Sari la conținut

Alegere parbriz Kawasaki ZR7 2003


Postări Recomandate

Vreau să îi pun parbriz la mobra din titlu și nu știu ce model, înălțime, de ce să țin cont, etc. M-am uitat la Puig pe site și îmi apar vreo 20 de modele pt a mea, de la scurte de sub 30cm la cele de touring de peste 40-45cm.

Ideea este dacă pun unul scurt de acest gen: https://puig.tv/en/tuning-motos/windshields-low-for-round-headlights/windshield-raptor?bike=5852  ajută la ceva? Că nu l-aș pune nici degeaba, aș vrea să se simtă ceva îmbunătățire la mers întins în afara orașului. Apoi nici invers nu aș pune unul foarte înalt de touring să arate ca dracu.

Voi ce aveți pe naked-urile care sunt apropiate la poziție de a mea?

Orice păreri, sfaturi sunt binevenite, nu am habar ce ar trebui să caut 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice ai pune, nu te astepta la ceva spectaculos. Depinde cat esti de inalt. Din experienta iti spun (eu fiind inalt) ca alea mici sunt de fita, alea mari ajuta sa cresti viteza de croaziera cu 20 km/h, dupa care tot iti vajaie casca in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înălțime 1.77m.

Pe lângă vajaitul căștii, ce mă deranjează mai tare este curentul de aer care îl iau în piept, la 80-90 kmph, dacă mai este și puțin vânt din față este deja prea mult, mi-e frică că zbor de pe motor 🙄. Bănuiesc că având parbriz o să mă ajute în acest aspect, nu? 

Spectaculos clar nu poate fi, mai ales că am o poziție aproape dreaptă în șa, deci oricât de înalt ar fi parbrizul tot ies peste el. Dar să fie ceva cât de cât. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci un parbriz mic, doar cat sa sparga vantul ce-l iei in piept, dar nu destul de mare cat sa trimita un flow consistent de aer catre casca. 

Asta am ales si eu, cel mai mic parbriz, si am scapat de vantul care imi strangea geaca la subsuori precum chilotii in c#r...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa scapi de vant nu ai incotro si trebuie sa alegi un parbriz inalt. Pentru a afla inaltimea ideala te asezi in sa avand pozitia de mers, duci o orizontala de la nas pana la parbriz sl acolo tai. O sa vezi peste el dar o se te simti ca intr-o "bula", eu si la 140km/ora merg fara viziera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre cele 2 de mai jos, ce ați alege?

https://puig.tv/en/tuning-motos/windshields-low-for-round-headlights/windshield-plus?bike=5852

https://puig.tv/en/tuning-motos/windshields-low-for-round-headlights/windshield-naked?bike=5852

43 cm vs 35 cm

O să iau unul din astea 2, dar încă nu-s 100% convins care e alegerea mai bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...