Sari la conținut

Pregatire traseu Corsica, 2017


kalator
 Share

Postări Recomandate

Shalom.

Pentru ca am colindat Europa, in mare parte zona de Est, am hotarat sa schimb registrul. Am de gand sa incep cu Corsica. Am tresee pregatie pentru Dolomiti, Alpi, Spania, dar am ales sa ajung anul viitor in Corsica.

Imi fac planul de bataie de acum. Voi pleca cu cortul dupa mine, si pasager, ca de obicei. Am la dispozitie 4 saptamani. Ma gandeam sa trec cu ferryboat-ul de la Croati, in Italia, sa traversez Italia pana la Livorno, si de acolo sa iau iar ferryboat-ul pana la Bastia. Toate astea la dus. La intors doar ferryboat-ul spre Livorno, si mai departe pe roti, prin Venetia, Trieste, Plitvice si acasa.

Daca aveti sugestii, recomandari, ati mai fost pe insula, ma intereseaza tot, mai ales campuri pentru cort, plaje, obiective, etc.

Multumesc anticipat :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am fost in Corsica acum doua veri, este o destinatie superba de vacanta. Eu am inchiriat de pe insula un vstrom si am facut partea de vest. Cel mai frumos drum de coasta pe care l-am facut pe doua roti este intre localitatile Calvi si Cargese prin Piana. Nu trebuie ratat! In functie de traseul pe care vrei sa il faci ti-as revomanda sa nu ratezi localitatea Corte care este in centrul insulei, pe un drum superb care traverseaza din est in vest si cu o altitudine maxima de aproape 2000m, daca nu ma insel. De vazut neaparat Bastia, Ajaccio, Bonifacio parca este din alta lume si Porto-Vecchio. Sper ca iti sunt de folos informatiile. Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

anul acesta in septembrie am ajuns in Corsica, cu mobra, cu cortul si cu sotia. Am ajuns destul de tarziu la Bastia si am fost nevoiti sa inoptam la un camping foarte aproape de port, aproximativ 15 min. cu motorul. Se numeste Les Sables Rouges. O locatie draguta, pe malul marii.....dar nu foarte curata si in special nu foarte linistita ( trece trenul la 15m.de camping iar de la terasa din interior racnetele chefliilor se aud pana pe la 3 dimineata).

Toaletele si dusurile sunt....la comun si relativ curate.

Pret mobra, cort, 2 pers. 22 euro/ noapte.

ATENTIE: inainte de ora 18, e bine sa-ti cumperi de la un supermarket ceva bere si de-ale gurii. Dupa ora 18 nu prea mai gasesti in zona magazine deschise, bere nu se mai vinde la benzinarii dupa 18.00, iar la terasa din interior e infiorator de scump. ( Bere la pahar de cafea de 100 gr.- 3 euro)

 

Restul de 5 nopti am stat in RAI ! Campingul se numeste Les Ilots D'or langa Porto Vechio.

Nu este un camping de lux ( nici nu cauta asa ceva in Corsica, nu exista), dar ca si locatie este cel mai frumos loc unde am stat. Se poate campa pe malul marii, este umbra din plin, la distanta de 3 min. de mers pe jos exista un supermarket "Utille", un fel de Kaufland la noi ( este singurul loc unde am gasit bere la cutie 0,5l, la 0,9 euro). Vis a vis de Utille este "Chez Madam Eva",o piata deschisa NON STOP, cu absolut de toate.... si un rotisor cu renumitul Poulet roti Corsez.

post-89109-0-24781200-1479921689_thumb.jpgpost-89109-0-14251900-1479921743_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shalom.

Multumesc pentru sugesti si sfaturi. Imi iau toate notitele, cei ce postati aici.

Ma intreseaza cum procedez cu ferryboat-ul. Trebuie rezervare, sau se poate lua si de acolo tichet.

M-am uitat pe net la rezervari, dar unii operatori nu ofera momentan rezervare.

@mahone, campingul ala este super, exact ce imi trebuie :peace:

Pe unde pot gasi o harta cu Corsica? Ma intreseaza drumurile de legatura de pe la ei. Sa pot traversa dintr-o parte in cealalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul sunt un pic nelamurit de neconcordanta dintre timpul alocat excursiei (4 saptamani) si posibilitatile de deplasare prin Corsica. Cu aproximarile de rigoare insula are vreo 200 de km lungime si vreo 80 km latime. Ar rezulta cam vreo 2000-2500 km ca sa vezi cam toata insula, deci daca stai 3 saptamani acolo te plimbi cu mobra din an in pasti, o medie de 100 si un pic pe zi inseamna abia 2 ore de mers efectiv lejer, caz in care cred ca ar mai convenabil sa gasesti un zbor ieftin si sa inchiriezi acolo un motor.

 

In legatura cu feriboturile, am studiat un pic situatia in vara asta cand a existat o mica sansa sa gasesc timpul necesar sa fac o tura pe acolo. In functie de perioada in care veti merge s-ar putea sa fie mai ieftin sa rezervati din timp biletele, mai ales daca veti opta pentru varianta de noapte din Genova si vreti o cabina. Daca traversati din Livorno foarte probabil o sa gasiti bilete chiar daca va prezentati acolo cu o ora inainte. Daca mergeti in plin sezon aka august ar fi prudent sa rezervati din timp.

