Sari la conținut

Pentru cei care au fost in Thasos


raluca_carlan
 Share

Postări Recomandate

shrek1974, topicul este deschis de Raluca_Carlan, eu m-am adresat lui PzKpfW, el dorea detalii despre Zlatograd!

De altfel se vede din interventia ta ca esti "aerian" atat timp cat vorbesti despre "pasagera" si pasagera este de fapt riderul, deschizatorul topicului.

Deci alta data ar fi bine sa dai sfaturi celui care ti le cere (desigur daca ai ce si esti informat), sa fii treaz cand te apuci sa scrii si sa nu fi rautacios gratuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, de multi ani motociclism.ro e schimbat in mai rau. userii fac diferenta. tocmai de asta nu intru pe aici prea des si nici nu citesc prea multe atunci cand o fac.

am citit doar prima postare si am raspuns. dupa ce am raspuns, am vazut raspunsul tau, nestiind cui ii este adresat, pare-se...

nu vazusem ca este femeie...dar, totusi, de ce nu ar putea avea pasagera :) ai avea ceva impotriva? ori ti s-ar parea anormal?

am citit a doua oara ce am scris, dar tot nu vad rautatea. transalpina e parfum pe langa acel drum. esti cam sensibil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, daca si pe topicurile de concedii va certati... :)

 

Legat de cerintele Domnisoarei din primul post: noi o luasem spre Shumen -> Karnobat, cred ca asta ar fi singura zona cu munti care ar parea mai grea din tot traseul, insa drumul asta de care zic eu, era foarte liber, mi-am permis sa merg si mai incet sa admir peisajul, iar asfaltul era decent. Dupa care se iese in autostrada, banuiesc ca nu e asa grav sa mergi cu un 90km/h, e drum intins, e ok, la o adica daca e musai cazul, te mai tragi pe/spre banda de urgenta cum am vazut ca e obiceiul cu cei care merg mai incet. Dar totusi cred ca e cam obositor drumul cu un 125cc... Adica si eu am avut rabdarea mea cand am fost cu Corsa, insa nu am reusit sa tin doar 90-100km/h si ajungeam la viteza traficului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PzKpfW ai acelasi drum pana la Kardzali, dupa care, inainte de Momchilgrad faci dreapta catre Dzhebel pentru Zlatograd. Daca scapi intersectia asta si ramai pe drumul de Makaza, mai gasesti vreo doua iesiri catre Zlatograd.

Cum toata lumea se repede catre Makaza, drumul de Zlatograd e mai liber si foarte frumos, cu multe viraje inainte si dupa vama. Nu mai platesti nici autostrada de la Xanthi spre Chrysoupoli unde trebuie sa iesi pentru Komotini.

Drum bun (vezi google street pt. intersectia in cauza).

 

Merci de info. Cred că am s-o iau pe acolo la dus la întors, în funcție de timp.

 

O ultimă întrebare, pentru cei care au mai fost recent: pe unde s-o iau între Ruse și Haskovo?

 

  1. I-5 (E85), pe aici?
  2. Sau pe varianta mai scurtă, pe aici?

Prima variantă pe E85 este ceva mai lungă și trece pe la Șipka.

Varianta a 2-a este cu vreo 20km mai scurtă și presupune ieșirea de pe I-5 (E85) după Veliko, mers spre Gurkovo și revenit pe I-5 înainte de Stara Zagora.

 

Mulțumesc anticipat.

 

Cer scuze inițiatoarei că m-am băgat peste topicul ei, însă cred că informațiile ar putea-o ajuta li pe ea - măcar pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers pe ambele variante.

 

Varianta prin Shipka este mai frumoasa. Ai mai multe curbe, urci la o altitudine mai mare, dar sunt cateva portiuni de drum ceva mai nasol (dar fara a fi problematic).

 

Varianta a doua este mai rapida in general. Traficul greu foloseste insa aceasta ruta (nu are voie prin Shipka) si e posibil daca e aglomeratie mare sa cam stai in coloana. Drumul este bun spre foarte bun.

 

In conluzie, depinde de ce obiectiv ai. Daca vrei sa ajungi mai repede o iei pe E85. Daca vrei sa te dai pe curbe sau sa ai niste privelisti mai frumoase o iei prin Shipka.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers pe ambele variante.

