Sari la conținut

Recomandare avocat (Bucuresti -Ilfov)


Nooxy
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Am nevoie de o recomandare de avocat , pentru niste probleme pe care mi le face un vecin.

Stau la casa, si unul din vecinii laterali , ma deranjeaza prin actiunile si comportamentul lui.

Mai exact, ca sa va faceti o idee ce caz :

1) A facut un sant la baza gardului ce ne delimiteaza proprietatile.Acest sant, pe langa ca afecteaza structura de rezistenta a gardului, canalizeaza si apa pluviala de la burlanele casei lui, in apropierea casei mele. Gardul e facut integral de mine, pe terenul meu.Nu a vrut sa contribuie nici macar cu ajutor fizic la contructie, si nu am fost lasat sa il fac pe granita dintre proprietati.

2)Casa pe care o are o tot extinde fara sa respecte regulile de rigoare, fara autorizatie de constructie .Nu are parazapezi la acoperis si toata zapada cade in proprietatea mea peste arbusti sau vita de vie.

3) Da foc(deschis) la resturile vegetale frecvent , chiar langa proprietatea mea, existand riscul de incendiu, imi afuma rufele la uscat, imi baga fum in casa , daca nu sunt atent sa inchid geamurile.

4) Ma dispera de dimineata pana la orele 23 cu muzica continua data tare.Nu asculta manele, dar chiar si cu muzica simfonica, tot vrei si tu ca om sa ai parte de liniste. De acest fapt e deranjat si alt vecin, si a zis ca ma sustine in toate demersurile.

5) Nu are gardul de la strada bun si ii ies cei 5 caine pe strada, iar din aceasta cauza nevasta mea are o teama de a iesi cu fetita noastra mica sa o plimbe .

 

La toate cele de mai sus , timp de 1 an si jumatate , am incercat sa il iau cu vorba buna, si sa il rog sa nu mai procedeze asa. Din pacate efortul meu a fost in zadar.Batranul(trecut de 65 de ani ), nu intelege, si sambata trecuta cand am fost sa ii cer la ora 22 sa lase muzica mai incet ca nu pot adormi copilul mic , m-a injurat si a zis ca face ce vrea el in curtea lui.Se lauda ca toti de la politia comunitara i-au fost subalterni la fabrica de conserve si ca nu o sa ii faca nimic.

 

Am sunat la 112 sambata noaptea, a venit un agent si a zis ca ii da 1500 lei amenda.Nu stiu daca a primit ceva.Agentul nu stiu daca m-a incercat sau nu, dar m-a intrebat de ce nu i-am dat una in gura cand m-a injurat.I-am explicat ca nu sunt genul(nu ranesc pe nimeni daca nu imi este pusa in pericol familia), si ca vreau sa urmez procedurile legale.

Duminica am fost si am facut reclamatie scrisa la politie, pentru muzica tare.Celelalte aspecte, au zis ca nu tin de ei.

Azi am fost si am reclamat scris aspectele 1, 2, 3, 4,5 la primarie.

 

Doresc o recomandare de avocat, si sfaturi in legatura cu actiunile care pot sa le intreprind , pentru a rezolva problema.

Nu doresc solutii ilegale si violente.

 

Multumesc !

 

Daca nu am postat in aria potrivita , rog un moderator sa mute torul.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se lauda ca toti de la politia comunitara i-au fost subalterni la fabrica de conserve si ca nu o sa ii faca nimic.

 

Am sunat la 112 sambata noaptea, a venit un agent si a zis ca ii da 1500 lei amenda.Nu stiu daca a primit ceva.

Daca spune adevarul, exact asa se va intampla. Nu ii vor face nimic. Textul cu 1500 de lei amenda l-am auzit si eu si la fel ca tine nu stiu daca a primit ceva.

 

Daca te duci la politie (aia de la MAI, nu comunitari) si faci plangere o sa vezi ca sunt mana in mana. E foarte posibil sa primesti un raspuns d-ala vag si ambiguu in care nu iti spun nimic dar apare un text pe hartie, sa nu poti spune ca nu ai primit raspuns. La plangerea aia scrisa e posibil sa ti-o incadreze ca petitie, de exemplu si sa iti raspunda la petitie. Adica fix pix. Iti dai seama ca daca nu ai ce sa ii faci conservarului nu o sa ai ce sa ii faci nici politistului. Cu alte cuvinte politia nu o sa ii faca vreun dosar penal.

