Jump to content

Caut proprietar GSF600

Recommended Posts

Am achiziționat un Bandit de 600,care a avut mai mulți proprietari.Am contract de la ultimul dar fără continuitate fiscală.Ultimul proprietar din acte este din Negrest-Oas. Am sunat la primărie încă îl are pe numele lui. Număr de înmatriculare SM13GSF. Doresc să transcriu utilajul dar nu dau de proprietar nici cum . Dacă îl cunoaște cineva îl rog să mă ajute să-l contactez.

are nume si prenume .. poate il gasesti pe FB

daca nu ... suna si tu la militianul din oras .. intreaba de persoana.

poate te ajuta sa dai de el

oricum trebuie sa faci un CV direct cu el daca e in acte si nu a dat fiscal altcuiva.

asa scapi de o mare bataie de cap

• Admin

Mai baieti, cata minte trebuie ca sa faceti lucrurile bine si in spiritul legii de la bun inceput, ca sa nu alergati inutil pe urma?

Problema rezolvata,thanks to @THE VADER.

» Post actualizat in 12 Oct 2018 08:03

Mai baieti, cata minte trebuie ca sa faceti lucrurile bine si in spiritul legii de la bun inceput, ca sa nu alergati inutil pe urma?

Am toate actele deci pot circula cu ea cat vreau eu.Dar nu am vrut sa fiu marlan am zis sa-l transcriu.

Acum ca e rezolvată problema, întreb și eu din alt punct de vedere. Am vândut cadrul cu acte unuia de pe forum acum vreo 8 ani. Am radiat tot și am dat cvc. Acum băiatul a făcut o motoreta cu cadrul ăla și a tot vândut-o și răsvandut-o prin metoda românească fără sa schimbe proprietarul. O data la 1-2 ani mă suna diverși sa îmi zică sa merg cu ei la poliție ca încă apar pe carte. Eu la

Primărie și peste tot nu mai figurez ca proprietar. E vreun mod de scapă de treaba asta dacă am radiat?

Am predat contractul de înstrăinare. Primăria știe ca nu mai exista motoreta la momentul acela ca o dezmembrasem. Nu mai figurează pe numele meu, nu apare la impozit. Nu mai țin minte ce am făcut cu cartea de identitate dar aparent nu a mai fost schimbată și a rămas tot cu numele meu.

E vreun mod de scapă de treaba asta dacă am radiat?

Da, printr-o plangere la Politia Rutiera.

Am patit si eu cu o masina...vanduta unuia din bucuresti care nu a inmatriculat-o pe el in termen. Dupa vreo 6 luni a intrat legea cu taxa de poluare chiar si la autovehicolele gata inmatriculate. Masina respectiva a fost cumparata de mine in 2003 noua, asa ca nu avea taxa platita. Tipul a vandut-o altuia cu textul "este var cu mine si pot oricand sa-i dau imputernicire". Eu am aflat de escrocherie dupa cam 1 an jumate cand noul proprietar avusese un accident (aparent nu din vina lui) si pentru asigurari avea nevoie de inputericire de la mine...posibil sa fi fost si duma faza cu accientul ca sa ma induplece.

Din pacate eu nu prea am gustat situatia si am transmis totul politiei rutiere. De atunci a trecut vreo 5 ani si nu am mai auzit nimica...nici de masina, dar nici de la rutiera ce-i drept.

Edited by cuki
  • 1 month later...

@JCDenton

In mare iti trebuie:

certificatul de inmatriculare,

cartea de intentitate vehicul,

placuta de inmatriculare

si documentul care atesta ca ai scos-o din evidenta fiscala.

Cu ele te duci la inmatriculari si o radiezi cu motivul: "vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării".

Insa daca ai vandut cadrul cu tot cu acte, practic ai vandut motocicleta, deci nu o mai poti radia.

In cazul asta doar notifici politia rutiera cu datele noului proprietar, printr-o scrisoare cu confirmare de primire, la care atasezi copie dupa contractul de vanzare, si la care soliciti un raspuns in scris.

Edited by marianubs