Sari la conținut

10-11 sept, Defileul Dunarii pe la sarbi - Anina - Petrosani - Voineas


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Se anunta vreme buna in weekend, cel putin momentan.

Ma gandeam sa vad si cum e pe la sarbi, ca pe la noi am fost de cateva ori si de fiecare data a fost din ce in ce mai rau (ultima data am fost acum vreo 3 ani si a fost crunt).

 

Traseul ar fi asta: https://goo.gl/maps/giNGJCCf6gz

Avem ferry de la Rama la Banatske Palanke si sper sa il prindem p-ala de 12. Daca nu, am inteles ca-s niste restaurante p-acolo unde putem sa asteptam linistiti pana la 15.

Obarsie - Voineasa stiu ca este putin rupt, dar nu-s bucati mari. Au fost acum o saptamana pe acolo 2 polonezi (el si ea, cu un ER6f si un FZ6) si daca ei au trecut fara probleme, inseamna ca nu-i asa grav. :D

Plecare: 08.00, OMV Iuliu Maniu.

Contact: aici sau 0768.88.00.11 (SMS preferabil, daca alegeti telefonu')

 

O sa ramanem prin Resita cel mai probabil, vedem in functie de cati oameni se anunta, ce cazare gasim.

Ca de obicei, va rog sa ma anuntati daca veniti, sa stiu sa nu va astept, sau sa ma asteptati (o sa incerc sa fiu punctuala :rusinica:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca tot faci cu cazare de ce vrei neaparat pe Voineasa? L-am facut si eu cu RR-ul dar nu e prea comfortabil.

O sa revin cu SMS la sf de saptamana, parca as mai baga si eu o tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca punctul de trecere de la Portile de Fier 2 este inchis. Puteti trece doar pe la Portile de Fier 1.

Damn it... Nu mai e nici un drum deschis in tara asta... Merci pentru info! D-aia e bine sa mai faci cate un topic pe forum :P

 

Am modificat traseul: https://goo.gl/maps/VNnFM4zSh2S2

 

Pai daca tot faci cu cazare de ce vrei neaparat pe Voineasa? L-am facut si eu cu RR-ul dar nu e prea comfortabil.

O sa revin cu SMS la sf de saptamana, parca as mai baga si eu o tura.

Pai ce legatura are Voineasa cu faptul ca traseul are 2 zile? Cazarea o sa fie prin Resita probabil, sau putin mai incolo, in functie de ora la care ajungem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se anunta un topic incediar ;) Sa speram ca se vor strange mai mult de 50 de motoare, ca acum cativa ani pe Cheia. Vom urmarii subiectul cu sufletul la gura :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti baga si transalpina in discutie gen la asta ma refereream

Pai pentru aia mai trebuie sa urci ceva. Sau poti sa cobori pe bucatica aia, pe care cred ca am fost cu totii de o mie de ori :P

» Post actualizat in 05 Sep 2016 11:58

Se anunta un topic incediar Sa speram ca se vor strange mai mult de 50 de motoare, ca acum cativa ani pe Cheia. Vom urmarii subiectul cu sufletul la gura

 

Haha :))))

Nu stiu daca mai sunt in stare sa ma bag la coordonat +50 de motoare. Am imbatranit... Si nici biciul nu mai ustura asa tare :whip:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Damn it... Nu mai e nici un drum deschis in tara asta... Merci pentru info! D-aia e bine sa mai faci cate un topic pe forum :P

 

Am modificat traseul: https://goo.gl/maps/VNnFM4zSh2S2

 

Pai ce legatura are Voineasa cu faptul ca traseul are 2 zile? Cazarea o sa fie prin Resita probabil, sau putin mai incolo, in functie de ora la care ajungem...

Salut,

 

Vezi ca nu merge traseul....Daca primesc dezlegare cred ca ma bag si eu la tura asta.

» Post actualizat in 05 Sep 2016 12:47

Petrosani-Voineasa dupa cheile jietului e dezastru drumu.

