Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da, e o motocicleta de drum, si o clasica care nu-si pierde calitatile si nici valoarea la revanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no,vine criza si'n dulap! :lol: nu vrea nimeni cizmele astea la 50 ron negociabil! au aprox 50 de ani daca nu mai bine! si arata bine,au fost pastrate corespunzator!

tel 0727196351

post-44132-1247241509_thumb.jpg

post-44132-1247241538_thumb.jpg

post-44132-1247241550_thumb.jpg

post-44132-1247241560_thumb.jpg

post-44132-1247241566_thumb.jpg

Editat de kraz-trial
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nr sunt?

eu port 43-44,depinde... putin ma satrangeau la inceput insa dupa cateva minute s-au lasat,daca se iroseste o cutiuta de crema pe ele sigur se mai lasa. pielea e cam tare dar nu e coapta sau ceva de genu' au fost pastrate ff bine. chiar daca degetul ala nesimtit de la picior e mai lung,nu jeneaza,sunt suficient de ascutite in fata,insa la mine nu-i cazu'.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am un M63 din '69 fara alternator/am cumparat unul pt modelul 750cm/2002 si nu se potriveste,are diametrul mai mare.ma intereseaza un alternator de 12v care sa se potriveasca pe distributie cu tot cu fulie/mi-ajung si 150w de nipru , numai sa se potriveasca.

orice informatie mi-ar fi de folos. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am un M63 din '69 fara alternator/am cumparat unul pt modelul 750cm/2002 si nu se potriveste,are diametrul mai mare.ma intereseaza un alternator de 12v care sa se potriveasca pe distributie cu tot cu fulie/mi-ajung si 150w de nipru , numai sa se potriveasca.

orice informatie mi-ar fi de folos. Multumesc.

 

Uite, pentru alternator are @rocknroll o solutia perfecta, alternator de Tico preparat special pt rusoaice. Da-i un PM si rezolvi cu certitudine!

Toate bune! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, pentru alternator are @rocknroll o solutia perfecta, alternator de Tico preparat special pt rusoaice. Da-i un PM si rezolvi cu certitudine!

Toate bune! :laugh:

 

Nu se potriveste nici acela si nici altul, el are M63, original pe 6V cu generator. Ii trebuie ce ai tu, o flansa intermediara excentrica pentru monmtarea alternatorului 12V 424 clasc sau a celui rusesc 35Ah. SI ii trebuie o bucsa de otel distantier in spatele pinionului ca sa recupereze cota axiala a flansei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu am inca nici o solutie de rezolvare a problemei pe care o are. La motorul lui a fost din fabrica montat DINAM de 6V. Dinamul este mai mic la diametru decit alternatorul, pinionul de antrenare a dinamului este mai mic decit cel de la alternator, difera prinderea pe motor, este diferenta intre axele celor doua piese ( dinam-alternator). De aceea nu se "potriveste" alternatorul care l-a cumparat. Am un motor de M 72 al unui prieten la care lucrez ptr. adaptare atit alternator cit si aprindere electronica. Ptr. aprinderea electronica problema e rezolvata in proportie de 80%. Ptr. alternator e mai "dramatic" un pic. Trebuie facut un intermediar cu prelucrari mai aparte. Basca prelucrari la blocul motor. Nu este ceva gen "naveta spatiala", se poate face, dar dureaza si trebuie facut cu motorul dat jos de pe motocicleta. Este pe Ebay o adaptare din asta la vinzare, din singura poza existenta nu am reusit sa ma lamuresc la niste lucruri, asta e. E afacerea omului si vrea sa cistige ceva de pe urma ei, mi se pare normal sa o "protejeze" de eventualii "vinatori de idei". Am vrut sa postez mai devreme, m-am abtinut, dar daca mi-ai dat foc Ovidiule am facut-o acum. Ptr. user-ul Mobrist. Daca vrei neaparat sa circuli cu ea in sezonul asta va trebui sa cumperi un dinam si eventual releu de incarcare 6v (daca nu este pe motocicleta). Nu ai postat nici o locatie. Daca esti din Bucuresti ia legatura cu Cicloburu si faceti un schimb de "vedere" la fata locului a motocicletei si eventual tinem legatura. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am un M63 din '69 fara alternator/am cumparat unul pt modelul 750cm/2002 si nu se potriveste,are diametrul mai mare.ma intereseaza un alternator de 12v care sa se potriveasca pe distributie cu tot cu fulie/mi-ajung si 150w de nipru , numai sa se potriveasca.