 

Varianta prin Shipka este mai frumoasa. Ai mai multe curbe, urci la o altitudine mai mare, dar sunt cateva portiuni de drum ceva mai nasol (dar fara a fi problematic).

 

Varianta a doua este mai rapida in general. Traficul greu foloseste insa aceasta ruta (nu are voie prin Shipka) si e posibil daca e aglomeratie mare sa cam stai in coloana. Drumul este bun spre foarte bun.

 

In conluzie, depinde de ce obiectiv ai. Daca vrei sa ajungi mai repede o iei pe E85. Daca vrei sa te dai pe curbe sau sa ai niste privelisti mai frumoase o iei prin Shipka.

 

Stai că nu-nțeleg: așa cum zice și warlock, E85 (I-5) este cel care trece prin Șipka. Cel mai scurt traseu dat este pe I-55, care se bifurcă din E85 după Veliko și de pe care trebuie să ieși la un moment dat pentru a reveni pe E85 (pe care mergi până la Makaza).

 

Apoi tu zici că, per total, drumul pe care merg camioanele (acest I-55) este mai bun decât E85-ul care trece pe la Șipka și pe care circulă doar traficul ușor? Normal ar fi să fie invers - cum este la noi DN1 (Valea Prahovei, pentru trafic ușor) și DN1A (Cheia, pe care merg camioanele) de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul prin Shipka este E85!

Mea culpa ... m-am grabit si n-am fost atent. I-55 este varianta mai rapida (in general), E85 sau I-5 varianta mai virajata.

 

 

Stai că nu-nțeleg: așa cum zice și warlock, E85 (I-5) este cel care trece prin Șipka. Cel mai scurt traseu dat este pe I-55, care se bifurcă din E85 după Veliko și de pe care trebuie să ieși la un moment dat pentru a reveni pe E85 (pe care mergi până la Makaza).

 

Apoi tu zici că, per total, drumul pe care merg camioanele (acest I-55) este mai bun decât E85-ul care trece pe la Șipka și pe care circulă doar traficul ușor? Normal ar fi să fie invers - cum este la noi DN1 (Valea Prahovei, pentru trafic ușor) și DN1A (Cheia, pe care merg camioanele) de exemplu.

Nu e deloc anormal. Evident ca uzura este mai intensa pe unde merg camioanele doar ca din motive evidente nu au fost inchise ambele trasee ca sa fie asfaltate in acelasi timp. Am fost in mai pe ambele variante, Shipka la dus si Narepublikata la intors, iar primul se prezinta mai prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati zapacit fata :)

traseul ales de ea e foarte bun! nu-i trebuie ei acum nu-s drum fancy.

il poate face dintr-o bucata intr-o zi, starea drumului e foarte ok, e prin civilizatie si are benzinarii si tot ce trebuie daca intampina vreo problema tehnica.

dupa Makaza s-a deschis din nou bucata buna de drum pana in Komotini deci iar fara stres. orin iunie-iulie s-a circulat pe drumul vechi dintre sate si te tampeai pe curbele ca nu aveai cum sa depasesti si stateai fratica dupa cate unul cu rulota de iti venea rau.

pe 8 septembrie as da si eu o tura in Thasos sau in Samothraki pentru un weekend prelungit (doar sa vad daca pot sa-mi iau 2 zile de concediu )

dar n-as sta la cort ca oricum de-acum cazarea incepe sa se ieftineasca si gasesti camera buna cu 30e/noapte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?oe=UTF8&msa=0&ie=UTF8&mid=1rXa4ZsfbNrzIMEGrjwyYNwkLaao

 

si mai e unul naspa in RADANOVO chiar in localitate intr o benzinarie la iesire cum te duci spre grecia

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la treaba cu radarele e mai simplu sa te uiti dupa semne decat sa te bazezi pe GPS. toate radarele fixe sunt semnalizate cu cateva sute de metri inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb cu Oti, Irene se inchide in jur de 15 octombrie, asa ca ar fi bine ca editia din anul asta de Thassos de octombrie sa o facem in weekendul 8-9 si nu mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...