Anul trecut l-am facut cu un Pegaso 650 si era destul de rupt, dar cu mobra aia mergea.Cu o mobra 100% de asfalt nu m-as baga sa il fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vezi ca nu merge traseul....Daca primesc dezlegare cred ca ma bag si eu la tura asta.

» Post actualizat in 05 Sep 2016 12:47

Anul trecut l-am facut cu un Pegaso 650 si era destul de rupt, dar cu mobra aia mergea.Cu o mobra 100% de asfalt nu m-as baga sa il fac.

Nu stiu ce naiba tot au linkurile de pe Google: traseu

 

Eu am mai facut partea aia Petrosani - Obarsie si mi-a placut, cu tot cu portiunile alea nasoale. Peisajul e frumos.

Stiu ca e nu e drum ca-n povesti, deci daca aveti frica de portiuni de cateva sute de metri neasfaltate, mai bine va trimit poze de pe drum :P

 

Cu SS poti sa faci ce vrei. Sunt colegii cu care ieseam pe vremuri, cu care am mers zeci de km prin paduri si pe portiuni hardcore (CBR-uri, RR-uri, nakeuri si alte nebunii d-astea). Nimic nu e imposibil. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre Voineasa e rupt drumul, am fost acum vreo 2 luni. E prea lung sa fie si cu Transalpina, si se si ocoleste. Mult pentru 2 zile.

 

Propun Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta - traversat la sarbi frumos pe pod - Clisura Dunarii pe la sarbi cu tot cu Cetatea Golubac (sunt si multe tunele :D) - trecere cu bacul pe la Ram (parca) - se poate cazare in Oravita. Ar fi 2 hoteluri mai mari pe acolo, ambele decente.

 

A doua zi e destul de solicitanta: Oravita - Resita - Anina - Iablanita va fi drumul aproape numai in ace de par pe unele portiuni si dureaza. Se poate Oravita - Bozovici - Iablanita mai direct. Pe drum e si Eftimie Murgu - se pot vedea morile de la Rudarie. Dupa aceea puteti sa o luati spre Herculane - Baia de Arama, prin Parcul National Domogled-Valea Cernei. Un pic prost drumul pe alocuri dar sunt niste curbe dementiale undeva prin padure. Apoi direct Tg Jiu- Rm. Valcea-...-Bucuresti. Daca stati prost cu timpul, de la Iablanita o puteti lua inapoi spre Orsova - Drobeta - Craiova si ori o luati in sus spre Tg Jiu ori continuati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre Voineasa e rupt drumul, am fost acum vreo 2 luni. E prea lung sa fie si cu Transalpina, si se si ocoleste. Mult pentru 2 zile.

 

Propun Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta - traversat la sarbi frumos pe pod - Clisura Dunarii pe la sarbi cu tot cu Cetatea Golubac (sunt si multe tunele :D) - trecere cu bacul pe la Ram (parca) - se poate cazare in Oravita. Ar fi 2 hoteluri mai mari pe acolo, ambele decente.

 

A doua zi e destul de solicitanta: Oravita - Resita - Anina - Iablanita va fi drumul aproape numai in ace de par pe unele portiuni si dureaza. Se poate Oravita - Bozovici - Iablanita mai direct. Pe drum e si Eftimie Murgu - se pot vedea morile de la Rudarie. Dupa aceea puteti sa o luati spre Herculane - Baia de Arama, prin Parcul National Domogled-Valea Cernei. Un pic prost drumul pe alocuri dar sunt niste curbe dementiale undeva prin padure. Apoi direct Tg Jiu- Rm. Valcea-...-Bucuresti. Daca stati prost cu timpul, de la Iablanita o puteti lua inapoi spre Orsova - Drobeta - Craiova si ori o luati in sus spre Tg Jiu ori continuati.

