Sari la conținut

Cand se considera o motocicleta ca e limitata la A2?


Tofix
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Urmeaza sa imi cumpar o motocicleta pe care sa o limitez la A2 (ER-6N pentru curiosi)

 

Stie cineva care a limitat o motocicleta la A2 de cand e considerata respectiva motocicleta limitata? Practic sa stiu sa nu merg cu ea pana atunci ca sa nu am probleme. Ma gandesc ca e fie dupa RAR, fie dupa inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, MirceaB said:

Inmatricularea definitiva se face in baza actelor emise de RAR. Cred ca raspunsul este foarte clar.

Poate pentru tine este. Eu nu stiu daca schimba cu ceva talonul dupa ce o limitez si de asta intreb. Ca daca ma opreste politistul pe strada sa nu ma ia la bani marunti ca nu e limitata

3 hours ago, Speedy.K said:

Cand zice RAR in cartea de identitate ca are specificatiile tehnice care corespund categoriei respective.

Deci dupa rar ii pot da bataie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, se pare ca nu ai chiar nimic in comun cu acest subiect, fapt pentru care-mi cer scuze ca nu m-am gandit la asta si detaliez  in felul urmator:

- motocicleta se inmatriculeaza definitiv la politie, in baza actului emis de RAR (cartea de identitate a vehiculului). 

- cand se emite certificatul de inmatriculare, se vor trece exact date din cartea de identitate. ( daca acolo apare motocicleta limitata, asa o sa apara si in talon).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 4/7/2022 at 8:12 AM, MirceaB said:

Ok, se pare ca nu ai chiar nimic in comun cu acest subiect, fapt pentru care-mi cer scuze ca nu m-am gandit la asta si detaliez  in felul urmator:

- motocicleta se inmatriculeaza definitiv la politie, in baza actului emis de RAR (cartea de identitate a vehiculului). 

- cand se emite certificatul de inmatriculare, se vor trece exact date din cartea de identitate. ( daca acolo apare motocicleta limitata, asa o sa apara si in talon).

Nu, nu am 🤣 Chiar sunt pe langa. Merci de explicatie. Deci practic o pot conduce legal dupa inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.04.2022 la 0:44, Tofix a spus:

Poate pentru tine este. Eu nu stiu daca schimba cu ceva talonul dupa ce o limitez si de asta intreb. Ca daca ma opreste politistul pe strada sa nu ma ia la bani marunti ca nu e limitata

Deci dupa rar ii pot da bataie

Ce-nseamna la tine "dupa rar"?

Mobra e noua? Are deja carte? E inmatriculata? Etc etc etc.

Ideea e asa: daca tu o limitezi, limitarea nu e considerata legala pana nu ti-a operat RAR modificarea in cartea autovehiculului. Si in cele mai multe cazuri de limitare post vanzare RAR refuza modificarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 4/8/2022 at 12:53 PM, Speedy.K said:

Ce-nseamna la tine "dupa rar"?

Mobra e noua? Are deja carte? E inmatriculata? Etc etc etc.

Ideea e asa: daca tu o limitezi, limitarea nu e considerata legala pana nu ti-a operat RAR modificarea in cartea autovehiculului. Si in cele mai multe cazuri de limitare post vanzare RAR refuza modificarea.

Dupa RAR “la mine” inseamna dupa ce am limitat-o la reprezentanta si o duc la RAR sa ii faca reomologare. Nu inteleg la ce te referi cu “refuza modificarea” pentru ca o cunostinta a limitat exact aceeasi motocicleta, din exact acelasi an, la acelasi RAR. Doar ca el a facut-o pentru a-si face scoala moto de A2.

Am ceva emotii cu RAR-ul totusi.. prevad ca ma intoarce de 100 de ori pe motive de mizerie

Edit: Mobra nu e noua, e inmatriculata, are rar si itp, tot ce trebuie. Doar ca trebuie dusa prin rar dat fiind faptul ca am limitat-o

Editat de Tofix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...