Sari la conținut

Comoara antica din muntii Metaliferi - Un nou traseu moto


Postări Recomandate

In episodul de astazi am strabatut muntii Metaliferi, am mers pe un traseu care este de-a dreptul spectaculos, plin de peisaje nemapomenit de frumoase iar apoi am descoperit ruinele unor bai termale daco-romane ce dateaza de la inceputul secolului al II-lea. Baile Germisara! Acestea se afla in mijlocul statiunii Geoagiu Bai din judetul Hunedoara. Am ramas uimit de ce am vazut acolo. Nu credeam ca avem asa ceva in Romania.

 

Traseul meu a fost urmatorul: Lugoj - Deva - Brad - Geoagiu Bai - baile antice Germisara.

 

Un traseu moto perfect. Vizionare placuta!

 

https://youtu.be/h3LiidUYefc

THUMBNAIL EP10.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

24 minutes ago, ENEOS said:

Ruinele alea sigur nu sunt ale unor băi care au funcționat până la descălecarea de comunism? 🤔

:) nu, baile astea daco romane dateaza de prin sec al II-lea, nu au nici o treaba cu comunismu.

 

Editat de Going4Adventure
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Ruinele alea sigur nu sunt ale unor băi care au funcționat până la descălecarea de comunism? 🤔

Nu, nici vorba. Sunt terme romane.

Acum 2 ore, Going4Adventure a spus:

In episodul de astazi am strabatut muntii Metaliferi, am mers pe un traseu care este de-a dreptul spectaculos, plin de peisaje nemapomenit de frumoase iar apoi am descoperit ruinele unor bai termale daco-romane ce dateaza de la inceputul secolului al II-lea. Baile Germisara! Acestea se afla in mijlocul statiunii Geoagiu Bai din judetul Hunedoara. Am ramas uimit de ce am vazut acolo. Nu credeam ca avem asa ceva in Romania.

 

Traseul meu a fost urmatorul: Lugoj - Deva - Brad - Geoagiu Bai - baile antice Germisara.

 

Un traseu moto perfect. Vizionare placuta!

 

https://youtu.be/h3LiidUYefc

THUMBNAIL EP10.jpg

Hello, ai fost in zona si ai ratat doua obiective care dupa parerea mea, meritau sa apara in filmul tau . La 400 metri departare de termele romane este cascada Clocota si in Geoagiu (inainte de Geoagiu Bai), langa intrarea la Colegiul tehnic agricol Alexandru Borza se gaseste " Biserica Rotonda" cea mai  veche biserica din Romania unica prin forma sa, vechime si materiale folosite (caramida romana)

Cand mai ajungi in zona, da un semn de viata si te ajut cu ce informatii pot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, MirceaB said:

Nu, nici vorba. Sunt terme romane.

Hello, ai fost in zona si ai ratat doua obiective care dupa parerea mea, meritau sa apara in filmul tau . La 400 metri departare de termele romane este cascada Clocota si in Geoagiu (inainte de Geoagiu Bai), langa intrarea la Colegiul tehnic agricol Alexandru Borza se gaseste " Biserica Rotonda" cea mai  veche biserica din Romania unica prin forma sa, vechime si materiale folosite (caramida romana)

Cand mai ajungi in zona, da un semn de viata si te ajut cu ce informatii pot.

Salut. Da, asa-i. Cand am ajuns acasa am vazut ca mai erau obiective turistice in zona.. Asta este, poate data viitoare :) Sigur, am sa te anunt cand mai trec pe acolo.

2 hours ago, Going4Adventure said:

In episodul de astazi am strabatut muntii Metaliferi, am mers pe un traseu care este de-a dreptul spectaculos, plin de peisaje nemapomenit de frumoase iar apoi am descoperit ruinele unor bai termale daco-romane ce dateaza de la inceputul secolului al II-lea. Baile Germisara! Acestea se afla in mijlocul statiunii Geoagiu Bai din judetul Hunedoara. Am ramas uimit de ce am vazut acolo. Nu credeam ca avem asa ceva in Romania.

 

Traseul meu a fost urmatorul: Lugoj - Deva - Brad - Geoagiu Bai - baile antice Germisara.

 

Un traseu moto perfect. Vizionare placuta!

https://youtu.be/h3LiidUYefc

2 hours ago, Going4Adventure said:

 

THUMBNAIL EP10.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Așa se întâmplă când lucrurile se fac urechistic și heirupistic, fără o documentare în prealabil. 

In orice domeniu greselile sunt inerente, mai ales la inceput. Cu timpul apare experienta si lucrurile incep sa se aseze. Omul incearca sa faca ceva si data viitoare daca mai vine in aceasta zona stie exact ce sa caute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, ENEOS said:

Așa se întâmplă când lucrurile se fac urechistic și heirupistic, fără o documentare în prealabil. 

Auzi, documentează te întâi și după vorbește. Probabil după părerea ta Decebal era membru de partid. Ce treaba au aceste ruine antice cu comunismu. Eu am făcut un documentar cu privire la originea lor, de când datează, nu mă interesează cum au fost folosite in timpul comunismului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. ar trebui batut ca nu v-a cerut sfaturile! 
ba, dar cand va uitati in oglinda nu va e rusine asa oleaca? 

luati-va ba de cocalarii aia de o ard prin oras in slapi daca tot aveti chef de panarama. se chinuie omul sa filmeze cateva chestii, cat poate cum poate si tot nu e bun... 

poate ca omul nu a fost interesat de alte obiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Sergiu_Q a spus:

da. ar trebui batut ca nu v-a cerut sfaturile! 
ba, dar cand va uitati in oglinda nu va e rusine asa oleaca? 

luati-va ba de cocalarii aia de o ard prin oras in slapi daca tot aveti chef de panarama. se chinuie omul sa filmeze cateva chestii, cat poate cum poate si tot nu e bun... 

poate ca omul nu a fost interesat de alte obiective.

Daca faci referire la persoana mea, tot ce am scris s-a vrut un sfat si nu o critica. Ba mai mult, am subliniat ca greselile pot sa para in orice domeniu, mai ales la inceput si nu am criticat in nici un fel munca omului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.07.2021 la 19:05, Going4Adventure a spus:

Traseul meu a fost urmatorul: Lugoj - Deva - Brad - Geoagiu Bai - baile antice Germisara.

 

Un traseu moto perfect. Vizionare placuta!

WOW !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...