 

Daca iei avocat, avocatul poate sari peste sectia de politie si poate face plangere penala la judecatoria de care apartineti. O sa primesti o hartie acasa ca s-a facut dosarul si o sa fie trimis la sectia de politie. Ala de la sectia de politie o sa trebuiasca sa va cheme la audieri. Tu o sa te duci sa dai declaratii si mosul nu o sa se duca. In mod normal daca il cheama si nu se duce, politia trebuie sa il aduca. Dar asta nu se va intampla pentru ca sunt mana in mana. Din cate stiu eu politistul nu are termen limita sa faca audieri si ce mai face pe acolo. Adica poate sa tina dosarul bine mersi pana se prescriu faptele. Si uite asa ala scapa.

 

Cica mai e o varianta in care daca politistul trage de timp si nu vrea sa faca cercetarile poti sa ii faci o plangere pe undeva. Unde? Nu stiu. De ce? Pentru ca e foarte posibil ca avocatul ala dupa ce ti-a luat banii sa o lase si el asa cum a cazut, De ce? Pau daca are ala pile, doar nu vrei ca avocatul sa isi strice relatiile cu comandantul sectiei de politie.

 

In general politistii care vor veni la tine acasa dupa ce ai sunat la 112 iti vor tine partea, iti vor da sfaturi, iti vor spune sa nu renunti, etc. Asta e praf in ochi sa nu faci scandal cu ei. Dupa ce vor pleca, tu vei ramane cu un sentiment d-ala de siguranta si incredere si cu aceeasi dilema: A primit sau nu a primit mosul ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Endurache, despre ce vorbesti acolo, ce plangere penala, ce dosar penal? Pt ce?

Singurele competente ale politiei sunt deranjul cu muzica, fumul si poate gardul+cainii, in cazul in care cainii aia prezinta pericol. Dosar penal pt galagie si fum? :))

MAI-ul nu se intelege cu comunitarii...

 

@nooxy: eu zic ca, de fiecare data cand te deranjeaza cu muzica sau/si fum, sa suni la 112 si sa ceri sa vina un echipaj (nu vine politia comunitara, vin cei din MAI in general, mai ales daca spui ca e violent). Prima data probabil ii dau avertisment, poate si a 2a oara... dar vor urma amenzi, multe si mari, daca insista. Apelurile la 112 se inregistreaza si sunt obligati sa trimita echipaj. Echipajele alea sunt obligate sa justifice ce au facut la apel... indiferent ce pile are (si ai zis ca la comunitara, ceea ce chiar nu conteaza prea mult), nu pot justifica doar "avertismente". Plangerile scrise la sectia de politie sunt bine venite, fa poze cu nr de inregistrare primit, te pot ajuta in instanta.

Impresionant ce pile si-a facut el la fabrica de conserve :))

De avocat ai nevoie pt restul problemelor care iti afecteaza dreptul de proprietate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu exista rezolvari legale in tara asta?

Am inceput sa visez noaptea ca ma duc peste el si il calc in picioare. Dar nu vreau sa imi fuck tineretea si sa imi las familia pe drumuri.Am facut belele cand am fost in liceu, si doar norocul si prostia unora , a facut sa nu am de suferit in viata apoi.Acum zic eu ca sunt matur si ma pot aptine de la provocari.

Sincer daca nu mai aveam ceva de platit la casa asta , ori vindeam si ma mutam in alta parte, ori plecam din tara asta, unde mori cu dreptatea in mana, daca esti corect.

Inca am speranta ca se poate face ceva legal, care sa repare toate necazurile mele.

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Endurache, despre ce vorbesti acolo, ce plangere penala, ce dosar penal? Pt ce?

Singurele competente ale politiei sunt deranjul cu muzica, fumul si poate gardul+cainii, in cazul in care cainii aia prezinta pericol. Dosar penal pt galagie si fum? :))

MAI-ul nu se intelege cu comunitarii...

