Sari la conținut

Aventura In Zapada - 21.01.2007


Postări Recomandate

problema amvelopelor cu cuie este ca nu le poti folosi si in zapada afanata... pemtru aceasta se recomanda urmatorul gaget:

post-1864-1169458530_thumb.jpg

 

 

 

cu aceasta jucarie poti face multe prosti dupa cum se vede in imaginea alaturata:post-1864-1169458572_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

meserie, ati gasit zapada in austria?

Zapada e pe Muntii Harghitei...

 

( Aseara am vazut si la Sinaia :moron: )

 

 

 

ati prins si portiuni de asfalt? cum merg cuiele alea pe asfalt?

Nu am mers pe asfalt... Incercam sa "pastram" cuiele pentru zapada/gheata... Cred ca ar fi ceva foarte periculos...

Sezonul trecut (de iarna) am avut suruburi (de 6) in gume. Cu alea am mers pe asfalt... Incet si cu "scantei"... :crack:

 

 

 

Ce toba ti-ai pus omule ???

E toba special preparata pentru sezonul de iarna, ca sa nu distruga cuiele toba originala...

E facut de un meserias" de la noi ( dintr-o toba mica gasita din intamplare la un magazin de piese auto )...

 

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea sunt holl-suruburi, sau ceva special ? Nu imi dau seama din poza.

 

Sunt suruburi normale...

 

 

Ai zis ca ai avut si suruburi de 6. Ce varianta e mai buna?

 

Varianta cu suruburi de 6 post-10454-1169644117_thumb.jpg este mai buna in zapada mare...

 

 

Varianta cu holl-suruburi post-10454-1169644160_thumb.jpg este mai buna pe gheata...

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am testat si eu asa ceva pe MTB......sa vezi cum seholbau aia de pe partia de schii.. :lol:

dar nu am avut curajul (inca)sa montez asa ceva pe motor....

eu as alege sroafe de 8 dar ramane la latitudinea fiecaruia sa aleaga ce vrea...( in functie de puterea motorului, experienta, teribilism...)

daca schimb motoru pe unul mai mic (sau mai iau unul :crack: ) sigur ca voi folosii asa ceva...iti da un feeling aparte la control....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry,

dar ce surub este ala "holl-surub"?

Cine le fabrica?

Unde se poate cumpara?

Cite trebuie pentru o roata?

Se monteaza numai pe roata din spate?

fatza e mai importanta ca tragi trante :crack: si fatza si spate ...mergi si cumperi de la fierarie hollsuruburi...si pui prin fiecare crampon...~130

am un filmuletz cu un burn aut cu suruburi :lol:) pe asfalt :haha: :P :moron: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

 

Sorry,

dar ce surub este ala "holl-surub"?

Cine le fabrica?

Unde se poate cumpara?

Cite trebuie pentru o roata?

Se monteaza numai pe roata din spate?

 

 

"holl-surub"-ul este acel surub ce se infiletea de regula in materile lemnoase sau in ziduri si care se diferentiaza de un surub normal prin faptul ca nu necesita piulita, el insurubandu-se in materialul respectiv singur si facand "priza" singur datorita varfului ascutit, nu drept ca al unui surub normal si avand filetul mai "inclinat". De regula acest tip de surub are si o forma conica. De gasit le gasesti la orice magazin de profil pe unde mai gasesti sarma, suruburi normale, materiale de constructii etc. Sper ca in acest sens ai intrebat si ca am reusit sa te lamuresc cat de cat.

 

Din cate am vazut in poze baietii au pus cate unul pe crampon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt suruburi normale...

Varianta cu suruburi de 6 post-10454-1169644117_thumb.jpg este mai buna in zapada mare...

Varianta cu holl-suruburi post-10454-1169644160_thumb.jpg este mai buna pe gheata...

 

:grinbandit:

 

suruburile mele NORMALE adica HOLTZ-SURUB :bigstar:

 

suruburile mele NORMALE adica HOLTZ-SURUB :baldy:

 

este perfect si pe teren inghetat

post-15470-1170268743_thumb.jpg

post-15470-1170268772_thumb.jpg

post-15470-1170268790_thumb.jpg

post-15470-1170268810_thumb.jpg

post-15470-1170269995_thumb.jpg

post-15470-1170270111_thumb.jpg

post-15470-1170270237_thumb.jpg

post-15470-1170270407_thumb.jpg

post-15470-1170270538_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Mi-am montat si eu holzsuruburi pe un cauciuc pentru roata spate si astazi vreau sa pun si pe unul de fata, asa ca sa fiu pregatit pentru zapada :cheers: , dar am o intrebare, intre fundul cauciucului si camera ati mai pus vreun manson de protectie al camerei?Daca da , din ce este facut?

Multumesc si astept sa raspunda cei care si-au montat iarna trecuta asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era prezentata odata intr-un nr mai vechi al revistei motolife o expeditie a unor baieti parca dinsibiu, nu mai stiu sigur, au urcat sa faca revelionul si pt zapada confectionasera niste lanturi ca plasele acelea de se pun la auto. ma intreb ce rezultat au avut si daca au rezistat. ei nu dadeau detalii tehnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc sa prepar la fel niste cauciucuri mai vechi sa le am pt iarna, dar pt oras. Ma intreb daca pun suruburi de 6, iesite putin din crampon nu lasate lungi, pot merge pe asfalt. Adik as vrea sa folosesc cauciucurile astfel preparate pt deplasarea prin oras in conditii de polei sau alte cacaturi specifice iernii si daca e sa dau de asfalt curat sa nu imi rup gatul. Oricum as merge f incet. A incercat cineva asa ceva? Cu ce rezultate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc sa prepar la fel niste cauciucuri mai vechi sa le am pt iarna, dar pt oras. Ma intreb daca pun suruburi de 6, iesite putin din crampon nu lasate lungi, pot merge pe asfalt. Adik as vrea sa folosesc cauciucurile astfel preparate pt deplasarea prin oras in conditii de polei sau alte cacaturi specifice iernii si daca e sa dau de asfalt curat sa nu imi rup gatul. Oricum as merge f incet. A incercat cineva asa ceva? Cu ce rezultate?

 

 

Cam cate zile de polei si alte "cacaturi" de iarna crezi ca vom avea in Bucuresti sa merite niste cauciucuri cu suruburi? Iar pentru cele cateva zile cu astfel de conditii, chiar nu crezi ca te poti dezlipi de iubita ta cu doua roti? :cheers:

Daca ai face niste cauciucuri "surubarite" pentru coclauri cu zapada ai avea perfecta dreptate, dar pentru oras cred ca mai rau ti-ai face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...