Sari la conținut

Recomandare avocat (Bucuresti -Ilfov)


Nooxy
 Share

Postări Recomandate

Eu va inteleg la faza cu petrecerea si cu prietenii. Dar in felul asta deranjez si eu la randul meu alt vecin, plus ca are motiv mosul sa ma reclame.Si mie sigur imi da amenda politia.

La faza cu crescut porci sau capre(am vazut un sfat), mi-as bate joc de mine, in primul rand si de familia mea. Individul oricum nu prea se spala(e singur pe o proprietate de peste 1000 mp), isi mai face nevoile prin gradina ,etc. Mirosul nu il deranjeaza sigur. Chiar imi este frica sa nu isi faca nevoile pe langa gardul comun, sa am parte de mirosuri insuportabile la vara.

L-am luat cu vorba buna atata vreme, deoarece de obicei am reusit sa mai schimb oamenii care ma deranjau, dupa ce le vorbeam frumos, si le aratam ca nu le cer luna de pe cer, ci doar normalitatea. Si poate sunt ciudat, dar am copil mic ,am frica lui Dumnezeu, si nu vreu sa fac rau.

Pe moment o sa o tin in reclamatii la politie si primarie.Cand se strang mai multe, fara sa se intample ceva bun pentru mine, o sa iau legatura cu un avocat si o sa merg mai departe.

Cat despre luatul de gat, am facut si chestii de genul acum 10-15 ani.Nu am fost usa de biserica.Dar consider acum ca nu am avut minte.Sunt un strain in localitatea asta, venit de 1 an si 6 luni.El sta de o viata.Altfel stateau lucrurile daca eram in in localitatea unde m-am nascut.Aici toata lumea o sa tina cu el probabil.Stiti voi: bietul batran, abuzat si chinuit de un intrus.

De sambata noapte, cel putin , nu mai da muzica la refuz. Adica nu o mai aud din casa, cu geamurile inchise. Se aude doar daca stau in spatele casei pe terasa. Dar nu stiu cat o sa il tina.

Multumesc pentru sfaturi !

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar trebui sa faci tu sesizare, ci sotia ta, pe baza faptului ca nu poate sa iasa din curte,cu copilul, ca o ataca javrele vecinului. Asa,daca faci tu plangere, zic toti ca e un conflict intre barbati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iti iei amenda daca pe strada, in fata casei lui, apar niste motociclisti care ii suna la usa din maneta dreapta. ai dreptate, cu un zgomot mai mare deranjezi si ceilalti vecini. poate ca daca se scandalizeaza tot satul ii duce capul sa inteleaga ca problema pleaca de la mos, nu de la tine.

sau poate ca e destul ca vreo 2-3 baieti in costume de motociclist sa ii propuna sa aleaga intre a fi civilizat si a fi batut pana se caca pe el. doar sa il sperie, ofcors. nici pentru asta nu ai ce amenda sa iei tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caprele si porcii sunt ok - ai mancare sanatoasa pentru copil. Laptele si branza de capra sunt foarte ok :) Cum ii prinzi cainii pe strada, sus in masina cu ei si du-i la un adapost in cealalta parte a orasului, am o vaga impresie ca nu-s de rasa, nu-s cu cip si nici nu sunt in vreun alt fel inregistrati la veterinar. Cum au zis si cei dinaintea mea, daca ai curte ok si un gratar mai acatarii, venim intr-un wekend sa-ti facem o vizita. Aducem noi carbuni, carne, din astea... In caz de forta majora, pot veni insotit de nevasta pusa pe scandal, caine extrem de energic si copil cu tot felul de idei si foarte receptiv cand e vorba de facut vreo traznaie. De asemenea, posed mototicleta cu motor in V si toba de carbon. Iar playlistul din telefon iti aduce imediat popa la poarta :)

 

Ca sa nu deranjezi vecinii, invita-i si pe ei la petrecere. Mai ales daca e vara si pui si o piscinuta pentru copii. Trust me... zgomotul facut de copii la un pool-party bate cam orice.

 

Daca nu vrei totusi sa cresti animale, poti cumpara un porc viu si sa chemi 10-15 prieteni sa-l taiati dupa datina. Gen acum, la jumatatea lui martie....