Un avocat bun poate sa gaseasca multe. Omul a spus ca ii distruge gardul, ca ii pica zapada in curte si ii distruge ce are pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Endurache, despre ce vorbesti acolo, ce plangere penala, ce dosar penal? Pt ce?

Singurele competente ale politiei sunt deranjul cu muzica, fumul si poate gardul+cainii, in cazul in care cainii aia prezinta pericol. Dosar penal pt galagie si fum? :))

MAI-ul nu se intelege cu comunitarii...

 

@nooxy: eu zic ca, de fiecare data cand te deranjeaza cu muzica sau/si fum, sa suni la 112 si sa ceri sa vina un echipaj (nu vine politia comunitara, vin cei din MAI in general, mai ales daca spui ca e violent). Prima data probabil ii dau avertisment, poate si a 2a oara... dar vor urma amenzi, multe si mari, daca insista. Apelurile la 112 se inregistreaza si sunt obligati sa trimita echipaj. Echipajele alea sunt obligate sa justifice ce au facut la apel... indiferent ce pile are (si ai zis ca la comunitara, ceea ce chiar nu conteaza prea mult), nu pot justifica doar "avertismente". Plangerile scrise la sectia de politie sunt bine venite, fa poze cu nr de inregistrare primit, te pot ajuta in instanta.

Impresionant ce pile si-a facut el la fabrica de conserve :))

De avocat ai nevoie pt restul problemelor care iti afecteaza dreptul de proprietate.

Pai la 112 am sunat sambata seara.Ca stiam de la celalt vecin , ca degeaba sun la politia comunitara ca nu ii fac nimic.A sunat el si nu a rezolvat nimic.

O sa sun tot la 112, dar sper sa nu ma trezesc ca imi dau mie amenda pentru abuz de acest serviciu.

Am cartonas cu nr de inregistrare de la Politia Romana.La fel si de la primarie.

Daca nu era nesimtit poate mai rezistam, dar a intrecut orice masura.

La fabrica de conserve , individul a fost sef la controlul calitatii.Are casa invelita cu tabla, furata de la producerea conservelor.In general, tot ce a construit e pe furat.Naiba stie cat a impartit conserve si materiale in toata Buftea cat era sef pe acolo, de are atatea relatii.

In caz ca stiti(sau sunteti ) un avocat bun, va rog sa mi-l recomandati.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, stiu doar un avocat slabut, nu iti pot recomanda...

Daca suni la 112 si vine echipajul degeaba, adica e liniste si pace, da... e posibil sa iti dea tie amenda. Dar atata timp cat il prind pe ala cu galagie sau fum pe toata strada, nu au motiv sa-ti dea tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca stiti(sau sunteti ) un avocat bun, va rog sa mi-l recomandati.

Trebuie sa te gandesti cum sa procedezi cu avocatul sa nu ajungi sa ii dai banii degeaba. Daca ala are pile serioase, avocatul iti va lua banii si o va lalai. Esti intr-o situatie foarte nasoala. Trebuie sa iei in calcul si scenariul in care vei ramane intr-o situatie la fel de nasoala si vei ramane si fara niste bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Cand ai drum la sectia de politie de care apartii, incearca sa vorbesti cu un politist de la proximitate.

Ei se ocupa de chestile astea, sunt impartiti pe zone si strazi in cartiere, sunt pusi in legatura cu asociatile de locatari, administratori etc, pentru a fi la curent cu ce se mai intampla prin "cartier" , incearca sa dai de cineva care este si mai in varsta si te poate ajuta, pe cei tineri nu stiu daca o sa ii intereseze foarte mult situatia ta.

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru partea cu autorizatia de construire, daca si-a extins casa fara o astfel de autorizatie, e pasibil de o amenda destul de mare. Dar daca pilele lui se extind pana la primarie poate scapa fara amenda. Mergi si ii pistonezi pe aia de la primarie iar daca vezi ca nu se iau masuri te duci si faci o sesizare la Inspectoratul de Stat in Constructii, care daca va constata ca ala si-a extins casa sau a construit vreo anexa, vreun gard. etc fara autoritzatie, il va arde atat pe el cat si pe responsabilul de urbanism de la primarie. De asemenea asta va fi obligat sa isi depuna documentatia pentru obtinerea autorizatiei. Iar daca va fi vreun motiv pentru care nu i se va putea elibera autorizatia, ghinion, va trebui sa darame ce a construit ilegal.

