Sari la conținut

vaselina frine


XorX
 Share

Postări Recomandate

Părerea mea e că te complici inutil. Vaselina cuprată atrage jegul și va funcționa ca șmirghelul. 

Dar fiecare face ce vrea cu mobra lui. Nu-mi aduc aminte când am gresat ultima dată scărițele. Dacă nu scârțâie, înseamnă că sunt în regulă. Se va strica drăcia aia de cauciuc înainte să se uzeze mecanismul de pivotare. Testat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Imi cer scuze, nu am putut sa ma abtin!

 

La 29.04.2020 la 5:44, XorX a spus:

ok, deci ce am inteles pina aici (si ce am mai citit pe ici-colo). Pe zona de contact intre placute si etrier trebuie vaselina cuprata sau cu ceramica care rezista la temp mare. Pentru glisere trebuie siliconica. Sub orice forma nu trebuie pusa vaselina cuprata pe glisiere pentru ca ataca burdufele de cauciuc de protectie. Din ambele variante (si siliconica si cuprata) se gasesc inclusiv pe emag (si la mag de piese auto gen epiesa) si nu sunt un capat de tara din pdv bani. 

 

Bai, dar astia chiar de la Emag nu se mai potolesc! Dupa ce ca au vandut ulei Motul la pret de dumping, acum vand si vaselina speciala! Mama lor de neispraviti, vor sa puna pe butuci toate service-urile moto din Romania!

 

La 28.04.2020 la 5:42, john17 a spus:

Ambele s-au liniștit după ce am montat discuri TRW, din care am zeci de seturi vândute și /sau montate, 0 probleme. 

 

Pare ca stii cu ce se mananca franele. Cum sunt discurile Bosch sau Brembo? Stiu ca Bosch la un moment dat se lauda cu niste discuri care genereaza mai putine particule in urma franarii...

La 29.04.2020 la 6:51, Lucian_M a spus:

Înainte de aplicare, curăță bine cu apă caldă și degresant (soluție specială, săpun lichid sau chiar de vase), speli cu o periuță.

 

In ultima vreme am tot mesterit la bicicleta si am observat ca dezinfectantul ala pe baza de alcool (nu stiu exact daca nu cumva e chiar izopropilic) e foarte bun pentru curatat/indepartat unsoarea.

 

Sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...