Sari la conținut

LionEl
 Share

Postări Recomandate

Sa traiti cu respect,

 

Intrucat se anunta vreme frumoasa in weekend sugerez, din nou, un traseu pe la vecinii nostri bulgari.

 

Ca variante avem:

1. Clasic - Veliko - Pasul Shipka si retur

2. Inspre Est spre Veliki Preslav la cetatea Preslav (aici este si un restaurant Panorama unde nu am fost dar am vazut ca arata bine si se poate incerca - > Calaretul din Madara si dupa retur

3. Spre Vest spre Lovech cascadele Krushuna sau pestera Devetashka ca idei de vazut/admirat.

 

Cel mai fun drum clar este cel spre Pasul Shipka, restul sunt asa de belit ochii, admirat, relaxat.

 

Doritorii sunt rugati sa scrie aici, eu as propune o plecare pe la ora 9 - 9 jumate? Si de asemenea sambata pentru ca duminica posibil sa fie mai aglomerat la intors cum a fost duminica trecuta.

 

Cheers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As evita duminica pentru ca ultima oara a fost foarte aglomerat, nu am prins asa niciodata la bulgari si cum inca e sezon de vacante, ma gandesc ca poate iar prindem aglomeratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, merge cu moto facut tf sambata, daca mergi de la nord la sud. Plecat devreme spre Bv, coborat spre Pitesti. Eu asta ma gandeam sa fac sambata...

9.30 plecat, tarziu. Deja e caaaald :D

Daca mergi spre Preslav, merita  sa treci si pe la Shumen, la roboti :Founders of the Bulgarian State Monument

Cascadele si pestera sunt foarte interesante...hmm. Eu discut cu inca doi prieteni pentru sambata , de invartit roata. Daca te decizi spre acestea 2, mai ca as lasa TF ul pe alta zi. Decide o directie. Aceasta m-ar interesa ca n-am fost, arata misto, si nu s asa de multi km-vreau sa ajung pana la 18 inapoi, ceva de genul.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam așa ar arata drumul până la Călăreț și roboti 

Screenshot_20210708-181345_Maps.thumb.jpg.bce647d3f0e2daec285bdfc15d8d92cb.jpg

 

Sunt 200 de km până la Călăreț

141 km de la Călăreț până în drumul principal înapoi spre București și încă 131 km din Byala până în București. Total ar fi aproximativ 500 km. O nimica toată pentru o zi cu tot cu vizitat, pozici, și un prânz. 

Că prânz as incerca aici sa vedem daca o fi ceva de capul lui: Ресторант "Панорама"

+359 89 701 2363

https://maps.app.goo.gl/NM9K5VS3g5tNBsao6

 

Ca obiective: 

1. Madara Horseman +359 53 132 095 https://maps.app.goo.gl/s52DsAHE1GB5VgCZ9

2. Founders of the Bulgarian State Monument

+359 89 610 4139

https://maps.app.goo.gl/zFYTo9j3QCXYKBGq8

3. Preslav Fortress

+359 53 843 243

https://maps.app.goo.gl/DzA3vMCv9qXQa2wu6

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, The Mentalist a spus:

Eu vreau :D Ca orice BMW-ist, ai si GPS? 

Ca eu doar din indicatoare sau 'cu harta pe rezervor' nu stiu daca nimeresc toate obiectivele!

Pfoaaaa BMW-ist 🤣🤣. Are si GPS dar nu stiu sa il folosesc asa ca pun pe telefon pe gluglu maps si cumva ajungem.

Deci pana acum 2, mai avem doritori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeți ca monumentul cu "robotii" este pe vârful unui deal. Drumul de la baza era neasfaltat. Parcați la baza unor scări. Muuuulte scări. Spor la urcat 😁 cum eu am fost pe ruta asta,  rămân la clasicul tf, știu, aglomerat, asfalt prost pe coborârea sudica, aia e. Trebuie bifat și anul asta. Asfalt uscat! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, ENEOS a spus:

Am fost ieri pe tf și era OK, dar nu liber. Nu vreau să mă gândesc ce e în weekend... 

