Sari la conținut

Confectionare Suport Bagaje


styx
 Share

Postări Recomandate

Nu cred ca sunt primul in situatia asta, la louis costa un schelet din acela pt. bagaje & topcase-uri 100euro pt. o Honda NTV dar mi se pare prea scump si as vrea sa confectionez singur unul.

Voi cum vi le-ati facut? ati mers undeva sa vi le faca? din ce le-ati construit?

 

mersi :crack:

 

deci cam ce as avea nevoie:

post-1001-1167934634_thumb.jpg

post-1001-1167934662_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot asa am vrut sa fac ca si tine sa manufacturez un suport de bagaje. In primul rand cel de "fabrica" este mult mai finut si mai elegant decat ce poti tu sa realizezi singur. Daca apelezi la fierari, strungari tot pe acolo o sa ajungi minus max 30 euro economie si nu cred ca o sa la fel ca cel din poza. Pana la urma am mai strans bani si am comandat din Louis. Nu-mi pare rau si in plus vine gata de montare. Ce poti sa faci daca nu arde e sa astepti reduceri la acest suport in louis sau polo sau chiar auner. Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, mersi pt. sfat, o sa mai astept o luna, doua, ca tot nu am nevoie de el acum, dar chestia asta cu asteptatul reducerii nu e prea practica.

 

deci daca as avea maine nevoie de un suport, m-as duce la un magazin de instalatii, as lua niste tevi de cupru subtiri care se indoaie cand le incalzesti, o mana de suruburi si piulite, si gata suportul, usor, rapid, ieftin (sub 500mii cred) si daca ii dau si un spray negru peste arata si acceptabil probabil.

ce parere aveti de varianta asta? e realizabila? exista probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut in garaj suporturi de bagaje pentru 3 motoare... unul pentru jawa 350, unde am montat gentzi de 40 de litri bucata, unul pentru Honda VT 500 E, unde am pus gentzi de vreo 20 de litri bucata.. ultimul l-am facut pentru Africa Twin.. cu gentzi de 40 de litri din Louis... toate le-am afacut cu plat-banda shi tzeava subtzire... shi niciunu' nu mi s-a fisurat pe drum, cu niciunu' nu am avut probleme.... iar "costurile de productzie" au fost aproape de zero... deci eu zic ca se poate face shi acasa.. shi arata bine

 

Pentru primele doua suporturi... din fericire cadrul de tzeava pe care se prinde geanta il aveam deja... deci tot ce am facut a fost sa sudez prinderile facute din plat-banda (latzime 20 mm, grosime de 4 mm) pe cadrele de tzeava, sa indoi platbanda sa se potriveasca la prinderile de pe motor de shi sa le dau gaurile pentru prindere de motor... la sfarshit am vopsit tot cadrul electrostatic shi a ieshit mai frumos decat ala din louis.

 

Pentru asta de la Africa Twin... am luat gentzile din louis cu tot cu placile de prindere, alea care raman pe motor... shi aici n-am mai avut nevoie de sudura, pentru ca toare prinderile intre plat-banda shi placile de la gentzi le-am facut cu shuruburi... shi din nou, la sfarshit am vopsit totul electrostatic... shi arata boboc...

 

Daca ai nevoie de mai multe detalii, da-mi un pm shi poate te pot ajuta

 

Bafta!!!

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi pt. sfaturi, cred ca cea mai buna varianta e sa-mi iau doua topcase-uri de la louis si sa-mi fac eu singur niste prinderi pentru ele decat sa-mi fac un suport de bagaje singur sau sa cumpar unul.

o sa astept sa vad poate apare vreo oferta buna la louis la topcase-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune-mi si mie te rog, unde se poate vopsi electrostatic?

 

E destul de greu sa gaseshti unde sa vopseshti electrostatic. Eu am un prieten in timisoara care lucreaza la o firma unde se vopseshte electrostatic shi poate sa ma mai ajute din cand in cand, cu piese nu prea mari.

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot asa am vrut sa fac ca si tine sa manufacturez un suport de bagaje. In primul rand cel de "fabrica" este mult mai finut si mai elegant decat ce poti tu sa realizezi singur. Daca apelezi la fierari, strungari tot pe acolo o sa ajungi minus max 30 euro economie si nu cred ca o sa la fel ca cel din poza. Pana la urma am mai strans bani si am comandat din Louis. Nu-mi pare rau si in plus vine gata de montare. Ce poti sa faci daca nu arde e sa astepti reduceri la acest suport in louis sau polo sau chiar auner. Bafta .

 

 

Salut!

 

Sa inteleg ca nu ti-au placut fiarele facute de noi, ai luat altele de la bmw?

 

 

PS. Sper sa nu te confund, daca da vin cu mielu'

Editat de cristian ionescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, Sticksule... Ce draq, incet-incet devenim nemtzi, nu mai stim decat sa mancam si sa dormim (no offense - exagerez). Ia sa mai punem mana si sa mai facem si noi, ca doar nu suntem handi..., sau nu chiar atat de handi... Io sunt ferm convins (si din experientza) ca se pot face niste treburi home-made de toata frumusetea! Asa ca bafta si orice fel de sfat sau ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am impresia ca il confunzi (mi-a povestit el ceva....)

 

Da, chiar am facut confuzie intre el si Andrei Samoil.Scuze, cum vine caldura bag un miel la protap si pun berile la rece, sunteti invitati toti. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, Sticksule... Ce draq, incet-incet devenim nemtzi, nu mai stim decat sa mancam si sa dormim (no offense - exagerez). Ia sa mai punem mana si sa mai facem si noi, ca doar nu suntem handi..., sau nu chiar atat de handi... Io sunt ferm convins (si din experientza) ca se pot face niste treburi home-made de toata frumusetea! Asa ca bafta si orice fel de sfat sau ajutor!

Sunt si eu de aceeasi parere,daca nu ai 2 maini stangi ,vrei si-ti dai silinta poti face lucruri care-ti vor aduce mai multa satisfactie ca un lucru de fabrica,chiar daca au mici imperfectiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mi-am luat pana la urma un suport givi pt. topcase cu 40euro de la cineva, n-am vrut sa mai complic, si sa fac o treaba carpita ca pe urma sa merg cu ingrijorat ca poate se rupe, poate cade, stiu eu ce, si nici nu faceam cine stie ce economie daca il faceam singur / la strung.

 

ms pt. sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...