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caprele si porcii sunt ok - ai mancare sanatoasa pentru copil. Laptele si branza de capra sunt foarte ok :) Cum ii prinzi cainii pe strada, sus in masina cu ei si du-i la un adapost in cealalta parte a orasului, am o vaga impresie ca nu-s de rasa, nu-s cu cip si nici nu sunt in vreun alt fel inregistrati la veterinar. Cum au zis si cei dinaintea mea, daca ai curte ok si un gratar mai acatarii, venim intr-un wekend sa-ti facem o vizita. Aducem noi carbuni, carne, din astea... In caz de forta majora, pot veni insotit de nevasta pusa pe scandal, caine extrem de energic si copil cu tot felul de idei si foarte receptiv cand e vorba de facut vreo traznaie. De asemenea, posed mototicleta cu motor in V si toba de carbon. Iar playlistul din telefon iti aduce imediat popa la poarta :)

 

Ca sa nu deranjezi vecinii, invita-i si pe ei la petrecere. Mai ales daca e vara si pui si o piscinuta pentru copii. Trust me... zgomotul facut de copii la un pool-party bate cam orice.

 

Daca nu vrei totusi sa cresti animale, poti cumpara un porc viu si sa chemi 10-15 prieteni sa-l taiati dupa datina. Gen acum, la jumatatea lui martie....

 

I'm in ....ca de mult voiam sa trec pe legumea mea favorita, porcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • 1 year later...

Va salut domnilor.

Stiu ca topicul e vechi dar as fi curios sa aflu cum s-a finalizat problema initatorului.

 

Din pacate relativ de curand sunt si eu intr-o situate asemanatoare.

Am cumparat acum cativa ani o casa la tara destul de aproape de bucuresti, undeva pe la gorneni giurgiu.

   Inainte sa o cumpar mi-am studiat atent vecinii ca sa nu am probleme pe viitor cu ei din cauza etniei/zgomotelor.

Pret de 6 ani totul a fost ok. ... pana anul trecut, cand unul din sateni (mare manelist) si cu o gura cat o sura (e genul de om care cand vorbeste il aude toata strada) si-a cumparat cateva sute de metri ,,parati'' de la unul din vecinii mei si a inceput sa isi construiasca casa. De atunci, MANELE la greu... si doar cu boxele scoase in curte si cu volumul la maxim. Distanta intre noi fiind in lateral de maxim 50 metri.

Din martie pana in august fost plecat, timp in care am avut noi si ceilalti vecini din nou liniste.

De curand a revenit cu forte proaspete adica acu' are in dotare boxe mai mari,de peste 500 watti bucata.

E foarte tupeist si el si tacsu' care locuieste in acelasi sat. Nu sunt tigani, dar sunt genul de tarani obraznici si pusi pe harta mereu.

La politisul din sat inca nu am ajuns cu plangerea, dar nu sper la prea mult avand in vedere ca sunt toti locanici si foarte probabil ca se cunosc.

   Oricum pariez ca dupa depunerea plangerii urmeaza represaliile lor...si nu prea stiu cum sa procedez avand in vedere ca sunt in inferioritate numerica, mai exact eu si sotia, contra unei gasti intregi de tarani cu tupeu maxim.

   Pana acum nu am avut -inca- nici o discutie in contradictoriu sau ceva de genul asta dar i-am studiat, sunt genul care te injura daca le spui ceva ce nu le place. 

Despre vecinii mei ce sa spun... am doar 2, sunt batrani, deja speriati si timorati de ei.

  Pana si sotia mea e cam speriata de ei. Mi-a spus sa nu le spun/fac nimic ca nu vrea sa ajunga sa ii fie frica sa se duca la magazinul din sat sau mai iasa pe poarta.

 Eu in schimb nu concep sa ma las molipsit de tipica lasitate romaneasca si sa stau ascuns in casa (ca vecinii mei) sau cu dopuri in urechi, sau sa plec de acasa de cate ori au vecinii chef de manele cu volumul dat la maxim.

   Asa ca, repet, mi-ar place sa stiu cum a rezolvat intiatorul, dar si orice alte recomandari/solutii sunt binevenite.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...