Sari la conținut

Consultatie


bogdan simson
 Share

Postări Recomandate

Frati simsonari,

Unde se poate da la restaurat un Simson desfacut bucati, cu toata increderea, si sa il iei vopsit, cu mici modificari,reparat ,"la cheie" ?

Am gasit site-ul unui grup din Timisoara care se ocupa cu asa ceva. Ce parere aveti, sint OK?

Daca aveti vre-o sugestie va rog scrieti-mi.

Multumesc,

Bogdan Simson

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

din cate am auzit baietii sunt super buni!

 

si mai sunt si altii care pot face asta!

 

da sa iti spun ceva: indiferent la cine te duci asta te costa! vrei un motor bun intr-adevar si la cheie? eu iti propun sa te scobesti de cel putin 25 mil lei ca sa il ai refacut cu totul, asta fara manopera! dar cu o aprindere adevarata, piese de calitate cum ar fi pistoane forjate si acoperite, cilindru tratat cu nikasil, nu tot felu' de adaptari de la skode si dacii, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vede vro diferenta????:blink:

iti zic eu ca te costa ffff mult o restaurare......chiar prea mult..sau acum depinde cat de multe piese vrei sa schimbi tu....

eu la asta nu am pus nici macar o saiba ruginita... :rose:

post-9218-1169224812_thumb.jpg

post-9218-1169224858_thumb.jpg

post-9218-1169224913_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frati simsonari,

Unde se poate da la restaurat un Simson desfacut bucati, cu toata increderea, si sa il iei vopsit, cu mici modificari,reparat ,"la cheie" ?

Tu nu a i ce face cu banii :lol:

In plus, incalci o lege nescrisa a simsonarilor

Noi le restauram singuri :rose:

Glumeam, dar eu zic ca nu merita sa dai bani cuiva ca sa ti-l restaureze

Mai bine cumperi unul gata restaurat, ca sunt destule :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten in baia mare care s-a apucat de restaurari. a investit o mare gramada de bani in atelier si poate sa faca lucruri faine. nu stiu de preturi percepe... il cheama alin - tel: 0723/064611. din vara, de cand si-a facut atelierul, a facut vreo 5-6 motoare, nipru si simson.

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu a i ce face cu banii :moron:

In plus, incalci o lege nescrisa a simsonarilor

Noi le restauram singuri :crack:

Glumeam, dar eu zic ca nu merita sa dai bani cuiva ca sa ti-l restaureze

Mai bine cumperi unul gata restaurat, ca sunt destule :lol:

 

Cred ca ai dreptate Nick61. Ma voi oriente catre aceasta solutie. Mai ramine de rezolvat vinzarea celui abandonat. Cam cat se poate lua pe unul desfacut, cu toate piesele functionale si de valoare medie sa zicem ? Are carburator Jikov de CZ 175 cumparat nou si purtat vreo 10 000 km. 3,9l/100km la sosea.

Scuze pentru incalcarea legii autorestaurarii. Nu am spatiu, scule, timp si calificare necesara sa ma ocup de lucrari mari.

Cu simpatie,

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cred ca ai dreptate Nick61. Ma voi oriente catre aceasta solutie. Mai ramine de rezolvat vinzarea celui abandonat. Cam cat se poate lua pe unul desfacut, cu toate piesele functionale si de valoare medie sa zicem ? Are carburator Jikov de CZ 175 cumparat nou si purtat vreo 10 000 km. 3,9l/100km la sosea.

Scuze pentru incalcarea legii autorestaurarii. Nu am spatiu, scule, timp si calificare necesara sa ma ocup de lucrari mari.

Cu simpatie,

Bogdan

E o firma care restaureaza vis-a-vis de stadionul Steaua....si cred ca mai are 3 resturate in showroomul de mobila Danieli Design..In centrul(linga )centrul de mobila ala mare habar n-am cum se numeste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdane, salutare...

 

asadar...reconditionarea la ceva costa atunci cand piesele originale lipsesc si nu sunt de gasit la noi...alea te rup...eu de ex la jafu asta de simsoneta ar trebui sa dau o caruta de bani pt cateva rahaturi care nu sunt originale, dar slava domnului ca le-am cam gasit in tara...