 

deja m-ai speriat.....

in fine, niste riscuri trebuie asumate, voi vedea ce si cum...

 

 

Acum 16 ore, The Mentalist a spus:

Promit sa fiu cuminte...cat pot si eu! :))

hahahahaha, bravo Niko!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Vedeți ca monumentul cu "robotii" este pe vârful unui deal. Drumul de la baza era neasfaltat. Parcați la baza unor scări. Muuuulte scări. Spor la urcat 😁 cum eu am fost pe ruta asta,  rămân la clasicul tf, știu, aglomerat, asfalt prost pe coborârea sudica, aia e. Trebuie bifat și anul asta. Asfalt uscat! 

Sal. Man si eu as prefera la munte  ce spui de TA ? poate este mai liber ,,

Vb ,,,, 

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, vik55 a spus:

Sal. Man si eu as prefera la munte  ce spui de TA ? poate este mai liber ,,

Vb ,,,, 

salut, merg cu inca 2 prieteni, si unul dintre ei nu vrea atat de multi km. EU nu as fi zis nu :)

Daca vrei cu noi, ne adunam la 8 dimineata. da un mesaj in privat daca e, sa nu deturnam topicul oamenilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.07.2021 la 19:05, lacroyx a spus:

Sa traiti cu respect,

 

Intrucat se anunta vreme frumoasa in weekend sugerez, din nou, un traseu pe la vecinii nostri bulgari.

 

Ca variante avem:

1. Clasic - Veliko - Pasul Shipka si retur

2. Inspre Est spre Veliki Preslav la cetatea Preslav (aici este si un restaurant Panorama unde nu am fost dar am vazut ca arata bine si se poate incerca - > Calaretul din Madara si dupa retur

3. Spre Vest spre Lovech cascadele Krushuna sau pestera Devetashka ca idei de vazut/admirat.

 

Cel mai fun drum clar este cel spre Pasul Shipka, restul sunt asa de belit ochii, admirat, relaxat.

 

Doritorii sunt rugati sa scrie aici, eu as propune o plecare pe la ora 9 - 9 jumate? Si de asemenea sambata pentru ca duminica posibil sa fie mai aglomerat la intors cum a fost duminica trecuta.

 

Cheers

Eu zic că ar merge mai bine nişte scoici în sos de vin, la malul marii, pe o terasă din Balcic....

 

Editat de Lancelot
omisiune
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lancelot a spus:

Eu zic că ar merge mai bine nişte scoici în sos de vin, la malul marii, pe o terasă din Balcic....

 

Putem sa trecem prin astea și să o luăm spre Balcic. Eu sunt deschis la variante și opțiuni. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, lacroyx a spus:

Putem sa trecem prin astea și să o luăm spre Balcic. Eu sunt deschis la variante și opțiuni. 

Atunci ramane stabilit, mâine dimineață, Balcic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, The Mentalist a spus:

Hai sa ne strangem de la 8.30 si la 9.00 plecarea din OMV Bellu, langa fostul City Mall.

Anunt si pe FB poate mai apare careva.

deci ramane la 8:30 la OMV Belu?

1 oră în urmă, Lancelot a spus:

Atunci ramane stabilit, mâine dimineață, Balcic?

Spre Balcic via Veliki Preslav, Shumen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, The Mentalist a spus:

Eu vreau la Madara la calaret si la Schumen la Transformers.

Daca continuam spre mare ne ia toata ziua...adica ajungem pe seara inapoi in Buc.

Lancelot, tu vii cu chopper/cruiser?

 

Pai Madara si Transformers ii facem oricum in drum. Pana in Balcic sunt 312 km. Cu inca 312 intors ar fi un 624 km total. Nu e rau pentru o zi, dar inseamna ritm un pic mai sustinut adica sa ii dam un minim 140 in afara localitatii, iar in teorie duce si cruiserul Indian Chief ca e ditamai motoru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...