orice informatie mi-ar fi de folos. Multumesc.

iei un dinam vechi

scoti tot din el pui o fulie in spate si alternator de dacia prins pe chiuloasa

si mergi asa pana mai evolueaza tehnologia asta

asta e ca sa nu stai acasa daca tot iti doresti asa mult sa te dai cu ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu am inca nici o solutie de rezolvare a problemei pe care o are. La motorul lui a fost din fabrica montat DINAM de 6V. Dinamul este mai mic la diametru decit alternatorul, pinionul de antrenare a dinamului este mai mic decit cel de la alternator, difera prinderea pe motor, este diferenta intre axele celor doua piese ( dinam-alternator). De aceea nu se "potriveste" alternatorul care l-a cumparat. Am un motor de M 72 al unui prieten la care lucrez ptr. adaptare atit alternator cit si aprindere electronica. Ptr. aprinderea electronica problema e rezolvata in proportie de 80%. Ptr. alternator e mai "dramatic" un pic. Trebuie facut un intermediar cu prelucrari mai aparte. Basca prelucrari la blocul motor. Nu este ceva gen "naveta spatiala", se poate face, dar dureaza si trebuie facut cu motorul dat jos de pe motocicleta. Este pe Ebay o adaptare din asta la vinzare, din singura poza existenta nu am reusit sa ma lamuresc la niste lucruri, asta e. E afacerea omului si vrea sa cistige ceva de pe urma ei, mi se pare normal sa o "protejeze" de eventualii "vinatori de idei". Am vrut sa postez mai devreme, m-am abtinut, dar daca mi-ai dat foc Ovidiule am facut-o acum. Ptr. user-ul Mobrist. Daca vrei neaparat sa circuli cu ea in sezonul asta va trebui sa cumperi un dinam si eventual releu de incarcare 6v (daca nu este pe motocicleta). Nu ai postat nici o locatie. Daca esti din Bucuresti ia legatura cu Cicloburu si faceti un schimb de "vedere" la fata locului a motocicletei si eventual tinem legatura. Asfalt uscat numai sub roti.

 

 

Salut ,

Multumesc ...IMZ-ul se afla in Oltenita(Calarasi) eu ma pregatesc sa-l repar si sa-l iau la Timisoara pana la sfarsitul lunii(deci momentan sunt in Timisoara).Motorul merge bine l-am auzit , mai am catev retusuri estetice si alternatorul .Ms de urari /Sa ne vedem cu casca !!!

post-45581-1247583178_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Din ceea ce scrie 4bike diametrele la dinamuri sint OK, se incadreaza foarte bine. DAR. Tot aceeasi adaptare trebuie facuta si ptr. dinam si ptr. alternator. Nu din Gigi Contra, pur si simplu din comoditate si din evoluarea asa zisei tehnici avansate personal sint ptr. alternator nu ptr. dinam. In alternator este incorporat si releul de incarcare. In caz de defectare a lui gasesti la toate magazinele de piese Daewoo contra a max 50roni. Puterea alternatorului este de 600w arhisuficienta ptr. motocicleta. Din propria experienta o spun. M-am saturat cum ma chinuiam, cind nu aveam baterie buna, cind ma lasa releul de incarcare, cind se ducea dracului rotorul de la dinam. Mereu erau probleme cu CURENTUL ELECTRIC si restul. Dinamul, din constructie este cu chichitele lui. Acum la Dnepr i-am montat rahatul asta de adaptare de alternator si pot sa spun ca ma doare-n bascheti daca vine unul cu xenoane din fata. Ma deranjeaza lumina lui, dar tot vad in fata mea. Pacat ca nu sint bani, deh pensionar, renumeratie mica dupa buget, asta e, asa ce dor de hoinareala am in mine!!! Poate-mi gasesc si eu un SPONSOR, asa la vreo 18 ani, sa-mi mai revin un pic, ca doar n-o fi foc in paie ude. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.

