel pentru ca a avut un accident din care nu a patit nimic...

 

ai dreptate trebuia chemata politia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pentru ca nu am autentificarea facuta iar acum nu mai am ce sa autentific pentru ca am blocul motor spart...

conform unei legi recent intrate in vigoare, de la 1 iulie nu mai trebuie autentificare daca are deja carte de identitate romaneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te pui sa repari inainte de a fi evaulata paguba, poate risti sa nu mai recuperezi toti banii. De unde stue agentul ce pagube ai avut. Poate daca o duci in service si iti elibereaza factura, dar si atunci te poti astepta sa faca figuri cei de la asigurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si credeti ca e legal ca facand accidentul in perioada cand era inmatriculat pe un nume, cu anumite numere sa se duca acum la asigurator cu alte numere/proprietar ?

 

cel mai sigur in situatia data este propura de la vechiul proprietar . Asta se da la notar si dureaza 15 minute. E mai complicat sa inmatriculezi pe numele tau decat o vizita pana la notar. pe astia ii gasesti si sambata probabil...

 

 

Totusi am o intrebare ? cum se procedeaza cu RCA... Daca tu iei o masina/mobra ai 30 zile in care trebuie sa o inmatriculezi. RCA vechiului proprietar e valabil ? Daca el a 2 a zis se duce si solicita banii inapoi tu ce faci ? Cum se procedeaza legal in astfel de sitautii ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pentru ca nu am autentificarea facuta iar acum nu mai am ce sa autentific pentru ca am blocul motor spart...

Uite asa te-ai ales cu glezna umflata + mobra dauna totala si tanti a platit un telefon si se da in continuare pe strada exact ca si pana acum... Suma de la asigurari, daca vei vedea vreun sfant, oricum nu iti va acoperi nici pe departe paguba. Ai luat-o pe o cale gresita de la inceput din pacate atunci cand ai facut amiabila.

Nasol, subscriu la zicala cu facerea de bine!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz se aplica:

 

Extras din

"Ordonanţa de urgenţă nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, updatata la zi:
Art. 77. 4

(1) 18Conducătorul unui vehicul implicat într-un accident de circulaţie în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii unei persoane este obligat să ia măsuri de anunţare imediată a poliţiei, să nu modifice sau să şteargă urmele accidentului şi să nu părăsească locul faptei.

(2) 9Orice persoană care este implicată sau are cunoştinţă de producerea unui accident de circulaţie în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau a mai multor persoane, precum şi în situaţia în care în eveniment este implicat un vehicul care transportă mărfuri periculoase este obligată să anunţe de îndată poliţia şi să apeleze numărul naţional unic pentru apeluri de urgenţă 112, existent în reţelele de telefonie din România.

(3) 1Este interzis oricărei persoane SA SCHIMBE POZITIA VEHICULULUI IMPLICAT INTR-UN ACCIDENT de circulaţie în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau a mai multor persoane, să modifice starea locului sau să şteargă urmele accidentului fără încuviinţarea poliţiei care cercetează accidentul."

Din punctul meu de vedere trebuia chemata ambulata, politie, etc.. Angajat avocat si sarit pe ea cu plingere penala si cerere daune. Eu asta fac acum cu una din Galati. Nu mai spun ca in cazul meu politia incearca sa ma gaseasca vinovat. Noroc cu camerele video din zona accidentului. Ideea este sa nu va lasati si sa va luptati pt drepturile voastre si sa plateasca cine este vinovat/idiot/asigurator. Altfel nu exista sanse sa se imbunatateasca ceva.

P.S. Si eu sunt sofer, dar asta nu este o scuza sa-i iert pe bizonii din trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se stie fiecare dintre noi cum reactionam in situatii critice...daca mai suntem in stare sa luam deciziile cele mai bune.In schimb va intreb pe voi? Ce obtineam in plus daca mergeam la politie?

pai constatatarea facuta de politist la fata locului se ia in considerare de catre asigurator fara atatea nazuri ca cea facuta in alte surse.

si nr2... doamna statea un pic pe bara si se dadea cu taxi, poate asa data viitoare executa manevrele mai atenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...