Jump to content

Recommended Posts

• 1 year later...
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 4 ore, Gabi12 a spus:

@george05 Salut George, ce ne poti spune despre motor acum la un an jumate dupa achizite, ai avut probleme cu el, cu consumul de ulei, fiabilitate, etc

Salutare. Vezi și pe topicul "Poze cu Supermoto", am cam ținut un jurnal acolo. 

Acum, punctual :

-consum ulei :zero! (cea mai mare bucurie). 

-a crăpat o bucsa de la cilindrul receptor pierzând tot uleiul din pompa de ambreiaj. 

-pierde șuruburi în veselie, neimportante sa zic asa, noroc ca o verific săptămânal. 😁

-bordul a făcut figuri și l-am schimbat în garantie(condens pe interior chiar dacă nu ma plouasr sau sa fi spălat motorul înainte, respectiv nu indica distanta parcursa și viteza timp de aprox 2 min după care își revenea). 

-motorul are aprox 4k km, nu vibrează sau alte dracovenii mai mult decât o făcea când era la 500km sa zic asa(nu vibrează, nu bate, nu troncane😁 de felul lui) 

-in rest, apa, paie și bătaie. Nu îl menajez, dar nici nu-mi bat joc de el sub nici o forma.

E motorul de naveta zilnica, de circuit, de orice. Nu se supăra în nici un fel orice i-ai face și oriunde l-ai duce. Odată ce mi-a trecut supărarea cu cilindrul receptor, am decis ca cel mai probabil va îmbătrâni la mine. Fiecare km parcurs cu el e o încântare. 👍

Ma bucur ca merge bine, am intrat si pe topicul "Poze cu Supermoto" si am vazut ca ai avut problema cu ambreiajul dar bine ca nu a fost nimic grav.

Legat de suruburi cred ca se rezolva cu niste loctite.

Si pe mine m-ar bate gandul la un 690 enduro dar citisem pe alte forumuri din afara si erau mai multi baieti care ziceau ca au probleme cu consumul de ulei si eram in dubii legat de fiabilitatea motorului, sau poate au avut ei ghinion..

37 minutes ago, Gabi12 said:

Si pe mine m-ar bate gandul la un 690 enduro dar citisem pe alte forumuri din afara si erau mai multi baieti care ziceau ca au probleme cu consumul de ulei si eram in dubii legat de fiabilitatea motorului, sau poate au avut ei ghinion..

Probabil depinde și de generație sau/și exploatare. Al meu (2016) consumă. Nu văd însă asta ca pe o problemă.

Acum 18 ore, george05 a spus:

pierde șuruburi în veselie

Nu ți-ai luat opțiunea "magnet cu sfoară"? De legat după mobră pt colectarea șuruburilor. Se zice că e indispensabilă la kktm. :lol:

Acum 7 ore, Gabi12 a spus:

Ma bucur ca merge bine, am intrat si pe topicul "Poze cu Supermoto" si am vazut ca ai avut problema cu ambreiajul dar bine ca nu a fost nimic grav.

Legat de suruburi cred ca se rezolva cu niste loctite.

Legat de loctite, pun eu pe fiecare surub pus de mine, de astea încă nu am pierdut niciunul. Cel mai tare a fost cand nu știam de ce nu pot schimba viteze, pierdusem șurubul de la pedala schimbătorului. 😂

Legat de consumul de ulei, din ce știu, generația pre 2019 consuma ceva. Dar al meu, fără să-l laud, cred ca nu papa deloc, sau cel puțin nu se observa pe geamul de vizitare. Am făcut mai multe schimburi de ulei pana acum decât prevede cartea, dar pt a testa diferite mărci nu pt ca era vreo problema cu vreunul dintre ele. Încă nu m-am hotărât pe care sa rămân.😁

Acum 2 ore, john17 a spus:

Nu ți-ai luat opțiunea "magnet cu sfoară"? De legat după mobră pt colectarea șuruburilor. Se zice că e indispensabilă la kktm. :lol:

Când am bifat lista cu opțiuni, au spus ca nu mai au pe stoc sfoara dedicata KTM, aveau doar pt Ducati. Am zis pas. 🤣

Edited by george05