Sari la conținut

Traseu nou Romania-Serbia-Albania-Grecia-Bulgaria-Romania


ovidiu.voinea_adv
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Marti voi incepe prima zi a traseului din subiect, traseu pentru care am la dispozitie 13 zile.

Nu gasesc informatii clare legate de vigneta sau alte taxe ptr Albania si Macedonia. Cunoaste cineva aceste informatii ?

 

Merci!

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ovidiu.voinea_adv a spus:

 

Salut!

 

Marti voi incepe prima zi a traseului din subiect, traseu pentru care am la dispozitie 13 zile.

Nu gasesc informatii clare legate de vigneta sau alte taxe ptr Albania si Macedonia. Cunoaste cineva aceste informatii ?

 

Merci!

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

 

 

 

Salut, presupun ca vorbesti de mersul pe motocicleta, noi am facut Macedonia toata, pana la si de la Skopje, pana in Albania la Shkoder, si de acolo Muntenegru, Croatia .etc, Taxe moto nu sunt decat pe autostrada, si ai destule, 1.5e 2.e si asa mai departe din 10 in 10 km, sau asa mi sa parut mie, fara viniete, dar sa ai asigurarea valabila pe teritoriul lor, "carte verde" de asta o sa te intrebe la granita peste tot, evita cat poti Albania, noi de la Skopje NU am mers spre Ohrid, mare greseala,. am ales traseul prin parcul national Mavrovo, extrem de frumos de altfel, dar granita cu Albania si mersul prin ea a fost chin, cam 400km de munte fara drumuri, doar noroi 15 ore, pana am dat de singurul lor European, ne-am chinuit maxim. Gps-urile ne-au incurcat mai mult.Succes.

Sau daca ajungi in Serbia, si vrei sa treci prin Kosovo, *neaparat pasaport sa intrii in Kosovo,* la granita o sa platesti cateva taxe, si asigurare in plus la asigurarea ta moto, daca nu ai deja platit si bifat Kosovo, pe ea in tara.Daca nu prin Macedonia sau Muntenegru, doar taxe de drum, atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Albania are drumuri asfaltate de la un cap la altul....ba chiar autostrazi cu tunele extrem de lungi. Drumurile sunt ok. Nu platesti taxe de drum. De preferat ar fi sa faci Albania pe coasta. Ai grija la soferi....nu prea le au cu disciplana in trafic. Acum sunt in Sarande pana vineri dimineata. Daca ai nevoie de ceva pana atunci, da un semn.

Ahhh, si e adevarat ca gps mai are obiceiul sa te bage pe drumuri neasfaltate dar mereu am gasit alternativa asfaltata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, nergall a spus:
Acum 10 ore, nergall a spus:

 

Sau daca ajungi in Serbia, si vrei sa treci prin Kosovo, *neaparat pasaport sa intrii in Kosovo,* la granita o sa platesti cateva taxe, si asigurare in plus la asigurarea ta moto, daca nu ai deja platit si bifat Kosovo, pe ea in tara.Daca nu prin Macedonia sau Muntenegru, doar taxe de drum, atat.

 

In Kosovo am intrat - si iesit doar cu cartea de identitate (saptamana trecuta), dar e indicat sa ai pasaport, e posibil sa ti-l ceara.

La intrarea in Kosovo se plateste doar asigurarea in valoare de 10 Euro, nu se mai plateste altceva si nici nu ai cum sa ai cartea verde din Ro valabila pentru Kosovo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasapoarte avem, moto are actele ok.
Albania nu o sa o ocolesc, ca de fapt asta ni se parea cea mai interesanta :)
Restul tarilor, inafara de Macedonia am fost tot cu moto anul acesta.
Legat de drumuri neasfaltate, mi se pare un pic ciudatel :)

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Pentru moto in Albania,Macedonia ,free.Pentru calmul tau personal poti intreba local.Drumuri rele si super bune vei gasi si in Albania,depinde de ruta aleasa.Atentie la autostrazile albaneze care serpuiesc printre munti trecând prin tuneluri.Te poate fura peisajul,viteza,calculul estimativ al curbelor,mai ales inainte de tuneluri.Recomand viteza care te scapa de probleme.

Cu sensurile giratorii,la inceput e mai naspa,apoi poate o sa-ti placa stilul albanez.Poti plati in unele magazine cu cash in euro.Totusi e recomandabil sa ai cativa leka in buzunar.Parcarea moto pe trotuar nu este peste tot agreata.Deci....GOOOOOO!

Ahhh...Nu stiu pe unde intri in RO  de la BG,dar podul de la Vidin-Calafat e free pentru moto ,pe ambele directii.Poate te ajuta.)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai iesit pe la Giurgiu? Se lucreaza la drum cumva? Vineri la h14 plec si eu, dar spre Kefalonia.

Si eu sper ca la anul sa ajung in Albania cel putin, daca nu si Macedonia. Cand poti mai fa update-uri aici, ce consideri util pentru altii.

Drumuri bune si distractie placuta sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit pe la Calafat, plecand din Brasov.
Este cel mai scurt traseu ca nr de km, dar ca timp nu. E nasol drumul, plin de camioane, semafoare si lucrari. Cum am iesit din tara, am mers dunga pana in Skopje, unde spuneam ca am ajuns aseara, dupa circa 12 ore de condus.
Azi dimineata, am plecat cu destinatia Dhermi (Albania) unde am mers vreo 7 ore. Drum in mare parte prin munti, dar foarte fain, mai ales partea de final spre Dhermi.


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...