Sari la conținut

Schema Releu Semnalizare


danutza
 Share

Postări Recomandate

vreau sa pun leduri la semnalizari in loc de becuri... avantajele le stiti cu totii dar dupa cum stiti un releu clasic de semnalizare nu merge pt. led-uri! are cineva o schema pt. asa ceva? sau de unde sa cumpar stie cineva? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi mai multe variante:daca vrei sa pastrezi releul original ai nevoie de cateva leduri in paralel in fiecare semnalizare, legate toate cu rezistenta de limitare a curentului plus o rezistenta peste ele care sa inlocuiasca rezistenta becului, sau cumperi semnalizari cu leduri si legi in paralel pe ele aceeasi rezistenta iar a treia varianta sa cumperi releu special pentru leduri. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca e o varianta sa cumpar releu pt. led-uri dar nu stiu de unde! :cheers:

 

mai multe nu am unde sa le bag, am niste semnalizari micutze si dragutze care mie imi plac mult! :lol:

mah stesule iuar scrii de pe contul femeii ?

- releu de semnalizare pt leduri gasesti la louis (sau mergi la orice electronist sa iti faca un "licurici" ca tot aia e)

- Daca vrei sa pastrezi releul original ai avantaje suplimentare - poti regla frecventa cu care clipesc ledurile, daca pui o res fixa care sa inlocuiasca pe aia a becurilor frecventa e fixa, daca pui o rez de putere reglabila te distrezi :)

 

 

daca vrei sa iti fac calcule pt jucarii din astea zi si caut pixu prin casa

 

 

p.s. nu cred ca la japo(nici macar la ij) te doare de cat consuma semnalizarile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa pun leduri la semnalizari in loc de becuri... avantajele le stiti cu totii dar dupa cum stiti un releu clasic de semnalizare nu merge pt. led-uri! are cineva o schema pt. asa ceva? sau de unde sa cumpar stie cineva? :cheers:

ma bag,dar inca nu am verificat ;

releul "electronic" de dacie nu e buna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, cu ala am incercat :lol:

 

mah stesule iuar scrii de pe contul femeii ?

- releu de semnalizare pt leduri gasesti la louis (sau mergi la orice electronist sa iti faca un "licurici" ca tot aia e)

- Daca vrei sa pastrezi releul original ai avantaje suplimentare - poti regla frecventa cu care clipesc ledurile, daca pui o res fixa care sa inlocuiasca pe aia a becurilor frecventa e fixa, daca pui o rez de putere reglabila te distrezi :)

daca vrei sa iti fac calcule pt jucarii din astea zi si caut pixu prin casa

p.s. nu cred ca la japo(nici macar la ij) te doare de cat consuma semnalizarile

 

 

nu de consum e neaparat, se ard becurile si ma enerveaza cand le schimb! :cheers:

 

 

glumeam, am eu un pitic pe creier cu led-urile!

 

cauta pixul :D

Editat de danutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare legata de semale pe led, deci:

am vazut ca daca se arde cate un bec, clipocesc celelalte mai repede (am observat si la masina), momentan la motor sunt ambele semnale pe fata moarte (deci consum 2x0W) si totusi alea din spate mai merg, clipocesc repede, dar misto :cheers: deci daca o sa pun doar pe fata semnale pe led de 2x1W ar trebui sa clipoceasca o leaca mai incet decat acuma nu? ar trebui sa mearga sa montez DOAR PE FATA 2semnale cu led fara sa fac vreo modificare din moment ce merge semnalizarea si cu consum zero, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare legata de semale pe led, deci:

am vazut ca daca se arde cate un bec, clipocesc celelalte mai repede (am observat si la masina), momentan la motor sunt ambele semnale pe fata moarte (deci consum 2x0W) si totusi alea din spate mai merg, clipocesc repede, dar misto :cheers: deci daca o sa pun doar pe fata semnale pe led de 2x1W ar trebui sa clipoceasca o leaca mai incet decat acuma nu? ar trebui sa mearga sa montez DOAR PE FATA 2semnale cu led fara sa fac vreo modificare din moment ce merge semnalizarea si cu consum zero, nu?

Pai nu ai consum zera ca-ti merg alea pe spate ai consum mai mic insa de aia clipesc mai repede alea de pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la zidu citire:

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=12559

 

 

Shefu. problema cu 2 semnale pe fata cu leduri iar pe spate cu becuri o am si eu. Cum o s-o rezolv? pun pe fiecare semnal cu leduri, in paralel, cate o rezistenta de 3 - 4 ohmi 50w? sau cum?

 

 

Zidule, vad ca esti dibaci la electronica. Spune-mi si mie o treaba. Daca vreau sa-mi schimb bordul, ceasurile si tot de la fazerul meu, merge sa pun orice ceas electronic? Adica daca iau unul de la un Bandit de 600 sau de la un xjr 1200? Adica o sa functioneze? o sa indice turatia si viteza cum trebuie? poate stii si ma lamuresti si pe mine. Multumesc.

Editat de moroiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar, stiam ca mai calculasem treburile asteea odata, totul e explicat si verificat pe linkul ala. Uitasem pe unde e si ma pregateam sa repet

 

 

@moroiu - din pacate nu pot sa iti dau un raspuns la intrebarea ta. Ca sa fii 100% sigur de compatibilitate trebuie sa studiezi schemele electrice ale modelelor la care vrei sa faci schimb de piese (trebuie schemele alea amanuntite de tot, nu alea din manualul utilizatorului). Sunt sanse sa mearga, instrumentelee de bord nu sunt facute de producatorul vehicolului si poate 2 producatori folosesc acelasi furnizor :cheers: dar si in cazul asta pot fi putin customizate la cererea fiecaruia.

La borduri mecanice e simplu - au scrisa pe ele o constanta, daca aia e la fel la ambele modele de motociclete si daca ai cablu care sa intre acolo va indica corect.

La borduri electronice e mult mai complicat, tre sa se potriveasca tipul senzorului, nivelele semnalelor de intrare si alte porcarii, asta presupunand ca bordul e altceva decat un simplu display pt "calculatorul" motocicletei - care are grija de toate problemele.

 

daca ai bord mecanic si vrei sa pui electronic renunta - te costa muuuuuuult si muncesti indecent de mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca intra numai fire atunci bordul e electronic, chiar daca are ace. ramane valabil ce am zis - nu pot da raspuns fara schemele amanuntite (slabe sanse sa pui mana pe ele ) sau fara sa afli de pe la service autorizat sau altu care a mai facuta asta. dupa ureche nu merge, risti sa prajesti multe pe acolo. Sfatul meu ar fi sa le lasi asa cum sunt. Par misto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee ar fi sa le scoti din bordu ala si sa le faci alte carcase mai sexoase. dece nu iti faci tu topic separat si sa rogi un admin sa iti mute posturile astea acolo

asa ai avea sanse sa vin mai multi cu idei mai bune, suna deja a proiect in toata firea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...