Sari la conținut

Inca o tura prin Alpi si Dolomiti


kappy666
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

plecare 1 iulie- intoarcere 15, 16 iulie

traseul este o combinatie de drumuri luate de pe
www.dangerousroads.org si www.alpineroads.com si cuprinde numai asfalt( ratiuni ce tin de securitate, in acest moment fiind doar eu si fata participanti)

in masura in care timpul si vremea vor permite vom incerca si alte pasuri:Umbrail( Elvetia), Silvretta; in caz contrar mai taiem :Timmelsjoch pass (Passo del Rombo) sau inlocuim cu altele

primul obiectiv( nu apare pe harta) :Gerlitzenpass( poate Vlad Khk va fi amabil si ne va spune daca merita)http://www.dangerousroads.org/europe/austria/4507-gerlitzenpass-gerlitzen-alpe-panoramastra%C3%9Fe.html

al doilea punct( nu apare pe harta): Goldeck-Panoramastraße( apelez din nou la amabilitatea lui Vlad) http://www.dangerousroads.org/europe/austria/4508-goldeck-panoramastra%C3%9Fe.html

si un al 3-lea punct de interes
http://www.dangerousroads.org/europe/austria/4659-rosi-mittermeier-tunnel.html

sunt extrem de multe locuri in Austria dar foarte putin timp, motiv pt care, vor fi subiectul unei alte calatorii

am adaugat si alte puncte de interes: Edelweissspitze sau Karls am Grossglockner( la indicatia lui Vlad data unui coleg)

vor fi 4 zile de tras spre destinatie si retur spre casa, restul de 10 zile fiind zile de hoinareala; cu exceptia zilelor de tur-retur, celelalte zile sunt de cca 150-250 km( ajustabili)

cazare predominant camping dar nu exclud pensiunile sau agroturismul in caz de vreme rea

traseul ar fi acesta

 

<iframe src="https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1MNkS-Qu8fa2nUlfNdATkhlv7QQI" width="640" height="480"></iframe>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vrei si pareri de la mine, uite:

 

- mai ales daca esti si cu pasagera, nu pleca cu cortul, atat dpdv al confortului, al vremii dar si al caratului bagajelor pt. tot ce tine de campare. Ai timp destul sa poti gasi cazari la buget redus, astfel incat diferenta fata de camping (ca nici ala nu-i gratis) sa nu fie atat de mare dar vacanta sa fie clar mai relaxanta. Poate pe booking nu gasesti usor cazari ieftine dar, daca iti alegi niste localitati, cam toate au un site si acolo o rubrica de inquiry pt. cazari iar ei trimit la toti ofertantii de cazare, spui din start ca vrei buget redus si vei primi oferte. Ideal este sa stai 2-3 zile in acelasi loc (ocazie cu care cresc sansele si sa gasesti dar si la pret mai bun) ca sa scapi si de stresul (des)facutului de bagaje mereu si castigi timp pe care il poti folosi la plimbat sau admirat. Bineinteles, cum ziceai, si agroturismul este o idee buna.

Daca primesti oferte la pensiune, in banii aia probabil ai si micul dejun inclus deci diferenta fata de campat devine si mai mica. Sau la un apartament/studio unde ai si un minim de bucatarie si astfel costurile cu mancatul si berea tind spre zero.

- linkul pt. al treilea punct de interes duce tot la Goldeck. Atat Goldeck cat si Gerlitzen sunt strazi de dus-intors, se termina sus. Sunt dragute, daca vrei si ai timp suficient fa-le pentru ceva curbe in plus si peisaj frumos, eventual stat sus la o cafea dar nu sunt ceva extraordinar. Ambele sunt cu taxa. Intre astea doua, Goldeck e mai misto din ce imi amintesc. La fel exista si Villacher Alpenstrasse si Malta Alpenstrasse. Malta este cea mai interesanta dupa parerea mea iar la Gmünd, de unde incepe, se afla si muzeul Porsche daca te intereseaza.

Apropos de taxe: daca stai si in landul Carinthia (in germana Kärnten), la cazare, inclus in taxa de statiune, ar trebui sa ti se ofere si Kärnten Card. Cu acest card ai gratuitate sau reducere la multe obiective turistice: tren cu cremaliera, telecabine, muzee, vaporase etc etc dar si pe strazile panoramice (nu stiu daca si Gerlitzen dar restul da). Apropos de strazi, ia in calcul si Nockalmstrasse si cu pasul Turracher Höhe.

http://www.kaerntencard.at/en/

http://www.kaerntencard.at/ausflugsziele/kategorie/panoramastrassen-4

http://motorrad.kaernten.at/en.aspx

 

- daca mergi pe Grossglockner, intr-adevar urcarea la Edelweissspitze nu trebuie ratata dar si drumul la Kaiser Franz Josefs Höhe acolo unde vezi cel mai bine varful GG, ghetarul, marmote, muzeul etc.

https://www.grossglockner.at/gg/en/motorsandtyres/motorcyclists

 

- Timmelsjoch nu prea merita ratat, eventual combinat cu Jaufen Pass; vezi ca Umbrail este partial cu pietris dar nu ridica probleme si oricum merita facut daca tot ajungi pe Stelvio si poti face o tura asa: urci Stelvio dinspre est, incepi coborarea apoi faci dreapta pe Umbrail sa intri in Elvetia, faci Ofenpass, apoi stanga prin tunel catre Livigno (era o taxa aici) apoi urci pe Passo di Foscagno inpoi spre Bormio de unde faci restul de Stelvio si rampa de est din nou. Si daca vrei sa mai vezi ceva frumos, cand cobori de la Foscagno, pana in Bormio, faci stanga (dus-intors) spre Lago di Cancano, o sa vezi daca zoomezi pe g-maps niste curbe frumoase.