 

Bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru constructii ilegale trebuie sa faci plangere la disciplina in constructii care sunt in cadrul politiei comunitare :)

 

fa poze si da pe mail la inspectorat cu cc la primarie si eventual mai baga si 1-2 televiziuni ...

 

cand suni la 112 eventual sa le atragi atentia in telefon de muzica care se aude si deranjeaza sa nu zica ca esti tu ciudat.

 

in tara asta de (cuvant urat) iesi tot timpul parlit daca dai peste vreun pilos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legal ai destule ce poti sa ceri in instanta. incepand de la a-l obliga sa isi monteze parazapezi, la a astupa santul facut, la a-l obliga sa isi refaca gardul, la posibilitatea ridicarii animalelor daca mai ies din curte, la obligatia de a iti plati 50% din gard conform bonurilor/facturilor/ce poti dovedi ca pret + manopera, la obligarea demolarii oricarei constructii care nu are autorizatie sau obligatia de a intocmi un asemenea act + costurile aferente.

 

asta pe latura civila, deja sunt destule.

 

cat de latura contraventionala cu galagie, fum, caini liberi, orice sesizare scrisa TREBUIE sa aiba un numar de inregistrare. la a2a sesizare, politia e obligata sa vina in control si sa ia masuri (nu avertizment). deja la 3-4-5 sesizari scrise si inregistrate te poti duce la seful politiei locale sau la urmatoarea institutie ierarhic superioare. sau, de ce nu, direct la parchet. acolo nu cred ca mai are pile. poti adauga 4-5 sesizari inregistrate si faptul ca nu s-a intamplat nicio urmare legala si bagi si politaii "prietenosi" in rahat. alea inregistrate, nicio urmare legala, faci poze si filmari cand prinzi oricare din fapte (sa ai si dovezi, nu te lasa intimidat de "nu e aparat omologat, nu conteaza". omologarea o poti cere in instanta. se fac expertize audio-video si se demonstreaza ca filmarea nu a fost editata).

 

asemenea tie, am si eu un bulangiu de vecin la bloc care parcheaza duba in fata garajului unde tin eu motorul. l-am rugat pe individ sa nu mai parcheze, tot o face. am chemat politia 1 data, s-a dus si i-a dat avertizment. a2a oara, l-au chemat jos si l-au amendat. a3a oara au venit politaii blazati si s-au luat la cearta cu el (nu cred ca l-au mai amendat). acum iar parcheaza aiurea. apelurile se inregistreaza si mentionez la fiecare apel ca este al X-ulea apel facut si nu au rezolvat. momentan, dupa un apel 1 luna se linisteste. greu cu politia, dar frica de apel inregistrat ii face sa incerce macar.

 

alta speta, la 3 dimineata un taran a dat drumul la 5 cai sa se plimbe prin cartier. sunat politia, venit, facut proces verbal, au trecut peste 6 luni si nu s-a repetat.

 

un model de actiune in instanta iti pot face si eu, nu e greu, doar ca e bataie de cap ca trebuie sa expui foarte indetaliat tot ce se intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru toate sfaturile.

 

Am uitat sa precizez ca agentul de politie care s-a prezentat la fata locului in urma apelului la 112, mi-a zis sa nu mai sun la 112 si mi-a dat un numar de telefon fix de la Politia Romana Buftea.

Totusi cred ca e mai bine sa sun tot la 112.

In privinta gardului, naiba a pastrat facturile. Cred ca se poate totusi face o evaluare de catre un evaluator sau o firma de constructii.Gardul are totusi in jur de 40 metri liniari lungime, 2.30 inaltime si e facut din beton , fier si lemn. Si 20 % daca recuperez din el, ma declar multumit.

Ca idee , toamna trecuta cu greu l-am convins sa imi permita accesul pe partea lui sa il vopsesc cu pistolul de vopsit.Dupa ce am terminat, a inceput sa il ude cu furtunul, pe motiv ca isi uda vita de vie(care nu se uda).

