Sari la conținut

Xenon


Postări Recomandate

Hello colegi.

Am și eu o mica problema și sper sa mă ajutați.

Pe Aprilia Tuono din 2005, am pus xenon pe faza scurta.

Nici n am inceput sa-l folosesc bine că becul de aprinde doar când vrea el. Sau de aprinde și se atinge.

Să fie din cauza chinezării sau motorul nu suportă așa consumator?

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu comanzi tu frumos de pe ebay becuri pt faza scurta/lunga care se vad ca si xenonul ?

cu 40 de euro iei faza lunga scurta si nu te complici cu cablaraie xenoane alte cele, plus ca sunt si omologate acele becuri

 

 

 

cam asa se vad la mine becurile

Editat de cristi2868
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună idee. Merci. Sunt incepator, acum e descopăr.

Dacă tot mă înveți, ai idee ce becuri?

Merci, sar'na!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"sa imite xenonul" e doar cocalarism...

Daca vrei sa mai multa lumina, ia becuri halogen cu plus de luminozitate... osram night breaker unlimited sau, mai noi si se pare ca mai bune, laser. Le gasesti pe net, inclusiv pe emag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate iar eu nu mă consider cocalar :)

Sper să găsesc becurile vechi să aflu ce cumpăr.

 

Merci colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa imite ? nu imita vede la fel ca un halogen doar ca e lumina alba

plus ca daca e sa iti faca un control un rar si te ia la puricat sa vezi cum dai frumos acel xenon jos

 

si daca vrei si mai multa lumina cumperi LED pt faza scurta si lunga care sunt mult mai puternice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si led-ul tot ilegal e.

Un halogen nu are cum sa fie la fel de luminos ca un xenon... sa "se vada" se intelege "sa arata ca", sa imite. Iar lumina alba nu e mai buna, e chiar mai proasta... ochiul uman e obisnuit cu lumina putin mai galbuie, are cea mai buna vizibilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, fi amabil te rog, CE becuri merg pe fazele scurta/lungă.

Sau e de la motor la motor?

Merci

» Post actualizat in 06 Mar 2017 14:58

Dacă led e ilegal, atunci pass

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am zis ca sunt imitatie de xenon si sunt cocalarism, ai zis ca nu... fix asta sunt, niste gunoaie cu lumina alba si chioara.

Dar e ok, colegu' le apreciaza :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai citi mai bine ai vedea ca a spus PAS ledurilor

 

cand o sa ai vreodata ocazia in viata ta sa vezi cum lumineaza strada "becurile astea de cocalari " sau cum numesti tu modelul asta ti-ai retrage cuvintele

 

asta prin lupe,fara lupe e o lumina risipita,

 

te salut din mers mare mester

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut f4i cu lupe si xenon 5k. noapte, ploaie, ceata, ceata noaptea, bateau fenomenal. la masina am halogen night rahat pe oglinda si nu se compara. lupe + xenon 4300 sau 5k sunt net superioare la absolut orice gunoi poti pune pe oglinda fie halogen sau nu. dar neaparat lupa. xenon fara lupa e keke

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9500 kelvin ? Succes.

 

Cumpără becuri halogen cu plus de vizibilitate sau montezi proiectoare cu lupă pe actualul far, dar nu mai combina prostii de becuri (halogen, xenon, led și altele) cu farul original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai citi mai bine ai vedea ca a spus PAS ledurilor

 

cand o sa ai vreodata ocazia in viata ta sa vezi cum lumineaza strada "becurile astea de cocalari " sau cum numesti tu modelul asta ti-ai retrage cuvintele

 

asta prin lupe,fara lupe e o lumina risipita,

 

te salut din mers mare mester

 

doar lupele te ajuta, ca in rest... becurile alea sunt niste chinezarii supraevaluate. nu vad de ce mi-as retrage cuvintele, din moment ce si tu imi dai dreptate, ca au o lumina risipita (fara lupe)

 

n-au alea 9500k, ca era albastra-mov lumina... dar tot prea alba e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu stiu daca Night break-urile de la osram chiar dau mai multa lumina....ce pot sa iti spun este ca mie mi se ard in draci pe masina. Nu ma apuca anul cu ele. E drept ca sunt mai albe. Inca nu am avut curaj sa revin la becuri normale pe masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le am de un an pe masina si de un an pe moto, pana acum nu s-au ars. Si da, dau mai multa lumina... am vazut asta pe masina, unde farurile sunt chioare din fabrica si diferenta e vizibila :) Laser cica sunt mai bune, n-am probat inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi de sosea, nu va certati :-)

Va multumesc pentru sfaturi.

Trebuie sa fac ceva, 'xenonu' se aprinde cand vrea el iar becurile normale sunt ca niste lumanari, nici nu ma incument sa merg prea tare, vad la max 10 m.

Merci fain! Va anunt ce am facut

 

PS am zis pas la LED, nici eu n-as vrea sa ma orbeasca cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să vezi lumină pe V-strom, becuri clasice... Contează mult cum a fost proiectată oglinda farului, dar nu ar strica să verifici cât curent ajunge la bec, e posibil să"piardă" ceva intensitate pe traseu. Vorbesc serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să vezi lumină pe V-strom, becuri clasice... Contează mult cum a fost proiectată oglinda farului, dar nu ar strica să verifici cât curent ajunge la bec, e posibil să"piardă" ceva intensitate pe traseu. Vorbesc serios.

 

Merci Lucian, o sa verific!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...