 

Daca mai ai intrebari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Umbrail este complet asfaltat acum, am fost vara trecuta. Daca ajungi in zona, merita stat in apropiere de Bormio cateva zile si facute cateva trasee/circuite asa cum spune KHK. Zona este extrem de frumoasa. Noi am stat in Oga vara trecuta aproape o saptamana, intr-o "garsoniera" inchiriata in regim hotelier. Relativ ieftin daca te gandesti ca iti poti gati singur.

Referitor la cort, din nou de acord cu Vlad. Personal prefer sa platesc un pic extra dar sa ma bucur de o mobra mai usoara pe drum, mai ales cu pasager.

In Dolomiti poti sta in apropiere de Cortina D'Ampezzo pentru a in mijlocul pasurilor frumoase. Atentie ca este o zona scumpa in draci.

 

Drumurile cu taxa din Austria sunt okish, dar dupa parerea mea doar Grossglockner merita facut, este absolut spectaculos. Eu nu ma satur de el.

Restul sunt ... meh. Doar Nockalm mi s-a parut cu adevarat misto pentru ca nu trebuie sa te intorci. Nici Villacher nu-i rau, are o panorama frumoasa in varf, dar este scurt. Restul merita facute doar daca esti in zona, dar nu merita deranjul si nici taxele IMHO.

 

Bafta! N-ai cum da gres cu Alpii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt precizari!
voi tine cont de sugestiile voastre

ps: am cateva nopti albe tot urmarind diverse site-uri pt cazare. fiind sezon, preturile sunt prohibitive...
ori nu sunt eficient, ori nu stiu unde sa caut.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 

 

fiind sezon, preturile sunt prohibitive...

ori nu sunt eficient, ori nu stiu unde sa caut.. :)

 

 

Nici nu au cum sa fie altfel, avand in vedere ca tu pleci peste o luna intr-o zona foarte aglomerata. Preturi bune gasesti in toamna / iarna, pentru anul urmator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Italia e scumpa viata ... campingul costa dublu fata de Austria si triplu fata de Ungaria, iar mancarea la restaurant sau dormitul la hotel e aproape un lux. Acum doi ani am facut turul Italiei pe doua roti si am reusit sa cheltui 100 de euro pe zi, cu tot cu benzina, mancare, dormit si vizite , insa am avut cort cu noi (eu cu fiul meu).

 

Pe Airbnb daca gasesti la 50 de euro cazare in doi e bine, de obicei sunt chiar mai scumpe, iar campingurile sunt undeva la 30-40 de euro in doi, deci nu cu mult mai ieftin. De mancat la pranz se gasesc meniuri fixe cu 10 euro in anumite localuri numite ''Trattoria'' sau pizza, insa seara pretul e dublu, meniul e cel putin 20 de euro. Eu am dormit in camping si la doua/trei zile am cautat o camera de inchiriat, iar de mancat de la magazin si ocazional cate o pizza si o mancare calda la pranz.

 

Nordul Italiei il cunosc binisor, iti recomand Passo dello Stelvio (de facut neaparat),pasul Gavia si pasul Mortirolo, lacul Resia (e o biserica in mijlocul lacului), Dolomitii ( toti pasii ), valea Genova unde se gaseste o cascada spectaculara, Nardis se numeste, tot lacul Garda, in special zona nord cu alta cascada care se numeste Varone si strada della Forra. Apoi ar mai fi lacul Como/Lecco, de vizitat Bellaggio, il balcone d'Italia (o vedere faina spre lacul Lugano), apoi spre nord Livignio si forcola di Livignio, iar daca o iei spre vest, toata Val d'Aosta.

 

Dar repet, sunt zone scumpe si nu stiu cat iti convine sa te invarti pe aici. Daca ai nevoie de mai multe informatii ne auzim si pe privat.

 

Apropo, link ul cu traseul nu functioneaza.

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt informatiile utile

cu vremea banuiesc ca este la noroc si se schimba de la o ora la alta,mai ales in pasurile inalte

nu voi ezita sa va " deranjez" daca mai am neclaritati

ps: merge si link ul dar tre sa apesi pe "www,,,"

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: merge si link ul dar tre sa apesi pe "www,,,"

 

Eu sarisem peste linkul cu traseul, acum l-am vazut. Deci tu vrei sa faci traseu cu dormit in alta parte in fiecare noapte? Nu e deloc "productiv".

