Jump to content
raducu_haiducu

Omologare anvelope 150/70/R17 CB500X 2019

Proiect omologare amvelope 150/70/R17  

3 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut,

Am facut acest topic in vederea posesorilor de CB500X 2019.
Vreau sa omologhez o noua dimeniune de anvelope pentru modelul 2019 Honda CB500X. Am sunat la RAR si costul testelor necesare omologari sunt 2000 RON, cam doua amenzi daca ai anvelope de dimeniune incorecta + anvelope corect ca sa poti sa-ti recuperezi talonul.

image.thumb.png.cd1916d7affa178d6797488b53a50b7b.png

Din cate stiu eu, am uitat sa intreb cand am sunat, o data omologate se pot adauga fara acel cost de 2000 Ron si la celelalte motociclete, acelasi an si model. 

Ar fi interesat careva sa facem cheta pentru a plati testarea? Ca sa putem aduga noile dimeniuni in cartea auto si sa nu avem probleme in trafic sau la ITP

Ar fi doua intrebari:

- sunt omologate in vreun stat UE?

- ai mers cu ele si ti s-a parut o diferenta semnificativa?

1. Sunt omologate in Portugalia 

2. Nu am mers ca m-au descurajat baieti de Motorteam. Mi-au zis ca s-au ridicat multe taloane moto pe tema dimensiunilor. Ca urmare i-am vazut pe cei de la RAR oprind moto. Nu stiu ce verificau ca nu m-au oprit.

Salut,

am avut aceeasi chestie cu un golf 3, nu aveam in carte trecut decat o dimensiune de anvelope.

Am cerut celor de la porche bucuresti nord, o hartie cu dimensiunile pentru modelul meu de masina, le-am dat si seria de sasiu.

Am primit o hartie cu dimensiunile respective si trebuia sa ajung la rar ca sa mi le treaca in carte pe baza respectivei harti/dovezi/certificare a producatorului.

poti incerca aceeasi schema, daca producatorul a omologat modelul si cu alta dimensiune decat ce ai tu in carte, omologarea aia ar trebui sa fie valabila la nivelul intregii europe. drept urmare ar trebui sa poti trece in carte marimea respectiva in baza unei hartii justificative. intereseaza-te de chestia asta

Acum 47 minute, Cavaleru a spus:

Salut,

am avut aceeasi chestie cu un golf 3, nu aveam in carte trecut decat o dimensiune de anvelope.

Am cerut celor de la porche bucuresti nord, o hartie cu dimensiunile pentru modelul meu de masina, le-am dat si seria de sasiu.

Am primit o hartie cu dimensiunile respective si trebuia sa ajung la rar ca sa mi le treaca in carte pe baza respectivei harti/dovezi/certificare a producatorului.

poti incerca aceeasi schema, daca producatorul a omologat modelul si cu alta dimensiune decat ce ai tu in carte, omologarea aia ar trebui sa fie valabila la nivelul intregii europe. drept urmare ar trebui sa poti trece in carte marimea respectiva in baza unei hartii justificative. intereseaza-te de chestia asta

Motocicleta nu are omologate alte dimensiuni pe site-ul producatorului, asa era usor. Le-am scris celor de la Honda, dar inca nici un raspuns. Am vb cu cei de la reprezentanta Honda Bucuresti, si mi-au ca trebui sa fac testele de dinamica. In Portugalia si-au inregistrat alte dimensiuni dar acolo aparent este o procedura mai simpla si mai putin costisitoare.

ce anvelopa are acum trecuta in carte si dc vrei alta?

110/80/R19 + 160/69/R17. Vreau sa adaug 150/70/R17 deoarece vreau niste anvelope mai off-road cum ar fi TKC80 sau TKC70 ROCKS. 

1 hour ago, raducu_haiducu said:

110/80/R19 + 160/69/R17. Vreau sa adaug 150/70/R17 deoarece vreau niste anvelope mai off-road cum ar fi TKC80 sau TKC70 ROCKS. 

De fapt pe spate ai 160/60/R17. Daca pui 150/70/R17 o vitezometrul nu o sa iti mai indice viteaza corecta. Teoretic o sa iti creasca viteza in mers cu aproximativ 5 Km/h. In plus, cum se aseaza pe janta? Oara sta bine? 

Acum 28 minute, Zven a spus:

De fapt pe spate ai 160/60/R17. Daca pui 150/70/R17 o vitezometrul nu o sa iti mai indice viteaza corecta. Teoretic o sa iti creasca viteza in mers cu aproximativ 5 Km/h. In plus, cum se aseaza pe janta? Oara sta bine? 

1. Ai dreptate cu vitezometru, pe de alta parte motociclete de fabrica nu sunt calibrate 100% cu viteza reala a motocicletei

2. Janta soate actuala are 4.5 inch si conform primului chart care l-am gasit la un search pe google,https://ridewrightwheels.com/pages/motorcycle-tire-wheel-fitment-chart, 150/70 si 160/60 se potrivesc pe dimensiunea jenti. Ar trebui sa stea bine

19 minutes ago, raducu_haiducu said:

1. Ai dreptate cu vitezometru, pe de alta parte motociclete de fabrica nu sunt calibrate 100% cu viteza reala a motocicletei

2. Janta soate actuala are 4.5 inch si conform primului chart care l-am gasit la un search pe google,https://ridewrightwheels.com/pages/motorcycle-tire-wheel-fitment-chart, 150/70 si 160/60 se potrivesc pe dimensiunea jenti. Ar trebui sa stea bine

Nici un autovehicul/motocicleta nu este calibrata la viteza reala. Majoritatea au ceva km/h mai putin decat in realitate. 

Ar trebui nu cred ca este suficient. Si inafara de asta o sa ii schimbi ciclistica. Asa am zis si eu cand aveam 160 pe bandit(asa l-am luat), si nu mi se parea sa sta cauciul aiurea, si dupa ce am pus 150(ce scria in carte) hopa, stai ca sta mai bine pe curbe, se inclina mai usor etc etc.  Daca japonezu a pus ceva pe motorul ala cred ca stie el ce a facut. 

Spor!

Acum 2 ore, Zven a spus:

Typo cu 169

Edited by raducu_haiducu