Sari la conținut

Sfat prima motocicletă


gR3nn
 Share

Postări Recomandate

Salut! În curând voi avea carnetul de A1 și vreau să încep să caut mai serios motociclete. Mi-am cumpărat deja casca geaca și mănuși, mai îmi trebuie doar motocicleta. Mi-ar placea sa îmi cumpăr un Varadero de 125 doar că nu am mai prea văzut în ultimul timp de vanzare, și dacă am văzut erau cu peste 50000 km. O alta opțiune ar fi un intruder de 125 doar că cele pe care le-am văzut la vânzare sunt într-o stare destul de proastă. Bugetul meu este de aprox 1600-1700 de euro și as vrea sa îmi cumpăr ceva care sa nu necesite investiții majore. Îmi puteți face niste recomandări? Mulțumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa niste ani de motociclit (de prin '95), am ajuns la concluzia ca orice motor ieftin, a fost pe mana oamenilor care nu si-au permis sa-l intreatina.

Motocicleala nu e un hobby ieftin. Cel mai probabil, la banii aia ai sa-ti iei o mobra pe care au auvut-o si alti incepatori inainte si care nu au stiut sa aiba grija de ea si s-o utilizeze.

Acestea fiind spuse, cauta o japoneza care sa fie cat se poate de aproape de forma originala. Fara modificari facute pe la tara de Dorel care n-a auzit in viata lui de cheie dinamometrica si a rupt filete prin ea. Iti mai recomand sa cauti o mobra simpla, usor de inteles si care s-a fabricat in numar mare.

Inainte s-o cumperi, cauta review-uri pe net ca e plin, cauta manualul de service si de utilizare si vezi daca esti in stare s-o pui pe roti si mai ales daca iti permiti s-o intretii. Eu am cautat 2 zile o vulcanizare care sa-mi schimbe anvelopele fara sa-mi strice jantele.

Ia si tu ceva intr-un piston, fa-ti talentul cu ea pana mai cresti si dupa aia mai vezi tu ce ti se potriveste.

In niciun caz nu lua chineza! :) Oricat ar fi ea de sclipicioasa si de colorata.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geaca, cască și mănuși, adică jumătatea superioară. Picioare nu ai? Atunci nu-ți trebuie pantaloni și cizme, faci economie, eventual mergi cu blugi și adidași, ca mai toată lumea.

În banii ăia nu găsești o mobra care să nu necesite investiții, poate doar vreo pleașcă, dar nici așa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, gR3nn a spus:

Salut! În curând voi avea carnetul de A1 și vreau să încep să caut mai serios motociclete. Mi-am cumpărat deja casca geaca și mănuși, mai îmi trebuie doar motocicleta. Mi-ar placea sa îmi cumpăr un Varadero de 125 doar că nu am mai prea văzut în ultimul timp de vanzare, și dacă am văzut erau cu peste 50000 km. O alta opțiune ar fi un intruder de 125 doar că cele pe care le-am văzut la vânzare sunt într-o stare destul de proastă. Bugetul meu este de aprox 1600-1700 de euro și as vrea sa îmi cumpăr ceva care sa nu necesite investiții majore. Îmi puteți face niste recomandări? Mulțumesc anticipat.

Salutare tinere!


Intruder-ul de 125  este o mobra foarte faina.

Din asta a avut si fii-miu cand a debutat cu A1.

Am mers si eu cu ea: 190 cm si 120 Kg 🤣. Si m-a dus linistita.

Cel mai frumos era cand mergeam cu fii-miu in poligon si eram amandoi pe mobra. Total: 190 Kg. 

Pe scurt: un motor solid si in plus usor de intretinut.

 

Uite si un filmulet pe cand a invatat fii-mea, tot pe Intruder-ul de 125.

 

 

Asa cum ti-au spus si colegii: completeaza echipamentul cu genunchiere si bocanci.

 

Si Varadero de 125 este buna. Personal nu am incercat-o. Dar recenziile de pe net sunt favorabile.

 

M-am uitat si eu pe mobile.de si recunosc ca am ramas socat:  din 2011 cand am luat Intruder-ul de 125 si pina in ziua de astazi preturile s-au dublat!! Eu am luat-o cu 1.250 € iar acuma incep de la 2500 € si trec si peste 3000 €. La banii astia iti iei CBF600 PC43 (adica cu injectie) 🤦‍♂️

 

Poti sa te apuci sa stai la panda pe mobile sau pe autoscout24 si poate prinzi o oferta mai buna.


 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gR3nn  Salutare!

 

Am dat o tura asa din curiozitate pe willhaben.at (un fel de OLX austriac)  si am gasit niste Varadero pe la 2.000 € care par a fi OK.

 

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtwagen/motorrad/motorradboerse?sfId=e593a2c4-e14e-4bc8-aa9f-db700bd2b78d&isNavigation=true&MC_MODEL/MAKE=1487&MC_MODEL/MAKE=1497&MC_MODEL/MODEL=338&MC_MODEL/MODEL=924&page=1&sort=3&rows=25&ENGINE_VOLUME_TO=125

 

Din pacate cu Intruder-ul sau Shadow-ul de 125 au deraiat complet. Preturi de la 2700-3000 € in sus 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...