 

Micii corectii:

- la Kals an der GG, nu te opri la Kals ca mergi degeaba, mai mergi putin mai sus pana la Lücknerhaus, unde se termina drumul, acolo vezi frumos varful GG de pe cealalta parte;

- la vest de Graz, ia-o de la Köflak catre Pack pe drumul galben, este un pas, Packsattel apoi pe urmatorul pas prin Klippitztörl;

- in loc de bucla cu Innsbruck (cu urcarea pe Brenner Pass) as translata bucla mai la vest, adica de la Vipiteno mergi pe Jaufenpass, Timmelsjoch, apoi urca din Sölden la ghetar dus-intors (pana treci sus printr-un tunel si ajungi la 2816m, e superb peisajul) apoi Ötz si o iei pe la Wenns pe pasul Piller Höhe spre Prutz; de aici, ca si la Sölden, poti face o urcare iar la 2800m la ghetarul de la Kaunertal care de asemenea e interesant; si apoi intri in Italia pe pasul Ressia (cel cu turnul din apa de care zicea Mario mai sus) si continui cu Stelvio etc

- n-am inteles V-ul ala in jos spre Trento, acolo ia-o drept pe pasul Mendola, probabil ca asa s-a facut ruta...

- pe pasul Pordoi, sus in varf, sa urcati putin cu telecabina la Sass Pordoi, peisaj de vis

 

Referitor la cazari, incearca cum ti-am sugerat cu site-ul statiunilor, ai sanse mai mari. Dar repet, stand o singura noapte, pretul poate creste iar sansele scad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor, sincere multumiri!

@ vlad: nu am uitat de sugestiile tale privind cazarea. am trimis cateva cereri de oferta pt perioada specificata, de asemenea am gasit si cazarea tip " gazda" unde oamenii isi inchiriaza camerele.prospectez in continuare, chiar cu pretul catorva nopti albe

@ Marius: N-V Italiei cred ca va fi subiectul unei viitoare calatorii, de asemenea am integrat sugestiile tale de calatorie

forma finala( nu sunt inserate drumurile la ghetari( pe gps ,da)
https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1MNkS-Qu8fa2nUlfNdATkhlv7QQI" width="640" height="480

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

forma finala( nu sunt inserate drumurile la ghetari( pe gps ,da)

https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1MNkS-Qu8fa2nUlfNdATkhlv7QQI" width="640" height="480

 

- la partea cea mai de vest a traseului, nu stiu daca merita ocolul pe la Brescia; oricum, de lan Malonno, ia-o putin mai la vest pe Passo Vivione, apoi as lua-o Bazena, stanga sus pe passo Croce Domini catre Gioco del Maniva, Bagolino, Anfo si cobori la Garda la Gargnano.

- orasul Bolzano merita vizitat, macar o ora plimbat prin centru

- de la Cortina n-as lua-o asa in sus, ia-o pe drumul alb catre Auronzo, apoi pe la Sauris pe la lac / baraj, uremeaza niste tuneluri misto inguste pana la Ampezzo

- de la Chiussaforte, n-o lua in sus, treci in Slovenia pe la lago del Predil, apoi faci stanga si urci la Mangart (dus-intors) unde este cel mai inalt drum asfaltat din Slovenia si super peisaj. Apoi mergi pe valea Soca trecand pasul Vrsic catre Kranjka Gora, faci dreapta si pauza la Bled de admirat insula cu biserica si de neaparat de savurat un cremsnit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam' din nou

Google maps are propria lui personalitate si te baga pe unde vrea el... am modificat traseul. Bled era un must dar acum am vazut ca ma ocolea

M-ai pus intr-o dilema: de la Cortina D'ampezzo sa fac Kreuzbergpass( merita vazut?!) si spre Auronzo sau prin sud, Cortina-Auronzo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am planuit un traseu asemanator (2 saptamani plus weekend-urile). Data de plecare este tot 1 iulie, cazare cort sau ce gasesc in drum in functie si de vreme (pensiuni...). Poate mergem impreuna, macar pana in Austria. :)

 

LE: am uitat sa iti spun, daca doresti plecam de vineri seara si te pot ajuta cu cazare gratis (la mine) in zona Calafat-Bailesti, iar de acolo mergem sambata direct spre Arad.

 

 

Voi posta si eu traseul intr-un topic separat...poate primesc ajutor" :). Vad oameni faini aici care recomanda chestii cel putin interesante :).

 

 

 

 

Toate bune!

Editat de JohnyGabe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti trimit nr meu de telefon si satbilim; ma poti suna oricand, indiferent de ora


» Post actualizat in 09 Jun 2017 14:11

daca nu utilizez autostrazile se plateste vignieta in urmatoarele tari?
Ungaria- am date despre pret, ma intereseaza raspunsul la intrebarea de mai sus

Austria-am date despre pret, anumite autostrazi, pasuri se platesc,ma intereseaza raspunsul la intrebarea de mai sus
Elvetia- idem
Slovenia-idem

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...