Sari la conținut

Mortal Vaslui


andutzu_85
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

venea peste viteza luminii motorul, nu au ajuns fotonii din far la logan ca sa observe soferu ca vine ceva...

dupa ce ca intorci aiurea o mai faci si cand vezi ca vine ceva, pe principiul: Am timp, eu sunt smecher.

patit chestia asta de multe ori.

sau facem o romaneasca dar nu ne asiguram nici macar atat cat am face-o daca am executa manevra legal.

destul de des insa nici macar la schimbarea directiei de mers nu se asigura deloc...

in trafic, in miscare ies in depasire fara sa se uite, era sa ma scoata unu in sant acu o luna sau ceva de genul...

a iesit peste mine in depasire... am avut accident asa, a schimbat unu banda peste mine...

asta si-a luat-o ca mergea prea tare, in primavara un amic a fost omorat de unu ca mergea prea incet... wtf?

degeaba luati apararea soferului ca nu putea sa observe motorul care avea viteza, ca putea! daca se uita.

 

riderul a gresit, da clar. straduta aia nu este pista de drag.

 

Uite ca eu am fost intr-o masina implicata intr-un accident similar acum mai bine de 15 ani. Eram pasager, era noaptea tarziu si era un bulevard cu 2 benzi/sens din Bucuresti. Amicul de la volan a inceput manevra de intoarcere si cand era fix pe mijlocul drumului s-a sucit masina cu noi. Stii care era viteza motociclistului cand si-a dat seama ca va iesi un rahat? Cam 160 la ora din spusele lui. Da, a trait sa si povesteasca, sa nu il considere pe sofer vinovat (desi legal era) si sa ajunga si prieteni. Amicul de la volan l-a vazut dar era la dracu-n praznic. Noapte, bulevard luminat, vezi un far la cateva sute de metri, daca nu stii ce inseamna mobra si inconstienta (si acum 15 ani nu erau mobre ca acum), nu prea te astepti ca in 3-4 secunde farul ala sa fie la curu' tau. Omul a fost echipat corespunzator, cand a vazut ca intoarce masina s-a infipt in frane, a culcat mobra care a venit taras si a rupt puntea spate a masinii - ambele roti rupte- si el a ajuns putin mai tarziu taras pana s-a lipit de pragul de la portiera soferului. Niste zgarieturi, fractura de clavicula si o fisura la sold. I-a fost adusa alta mobra din Germania, nu s-a lasat cu plangeri penale si pretentii nejustificate. Din punctul lui de vedere a spus ca a avut cea mai mare parte din vina.

 

Asa ca se poate si altfel si vedem si astazi pe strada faptul ca motociclistii sunt inca ceva exotic pentru majoritatea soferilor. Sunt unii care sunt constienti ca sunt si participanti la trafic pe 2 roti, le fac loc in coloane, la semafoare, sporesc atentia cand ii vad in oglinzi insa majoritatea se uita la noi ca la niste ciudatenii deranjante si stresante, nu ar muta 5 cm masina cand asteapta in coloana sa iti faca loc pentru ca nu au obligatia, pentru ca nu le pasa si pentru ca te urasc numai cand te vad; iti dai seama de asta cand te uiti la fetele lor si iti raspund cu priviri pline de repros, dezgust, ingamfare samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@einstein1984 daca intrebarea era pt mine, sincer nu mai stiu dar la viteza foarte mare cred ca intervine panica si nu toata lumea are prezenta de spirit sa franeze puternic si sa evite. Eu vroiam sa subliniez doar ca atat timp cat nu ne purtam noi de grija, sa nu ne asteptam sa o faca altii, in special conducatorii auto mioritici care nu dau nicio importanta fenomenului moto si se comporta in trafic ca si cum nu am exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...