daca stie cineva un simson awo de vanzare il rog sa ma anunte.

am gasit de curand un atas stoye 1 si vreau sa incep restaurarea atasului si eventual a motocicletei .

uite unu la 1000 eur. Motorul e din `58, 250cc si 14cp. E functional, insa ar mai fi de bibilit la ea.

post-46937-1247649508_thumb.jpg

post-46937-1247649530_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.cumpar motor de mobra complet(cutie,aprindere,carburator)in stare de functionare.astept oferte pe PM.eu sunt din arges,daca sunteti din alta parte poate ne intelegem si cu transportul. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut se vand urmatoarele piese:atas nipru,magnetou simson,ghidon tula,oglinzi honda vt 500,cutie de viteze simson sport .

Atasul are lipsa nucile de prindere de cadru cele de jos ,amortizor , fuzeta de aluminiu.pretul este de 150 de lei.magnetoul este demagnetizat pret 20 de lei poate aveti nevoie de el .cutia este buna dar carcasa e sparta de aceea este desfacuta ca am vrut sa o repar dar am facut rost de alta pret 70 de lei.ghidon tula 3o de lei,oglinzile 50 de lei.toate preturile sunt negociabile

 

tel 0740/701959. moto_lau@yahoo.com

 

 

 

post-32342-1247941878_thumb.jpg,post-32342-1247941905_thumb.jpg,post-32342-1247941933_thumb.jpg,post-32342-1247941950_thumb.jpg,post-32342-1247941985_thumb.jpg,post-32342-1247942010_thumb.jpg,post-32342-1247942025_thumb.jpg,post-32342-1247942047_thumb.jpg,post-32342-1247942075_thumb.jpg,post-32342-1247942093_thumb.jpg,post-32342-1247942125_thumb.jpg

 

sanatate si numai bine

post-32342-1247942111_thumb.jpg

Editat de lau dnepr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Interesat de oglinzi. Am sa te sun astazi, Duminica. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Din ceea ce scrie 4bike diametrele la dinamuri sint OK, se incadreaza foarte bine. DAR. Tot aceeasi adaptare trebuie facuta si ptr. dinam si ptr. alternator. Nu din Gigi Contra, pur si simplu din comoditate si din evoluarea asa zisei tehnici avansate personal sint ptr. alternator nu ptr. dinam. In alternator este incorporat si releul de incarcare. In caz de defectare a lui gasesti la toate magazinele de piese Daewoo contra a max 50roni. Puterea alternatorului este de 600w arhisuficienta ptr. motocicleta. Din propria experienta o spun. M-am saturat cum ma chinuiam, cind nu aveam baterie buna, cind ma lasa releul de incarcare, cind se ducea dracului rotorul de la dinam. Mereu erau probleme cu CURENTUL ELECTRIC si restul. Dinamul, din constructie este cu chichitele lui. Acum la Dnepr i-am montat rahatul asta de adaptare de alternator si pot sa spun ca ma doare-n bascheti daca vine unul cu xenoane din fata. Ma deranjeaza lumina lui, dar tot vad in fata mea. Pacat ca nu sint bani, deh pensionar, renumeratie mica dupa buget, asta e, asa ce dor de hoinareala am in mine!!! Poate-mi gasesc si eu un SPONSOR, asa la vreo 18 ani, sa-mi mai revin un pic, ca doar n-o fi foc in paie ude. Asfalt uscat numai sub roti.

 

Nea' VIctore...matale vino cu rossile si castravetii si cand e punem noi benzina :lol: Pentru 7Scari sau unde s-o tine vin si eu ....doar daca nu-o cadea tara dar de venit vin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva vreme va spun cu parere de rau ca mi-am vandut mobra si m-am dat pe japoneze.

Mai am niste piese de mobra, cele din pozele de mai jos,daca sunteti interesati pretzurile le puneti voi:

salut vreau sa cumpar un motor de mobra hoinar .daca are cineva chiar si in stare mai deplorabila .0726783453.polgaradrian@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...