 

ca reconditionare, nu te costa mult pt aspect...sablare, vopsire,cromare, si altele, te duc cateva milioane...motorul, il facem...ne strangem cativa frati simsonari pasionati din bucale si punem motoru pe roate, ca doar suntem camarazi motociclisti, nu?berea si tigarile sa curga, si pierdem noptile cu drag :lol:

 

acum, cea mai mare crima e cu trasarea liniilor, asa ca, o sa iti manance ceva din zile si o sa iti scoata fire albe, da merita :D pt linii ti-l recomand pe CUXI...e din fagaras, dar, merge sa ii trimiti prin posta...se pricepe, cu asta se ocupa, si are scule...da-i un pm sa vb cu el...e baiat fain, de incredere si mester inascut :D

 

deci, reconditionare, daca ai piesele originale, nu cont starea lor fizica atata timp cat motorul merge, se face destul de ieftin...bafta :D

 

daca ai de gand sa il vinzi, zi-mi mie, ca m-ar interesa un 425....ce este?sport(cu bascula) sau touren(fara)?

 

bafta :D

 

pune si niste poze eventual, sa te ajutam cu ceva sfaturi...e pacat sa dai o caruta de bani pt reconditionare...

 

baietii din timisoara sunt meseriasi...e un grup de simsonari priceputi si pasionati, dar, cam departe de noi...

 

se vede vro diferenta????:ok:

iti zic eu ca te costa ffff mult o restaurare......chiar prea mult..sau acum depinde cat de multe piese vrei sa schimbi tu....

eu la asta nu am pus nici macar o saiba ruginita... :)

 

pai asa e frumoasa reconditionarea :D nu costa chiar mult daca e originala mobra si nu ai piese lipsa, ca alea te omoara...bine, acum nu spunem ca ne omoara, ca doar nu e cine stie ce saharian, nu? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdane, salutare...

 

asadar...reconditionarea la ceva costa atunci cand piesele originale lipsesc si nu sunt de gasit la noi...alea te rup...eu de ex la jafu asta de simsoneta ar trebui sa dau o caruta de bani pt cateva rahaturi care nu sunt originale, dar slava domnului ca le-am cam gasit in tara...

 

ca reconditionare, nu te costa mult pt aspect...sablare, vopsire,cromare, si altele, te duc cateva milioane...motorul, il facem...ne strangem cativa frati simsonari pasionati din bucale si punem motoru pe roate, ca doar suntem camarazi motociclisti, nu?berea si tigarile sa curga, si pierdem noptile cu drag :lol:

 

acum, cea mai mare crima e cu trasarea liniilor, asa ca, o sa iti manance ceva din zile si o sa iti scoata fire albe, da merita :D pt linii ti-l recomand pe CUXI...e din fagaras, dar, merge sa ii trimiti prin posta...se pricepe, cu asta se ocupa, si are scule...da-i un pm sa vb cu el...e baiat fain, de incredere si mester inascut :D

 

deci, reconditionare, daca ai piesele originale, nu cont starea lor fizica atata timp cat motorul merge, se face destul de ieftin...bafta :D

 

daca ai de gand sa il vinzi, zi-mi mie, ca m-ar interesa un 425....ce este?sport(cu bascula) sau touren(fara)?

 

bafta :D

 

pune si niste poze eventual, sa te ajutam cu ceva sfaturi...e pacat sa dai o caruta de bani pt reconditionare...

 

baietii din timisoara sunt meseriasi...e un grup de simsonari priceputi si pasionati, dar, cam departe de noi...

pai asa e frumoasa reconditionarea :) nu costa chiar mult daca e originala mobra si nu ai piese lipsa, ca alea te omoara...bine, acum nu spunem ca ne omoara, ca doar nu e cine stie ce saharian, nu? :D

 

Voi incerca sa fac citeva poze la piesele in care a fost desfacut. Imi trebuie ceva timp liber sa le adun la un loc. Nu mai are originale: "ceas" Kilometraj si vitezometru, comenzi ghidon, urechi prindere far, cot si toba, pedala frina, scari spate, releu. Pe curind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...