 

Uite o idee cum mi-as programa eu un astfel de drum :

Ziua 1 : Timisoara - Salzburg (daca ramane timp coborat spre Zel am See / Kaprun), 900 (+) km, dar marea majoritate pe autostrada

Ziua 2 : Salzburg - Glossglockner - alte pasuri (prea multe variante de enumerat) - oprit undeva langa Stelvio, Merano ar fi o optiune bunicica, in jur de 350-500 km in functie de traseu

Ziua 3 : Merano - Stelvio - Genova, luat ferry de noapte spre Bastia, 500-550 km

varianta 3A : Merano - Stelvio - Milano, cam 350 km, evident vizitat Milano pe seara; a doua zi Milano - Livorno si luat ferry de dupa amiaza spre Bastia

Ziua 4(5) - 14(15) : plimbare prin Corsica. Cautati 3 campinguri pe langa Bastia, Ajaccio si Porto Vecchio/Bonifacio, stati in fiecare 3-4 zile si faceti nordul / centrul / sudul insulei.

Ziua 15 - 22 : luat ferry in Sardinia, plimbat prin Sardinia (o saptmana e cam putin pentru toata insula, mai ales ca e mai mare decat Corsica, dar e suficient pentru un tur cu mici incursiuni prin interior)

Ziua 23 : ferry Olbia - Civitavecchia, Civitavecchia - Roma

Ziua 24 : vizitat Roma

Ziua 25 : Roma - Bari, 450 km

Ziua 26 : ferry Bari - Dubrovnik

Ziua 27 : vizitat Dubrovnik

Ziua 28 : Dubrobnik - Timisoara, 660 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am la dispozitie 4 saptamani.

 

Esti un norocos sa ai atata timp al dispozitie pentru o tura asa ca foloseste-l din plin. Eu as aloca fara discutie 1 saptamana si pentru Sardinia. Nu apuci sa faci poate toate drumurile dar nu asta este ideea, important este ca ai suficient timp sa vezi ce este important, sa ajungi in sud pana la Cagliari si plajele din zona, sa vezi Olbia cu zona Costa Smeralda, chiar si prin muntii din centru (vezi Punta La Marmora, parcul Gennargentu). Iar zona de nord intre Olbia, Alghero si varful insulei este plina de drumuri misto cu asfalt super aderent. Un alt avantaj in Sardinia sunt preturile clar mai mici decat in Corsica.

De asemenea fara discutie merita si insula Elba.Desi pare foarte mica, daca vrei s-o savurezi, merita sa stai macar o noapte. Ai grija, distantele par mici, dar sunt numai curbe, majoritatea fara vizibilitate, drumuri relativ inguste, deci se merge incet.

 

La ducere, daca vrei combinatia cu Croatia/Italia, asa cum s-a zis mai sus, e o idee buna sa iei ferry de la Civitavecchia la Olbia. Oricum, mersul cu ferry noaptea este cel mai eficient. Si chiar daca cumva nu iei in calcul o saptamana in Sardinia (desi ar fi o mare greseala), tot e buna varianta asta ca ai un traseu tare frumos de la Olbia la ferry de o ora Sardinia-Corsica.

 

In Corsica merita vizitate Bonifacio, Porto-Vecchio, Ajaccio dar sigur ai timp. Nu m-as stradui sa dorm prea aproape de bastia ca mi s-a parut plin de dubiosi insa undeva prin zona n-ar fi rau ca sa faci pe indelete "peninsula" Cap Corse.

 

Nu stiu ce perioada ti-ai propus dar evita clar de la jumtatea lui iunie pana pe la jumtatea lui septembrie. Alte preturi, caldura, aglomeratie mare... Daca mergi mai inainte, gen sfarsit de mai / iunie, ai avantajul zilei mai lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in corsica sunt frumoase drumurile, campingurile si pizza

plaja e ca in croatia, balastru

plus sunt zone ceva mai "salbatice" in partea de NV, asa ca sa nu te sperii daca vezi urme de tir cu arma in mijlocul drumului.

cum ar fi asta...

post-2209-0-01219600-1480534957_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul sunt un pic nelamurit de neconcordanta dintre timpul alocat excursiei (4 saptamani) si posibilitatile de deplasare prin Corsica.

Ziua 28 : Dubrobnik - Timisoara, 660 km

 

Salut. 4spt pot aloca turei, care nu trebuie sa se desfasoare toata numai in Corsica.

Croatia am facut-o anul trecut, Dubrovnik, deci nu prea m-as mai intoarce pe acolo.

Esti un norocos sa ai atata timp al dispozitie pentru o tura asa ca foloseste-l din plin.

 

Nu stiu ce perioada ti-ai propus dar evita clar de la jumtatea lui iunie pana pe la jumtatea lui septembrie. Alte preturi, caldura, aglomeratie mare... Daca mergi mai inainte, gen sfarsit de mai / iunie, ai avantajul zilei mai lungi.

Timpul nu este problema, ma pot lungi cat vreau. De altfel in sezon de motociclit, 1spt prestez munca, 1spt plec pe 2 roti, si tot asa, pana pun mobra-n cui.

Perioada am ales dupa 15 Iunie. Caldura nu ma sperie, poate doar preturile, dar ma cazez la Hotel Cort si poate ies mai ieftin.

 

Am sa imi pun toate sugestiile voastre pe hartie, sa pot sa ma organiza cat mai bine

 

cum ar fi asta...

imi iau si eu cu mine pistolul, cu apa. :shootingsmilie:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...