Omul, nu cred ca e in deplinatatea facultatilor mintale.Are 4 copii, dar i-a alungat pe 3 din ei.Unul din ei mai vine pe la el, in speranta ca ii face acte.Nevasta nu sta cu el.A ramas la bloc.

 

Sper sa o rezolv cumva legal! Deja am in minte secvente din filmul Duplex.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu suna la 112. politistul are dreptate. asta nu e o urgenta. nu moare nimeni. nu e incendiu, inundatie, vreun caz medical, accident grav, caz de pompieri/ambulanta/urgenta. ti-a dat numarul de la politie. aici are dreptate. 112 nu este numar de telefon sa faci tu plangere unui idiot. faci abuz de numarul ala si poti primi amenda.

 

2 la mana. daca ajungi in instanta, poti cere instantei sa se faca expertiza a gardului si sa se dovedeasca valoarea sa, dar cum dovedesti ca e este exclusiv cheltuiala ta? dovezi/documente/martori ai? nevasta nu se pune. vecini, muncitori?

 

rau poti face usor si tu, dar daca e nebun nu ai ce sa vorbesti cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate am fost inteles gresit.

Nu tin cu neaparat sa ii fac rau.

Doresc doar sa astupe santul, sa puna parazapezi,sa isi lege cainii sau repare gardul, si sa nu ma mai faca la cap cu muzica.

La banii de gard sunt dispus sa renunt, decat sa ma complic.

In concluzie vreau doar sa fie om, si sa nu ma afecteze prin actiunile lui. Din partea mea poate sa isi vada de batranetile lui linistit.Dar fara sa imi creeze pagube si disconfort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sant, parazapezi nu vei vedea fara instanta. cat de caini si muzica si fum ai sanse cu politia, dar tot in instanta ar fi mai bine. ca la politie poate are pile, mai departe ma indoiesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 112 suni, cf legii, daca (iti) este amenintata viata, proprietatea sau mediul. daca nu esti intr-o situatie compatibila cu ce vezi in link, te expui riscului de a lua amenda

http://www.112.ro/index.php?pag=10

 

problema este ca nu te poti pune cu prostul, ca are mintea odihnita. daca mai e si pensionar si sta acasa, automat are un "avantaj".

 

pentru caini poti chema hingherii ;)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Fa o sesizare scrisa la politie. O depui si soliciti numarul de inregistrare ori o trimiti prin posta cu confirmare de primire. Vei primi raspins in 30 de zile. Fara probe nu faci nicio branza motiv pentru care il poti ruga pe vecinul care este deranjat ca si tine de muzica sa sustina cele sesizate de tine . Cu un telefon poti face chiar o filmare prin care sa surprinzi volumul ridicat si chiar cainii ce intra/ies din curte. Lasarea nesupravegheata a cainilor ce pot reprezenta pericol pt alte persoane este fapta contraventionala precum si tulburarea linistii locuitorilor...ambele fapte sunt prevazute de legea 61/1991. Restul tine de latura civila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu genul asta de nesimtiti ''jmecheri'' nu se rezolva decat pe "limba lor". cu forta.

de politie nu ii este frica... de fapt de nimic nu ii este frica deoarece prin actiunile lui care au fost tolerate pana acum nu a ramas fara dinti sau cu multe vanatai, etc niciodata. omul a deprins obisnuinta de a fi magar si acum este destul de tarziu...

daca tu ai fi fost ferm cu el din secunda 1 ar fi fost altfel. acuma... cam tarziu.

o idee buna sa chemi 50 de prieteni in vizita din cand in cand.

fa reclamatii. multe. inregistrate.

la o adica fara sa te vada nimeni scutura-l un pic. NU trebuie sa-i rupi nimic ci doar sa inteleaga ca e chelea nu sef...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo - gardul il poti muta pe hotar - e dreptul tau. Nu ai nevoie de acordul lui, mai ales ca e construit de tine


» Post actualizat in 08 Mar 2017 06:16

ps - nici nu trebuie 50. 10 - 15 sunt destui pt atmosfera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...