Sari la conținut

Genti Laterale De Piele/coburi - Cat De Sigure Sunt Ele?


Mr.Wattmaster
 Share

Postări Recomandate

De ceva vreme ma tot gandesc...

 

Ai un cruiser, si vrei sa ai si genti laterale la el. Hardcase-uri laterale de plastic nu se potrivesc deloc la chopper/cruiser, pur si simplu sunt ca nuca in perete. :cheers:

 

Din ce am vazut pe Louis, doar o singura firma (Kappa parca) ofera asa ceva care sa se potriveasca cat de cat si la cruisere.

Na, ca am si gasit poza cu ele:post-7333-1168808345_thumb.jpg

 

Am vazut ca si AWD a deschis un topic ( /index.php?...c=75254&hl= ) despre rucsacele de spatar. Cred si eu, un topcase obisnuit pur si simplu nu se potriveste acolo.

 

Intrebarea mea e:

*Cat de sigure sunt gentile laterale de piele? Ca doar au 1-2 randuri de catarame. Exista unele cu niscaiva incuietori cumva? Doar la cele hardcase e un lucru obisnuit.

*Si cam ce tineti prin ele?

*V-au fost furate pana acum lucruri din coburi?

*Chiar daca le-ati tinut goale, le-ati gasit "vizitate" de curiosi?

*Cum v-ati descurcat pana acu la acest capitol?

 

 

Asteptam sa ne impartasiti ideile si experientele. Plus eventuale solutii (deh, fiindca traim in Romania)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am genti laterale de piele cu sistem de inchidere cu catarame, le prefer intrucat sunt mai simple, iar daca le "viziteaza" cineva ii rup capul..si nu vb la figurat.

AWD are coburi din piele cu sistemul de inchidere cu un fel de magneti si cu un fel de cifru, adica nu se pot deschide chiar la prima strigare daca nu esti obisnuit cu sistemul.

In functie de cati bani dai, poti cumpara coburi din piele cu sisteme de inchidere f. sigure, fara sa-ţi fie frica ca ar putea fi vizitate la vreo intrunire de vreun curios.

Ce sa ţii in ele:sprayul de lant, o pelerina de ploaie, chingi de agatat gagici, Hustlerul si alte dracii care nu-mi trec prin cap acu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o pereche de la IXS de 6 ani,piele groasa,incapatori(model Texas).....am carat de la haine si mancare pana la scule,sprayde lant,piese moto etc.....

cand te dai jos la destinatie,le iei in spinare ca riderii.....ale mele au si fermoar,deci se pot detasa individual.....inchidere cu catarame....pana acum,nu a indraznit nimeni sa le atinga.

 

 

B.

ps: nu dati banii pe ieftinituri(50-80eur)ca nu e piele veritabila si nu rezista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-au fost vizitate de niste tigani si mi-au furat 2 bujii noi cand am lasat-o 3 zile afara. mi-au rupt una din ele pt ca nu au fost in stare sa o deschida normal. idiotii!

mi-am facut rost de garaj si acu' dorm mai linistit. daca am lasat-o doar o perioada mai mica de timp nimeni nu a avut tupeu sa umble la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am genti facute de mine din piele box. Cum pielea era cam moale, am impregnat-o pe dianuntru cu lac pentru lemn, dat la greu cu pensula, iar pe deasupra am dat un strat subtire de lac spray, pentru impermeabilizare. Le-am facut destul de mari (cca 20 litri fiecare) si, de exemplu, pot cara intr-unul un bax de apa minerala fara probleme. De atact nu mi-au fost atacate, pentru ca stau la curte, dar nici cand sunt prin oras nu am patit nimic.

 

Ba nu, mint. Mi-a ros cateaua curelele de la catarame si a trebuit sa le inlocuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drak.... eu abia le deschid singur... cine sa stea sa caute in ele?

 

oricum.... eu am bagat ziare in ele.. ca au inceput sa se deformeze dupa ce au trecut prin ploi.. vant..

"Drak.... eu abia le deschid singur... cine sa stea sa caute in ele?"

:rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fi mirat cat de abili sunt la scotocit, aurolacii.

Ca sa nu mai zic de populatia extrabronzata si cu rude croncanitoare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fi mirat cat de abili sunt la scotocit, aurolacii.

Ca sa nu mai zic de populatia extrabronzata si cu rude croncanitoare ...

 

 

:rose:

 

apropo...stiti motociclisti colorati..?...cred ca au alte preocupari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am genti facute de mine din piele box. Cum pielea era cam moale, am impregnat-o pe dianuntru cu lac pentru lemn, dat la greu cu pensula, iar pe deasupra am dat un strat subtire de lac spray, pentru impermeabilizare. Le-am facut destul de mari (cca 20 litri fiecare) si, de exemplu, pot cara intr-unul un bax de apa minerala fara probleme. De atact nu mi-au fost atacate, pentru ca stau la curte, dar nici cand sunt prin oras nu am patit nimic.

 

Ba nu, mint. Mi-a ros cateaua curelele de la catarame si a trebuit sa le inlocuiesc.

de unde pot sa iau si eu niste piele sa-mi fac cob-uri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so,cel mai aproape de tine e Medimpact-medias.....

e fabrica de incaltaminte si accesorii piele.....poate iti vand ei ceva piele din stoc.

 

sau intreaba pe la atelierele de pielarie(pantofari-croitori piele)din orasul tau,de unde isi iau ei materia prima?

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so,cel mai aproape de tine e Medimpact-medias.....

e fabrica de incaltaminte si accesorii piele.....poate iti vand ei ceva piele din stoc.

 

sau intreaba pe la atelierele de pielarie(pantofari-croitori piele)din orasul tau,de unde isi iau ei materia prima?

 

B.

danke ! cam asa ma gandeam si eu doar ca nu prea mai sunt croitori in piele . am incercat la unul mai colorat si cerea un pret cam piperat ( cam cat m-ar fi costat o pereche de la louis marca held ) ca vroia sa-i faca el , in ce priveste locul de unde se aproviziona cu piele era secret si daca mi-ar fi zis ar fi trebuit sa ma ucida dup'aia . de aia intrebam care stie ceva concret de unde se poate lua piele de calitate . in ce priveste medimpact-ul , am gasit si eu site-ul lor si tocmai ma gandeam sa trec p'acolo cand ma duc sa-mi iau actele la motor de la eleasing-medias ca tocmai mi-a expirat nr. de leasing si intr-o saptamana -doua ar trebui sa fie gata ( actele sa mi-l pot trece pe nume ) :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazi ca pielea sa nu fie box, ci toval, din aia mai scortoasa. E mai greu de prelucrat, dar coburii nu se pleostesc. Eu am vorbit cu un tip care face incaltaminte cam de lux gen cowboy si moto si mi-a spus ca ma costa cam 100 de euro o bucata de piele de 2mp. Piele folosita la cizmele moto. Pentru coburi ai nevoie cam de 1,5 metri.

Editat de sorinavram
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...