E perfect...ai niste serpentine frumoase acolo. Da valea cernei 1/4 din ea e praf :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E perfect...ai niste serpentine frumoase acolo. Da valea cernei 1/4 din ea e praf :D

 

Aveti, ca io nu merg. :D

 

E un pic mai deranjant de mers, cu 60-70 maxim pentru street/all-rounder dar merita daca vreti peisaje. Depinde cat/cum vreti, se poate intoarcere tot pe Craiova si e relax. Is si acolo ceva curbe, drumul bun... depinde cum va incadrati cu timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem ferry de la Rama la Banatske Palanke si sper sa il prindem p-ala de 12. Daca nu, am inteles ca-s niste restaurante p-acolo unde putem sa asteptam linistiti pana la 15.

 

Acum vreo 2 ani, bacul se platea doar cu dinari (100 dinari pt. motor si 2 persoane), deci sa aveti scosi din timp, ca acolo nu gasiti ATM-uri sau case de schimb valutar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 2 ani, bacul se platea doar cu dinari (100 dinari pt. motor si 2 persoane), deci sa aveti scosi din timp, ca acolo nu gasiti ATM-uri sau case de schimb valutar.

 

Parca primeste si Euro. La un curs dezavantajos, desigur. :)

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba da, dar nu se ajunge pe acolo. Domogled-Valea Cernei apoi dreapta spre Baia de Arama - Tg Jiu.

Ma refeream la traseul lui Beatrice. Pe Baia de Arama-Herculane am mers de vreo 15 ori in ultimii doi ani. ;)

M-am uitat pe CNADNR: se merge in weekeend si se pare ca pe 19 septembrie se finalizeaza lucrarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce spui tu e din alt film si nu vad ce relevanta are. Am facut traseul ala de vreo 3 ori si sunt satula de el. Ca de orice alt traseu din tara asta.

Plus ca eu nu am ca scop sa vizitez pietre & uatevar. Maxim opresc motoru', bag zoom forta la camera, fac o poza din sa, si m-am carat.

 

PS: In Oravita m-am oprit de cateva ori si nu stiu sa fiu vreun hotel decent p-acolo :))) Cel putin nu era acum 3 ani.

 

Acum vreo 2 ani, bacul se platea doar cu dinari (100 dinari pt. motor si 2 persoane), deci sa aveti scosi din timp, ca acolo nu gasiti ATM-uri sau case de schimb valutar.

Accepta astia orice, doar ca nu poti comenta la curs.

 

Valea Jiului nu-i inca in reabilitare?

Cica nu: http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/valea-jiului-inchisa-ziua-restrictiile-de-circulatie-raman-in-vigoare-pana-pe-1-august-537404

Dar nu ajungem acolo, o luam pe cealalta vale, mai din dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CNADNR zice ca da:

 

http://213.177.10.50:6060/itn/default.asp

 

Din ultimul traseu GM postat reiese ca mergeti pe Valea Jiului. De-aia am si comentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spui tu e din alt film si nu vad ce relevanta are. Am facut traseul ala de vreo 3 ori si sunt satula de el. Ca de orice alt traseu din tara asta.

Plus ca eu nu am ca scop sa vizitez pietre & uatevar. Maxim opresc motoru', bag zoom forta la camera, fac o poza din sa, si m-am carat.

 

PS: In Oravita m-am oprit de cateva ori si nu stiu sa fiu vreun hotel decent p-acolo :))) Cel putin nu era acum 3 ani.

 

Era o varianta, pe care vrei sau nu sa o iei in considerare. :)

 

La Oravita am fost in Octombrie anul trecut si in Mai 2016. Ar fi 2 hoteluri ok, Condor si Caras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare..

Cateva ponturi:

- in vama la Portile de Fier puteti schimba lei in dinari..partea romaneasca...50lei=110dinari

Drumul pe clisura dunarii ..partea sarbeasca nota8...a fostde 7 dar au mai inceput sa asfalteze portiuni destul de mari din el...

- trecut cu bacul pe la Ram saptamana trecuta...600 dinari - un motor si doua persoane..

» Post actualizat in 05 Sep 2016 16:04

..scuze ...50 lei-1100 dinari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Cetatea Golubac..e in renovare...si este interzis intrarea in spatiul de lucrari........nu se mai trece pe malul Dunarii prin cetate....au excavat un alt tunel in versantul din apropiere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...