Sari la conținut

Am ramas si mers fara ulei.


RandomName
 Share

Postări Recomandate

@GoodKat Pune accent pe unii, ca n-am vorbit de toti. Probabil este un suflet tinar care n-are habar de mecanica, etc. - a ramas si fara bruma de banuti dati pe un hirb ....

Ce fruoase sfaturi ca ala s-o dea mai departe ca "tipla", sau s-o inmorminteze undeva ..... cam asta tranzmitem unii generatiilor urmatoare.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si stau si ma gandesc: de ce nu este verificat uleiul inainte de fiecare plimbare? La o panarama de asta mica nu intra mai mult de un litru de ulei, te poti alinta in materie de brand. Si din ce stiu eu, uleiul se schimba, nu se completeaza, mai ales in caz de pierderi majore, unde se investigheaza si cauza. Un litru de ulei e cca 40-70 lei, un filtru e 25-30 lei. Deci bani de  pizza si  bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Lucian_M a spus:

Si stau si ma gandesc: de ce nu este verificat uleiul inainte de fiecare plimbare? La o panarama de asta mica nu intra mai mult de un litru de ulei, te poti alinta in materie de brand. Si din ce stiu eu, uleiul se schimba, nu se completeaza, mai ales in caz de pierderi majore, unde se investigheaza si cauza. Un litru de ulei e cca 40-70 lei, un filtru e 25-30 lei. Deci bani de  pizza si  bere.

Cand papa ulei se completeaza pentru ca cel mai rau este sa mergi fara ulei sau cu prea putin.Apropo sunt motorete noi dar si autoturisme care din fabricatie este specificat ca trebuie verificat si completat la 500-1000-2000 de km.Independent de schimbul de ulei.

Cu siguranta motorul in cauza este dat de mult pe ulei.Mobra veche ,motor mic,s-a tras de el,incepatori pe el gramada.

Probabil vanzatorul i l-a dat cu plinul de ulei sau mai smecherie plin cu aditivi.Samsar style.

A uitat sa-i spuna si cat consuma,ulei,la 100  km.

Daca dai de samsarul care trebuie,poti sa vi cu zece mecanici si tot ti-o iei.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, adiy32 a spus:

Cand papa ulei se completeaza pentru ca cel mai rau este sa mergi fara ulei sau cu prea putin.Apropo sunt motorete noi dar si autoturisme care din fabricatie este specificat ca trebuie verificat si completat la 500-1000-2000 de km.Independent de schimbul de ulei.

Cu siguranta motorul in cauza este dat de mult pe ulei.Mobra veche ,motor mic,s-a tras de el,incepatori pe el gramada.

Probabil vanzatorul i l-a dat cu plinul de ulei sau mai smecherie plin cu aditivi.Samsar style.

A uitat sa-i spuna si cat consuma,ulei,la 100  km.

Daca dai de samsarul care trebuie,poti sa vi cu zece mecanici si tot ti-o iei.

 

Foarte de acord, si 1,9 pe care-l am haleste ulei ca la balamuc (maxim un litru la 10.000 km, dupa ultima interventie mult mai putin, dar tot papa). La daciile vechi se dadea mai demult (daca era motorul dus) cu ulei de cutie de viteze. Era destul pentru o proba si cat sa iasa omul din localitate. Punea ulei de CV peste ce era deja in motor, sunetul era redus, clientul multumit.

Omul nostru nu a mai verificat uleiul de ceva vreme, pe principiul "daca merge, nu umbli". In Austria am dat 28 euro pe un litru de ulei 10w40, terminasem rezerva si aveam musai nevoie de ulei, sa nu f#t motorul. Nu prea e recomandat amestecul (aveam Motul 15w50), dar decat cu ulei putin, mai bine cu ce se poate. In 4800 km a baut 1,5 litri (incarcat full + pasager, tura prin UE). Acum ii dau 10w40 de la Eneos, il bea si pa asta ca pe apa. Pana rezolv cu simeringurile supapelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceau unii mai demult să nu se amestece uleiurile, că fac spune etc. Teoretic. Practic nici eu n-am observat asta, deci inclin să cred că e un pic folclor. La mașină nu am incercat, folosesc același ulei de vreo 6 ani, la moto abia de doi ani. Mi-a ajuns cu experimentele, merg pe ce văd că e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...