Sari la conținut

Honda CB500F bazait cand pun contactul


Victor F
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Am mai facut cativa km cu ea si e la fel. Imi place din ce in ce mai mult, totul functioneaza bine, nu aud bazait in timpul mersului - e si foarte dificil sa auzi ceva cu casca in cap, inafara de vant si sunetul motorului. Dar face la fel cand pun contactul, pompa de benzina, plus bazaitul de care va ziceam. Anyway, service-ul de 1000km vine in curand si atunci o duc la al treilea service sa o asculte. Daca si aia zic ca e normal atunci o las balta. 

Honda Dk nu a raspuns inca. Revin cand am detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec Imi pare rau daca ti s-a spart cataracta cand ai vazut partea dorsala a GW-ului.  O sa fiu mai atent pe viitor. 😂

 

Asa ca pentru tine am cautat o poza din care sa pot scoate doar CB-ul.

Sper ca asta sa fie mai buna 🤗

Desi imi aduc aminte ca nic CB-ul 500 nu era printre favoritele tale.

 

SUPERBEC.thumb.jpg.1dfbf40eb2012e196a6245655a6c83bb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Am cateva lucruri de facut la ea. Frame sliders, montat parbriz (Puig parca) doar pentru când ies la drum lung, 

priză 12v.

 

In legătura cu parbrizul sunt puțin nehotărât însă. Din câte aud unii prefera aerul “curat” fără buffeting-ul de la parbriz. Probabil ca un parbriz ar lua presiunea de pe piept dar ar canaliza mai mult aer spre casca. 

Ultima data când am mers pe autostrada cu viteza, la nemți, am cam simțit nevoia de ceva sa oprească vântul. La viteze mai mari ma luptam cu vântul sa țin capul drept și ma durea gâtul... ma gândesc ca m-as putea “ascunde” in spatele parbrizului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Victor F a spus:

Da. Am cateva lucruri de facut la ea. Frame sliders, montat parbriz (Puig parca) doar pentru când ies la drum lung, 

priză 12v.

 

In legătura cu parbrizul sunt puțin nehotărât însă. Din câte aud unii prefera aerul “curat” fără buffeting-ul de la parbriz. Probabil ca un parbriz ar lua presiunea de pe piept dar ar canaliza mai mult aer spre casca. 

Ultima data când am mers pe autostrada cu viteza, la nemți, am cam simțit nevoia de ceva sa oprească vântul. La viteze mai mari ma luptam cu vântul sa țin capul drept și ma durea gâtul... ma gândesc ca m-as putea “ascunde” in spatele parbrizului...

Cu un parbriz - cel din poza e Puig -  scapi de presiunea de pe piept si pe casca . De aceea am spus ca te va ajuta la drum lung.

Cine vrea aer curat se duce la munte 😉

Aerul se duce in sus, suficient ca sa nu iti mai vajaie creierul prea tare. Eu am 1,90 si parbrizul e OK. Casca este un Schuberth C3.

Foarte buna si priza. Gasesti unele direct cu iesire USB daca o folosesti doar pentru telefon.

 

Merg si niste protectii de maini. Le vezi in ultima poza

Eu i-am mai pus si cric central. Este folositor in diverse ocazii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la protectiile pt maini.

La priza o sa pun una de 12V si pun un adaptor pt usb cand vreau sa incarc telefonul. Vreau sa tin 12v pt alte accesorii eventual - un mini compresor la o eventuala pana, etc...

 

Ca tot puneți poze cu ale voastre, o pun și eu aici pe Ciresica lângă surioara ei. 

C808D656-83E9-4315-9F6D-08170AC483A4.jpeg

Editat de Victor F
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

Revin cu info dupa service-ul de 1000km. 

Am fost sambata trecută cu ea la service unde i s-a schimbat ulei și filtru, completat lichid răcire și ajustat lanțul. 

I-am povestit omului de bazaitul la contact, l-a auzit și el și a zis ca e normal. El zice ca e de la valva solenoida de recirculare a gazelor arse și ca a văzut motociclete cu 25-30k km care fac la fel și care merg f bine. 

L-am crezut și am plecat acasă. A doua zi, in garaj unde e liniște, am dat sa plec și când am pus contactul....stupoare... bazaitul a dispărut. 

Mi se pare foarte ciudat ca fix acum după service a dispărut sunetul. Omul nu i-a făcut nimic altceva inafara de ce am scris mai sus ca am stat lângă el tot timpul și l-am urmărit, plus ca bazaitul i l-am arătat la sfârșit. 

 

Mai jos filmuleț ca sa auziți și voi minunea. 🤗

 

Pareri?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...