Sari la conținut

Sunet îngrijorător Dragstar 650.


Postări Recomandate

Salutare, am un dragstar de 650 care in ultimele luni a inceput sa faca un sunet destul de ingrijorator,  am facut rost de cartea service iar insfarsit am prins niste timp liber pentru a ma ocupa de treaba asta.

As aprecia mult si parerea altor motociclisti care posibil de-a lungul timpului se poate sa fi auzit acest sunet.

Sunetul se aude in principiu din partea dreapta, in zona abreiajului/cilindrului din spate. Acesta poate fi auzit doar cateodata dar in totdeauna pe decelerare, dispare cand trag ambreiajul, reapare cand dau drumul ambreiajului daca turatia este inca ridicata, dispare  la turatii joase.

Am sa atasez si un filmulet de doar cateva secunde in care acest sunet si-a facut prezenta.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zici ca e un surub slabit si zornaie o piulita pe el.

 

de fapt pt tine nu e un sunet "ingrijorator" daca mergi asa cu mobra de cateva luni dupa cum zici

 

dc nu faci o vizita la un mecanic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, ENEOS said:

Mecanicii costă! 

Omul e recidivist: 

 

Intr-adevar mecanicii costa, am uitat sa adaug  inca un lucru, sunetele dubioase si toate  problemele avute la motocicletele pe care le-am avut au aparut  dupa mersul la mecanic, asa ca prefer sa lucrez singur pe motocicleta.

As aprecia daca ai  avea ceva comentarii constructive la adresa topicului. Merci!

7 hours ago, Cavaleru said:

zici ca e un surub slabit si zornaie o piulita pe el.

 

de fapt pt tine nu e un sunet "ingrijorator" daca mergi asa cu mobra de cateva luni dupa cum zici

 

dc nu faci o vizita la un mecanic?

Salut, sunetul a aparut dupa vizita anterioara la mecanic, nu m-am plimbat cu motocicleta doar de vreo 2-3  ori dupa aparitia sunetului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, Asimplu said:

Pot fi multe lucruri, dar dupa sunet si faptul ca se manifesta pe revenire/in frana de motor, ar putea fi distributia(daca este pe lant).

Daca nu vrei sa o desfaci tu, mergi la un service cat mai repede.

Salut, intr-adevar distributia este pe lant. Am verificat-o  impreuna cu un mecanic acum ceva timp (in urma cu aproximativ 2 luni), intinzatoarele de lant functionau perfect si erau la aproximativ jumatate din cursa lor, pinioanele din partea de  sus a distributiei, pe ambii cilindrii erau in regula, nu prezentau urme de uzura, insa lantul era destul de larg pe ambii cilindrii, prin destul de larg ma refer la un joc de cativa mm dar care nu trebuia sa existe din cate am inteles. Iar faptul ca se aude doar din mers si nu la relanti impreuna cu faptul ca se aude doar cateodata ma cam induce in eroare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, RandomName a spus:

Salut, sunetul a aparut dupa vizita anterioara la mecanic, nu m-am plimbat cu motocicleta doar de vreo 2-3  ori dupa aparitia sunetului.

 

Daca nu te pricepi nu poti decat sa strici daca nu esti mecanicos din fire si n-ai nici scule.

 

Ce sa lucrat anterior la mecanic de suspectezi ca e vina lui?

 

mai bine te duci la mecanicul care a lucrat inainte, si-i explici omului. Poate un surub s-a slabit sau ceva asemanator s-a intamplat.

 

mai gresesc si mecanicii ca si ei au griji pe cap, telefoane care suna, sau clienti care au chef sa stea la povesti si ii seaca cu intrebari..

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, RandomName a spus:

Intr-adevar mecanicii costa, am uitat sa adaug  inca un lucru, sunetele dubioase si toate  problemele avute la motocicletele pe care le-am avut au aparut  dupa mersul la mecanic, asa ca prefer sa lucrez singur pe motocicleta.

As aprecia daca ai  avea ceva comentarii constructive la adresa topicului. Merci!

Salut, sunetul a aparut dupa vizita anterioara la mecanic, nu m-am plimbat cu motocicleta doar de vreo 2-3  ori dupa aparitia sunetului.

În cazul postat de mine ai scris că ai mers fără ulei, mama lui de mecanic! Ar fi trebuit să fugă după tine cu bidonul în mână și să-ți completeze din mers, ce mama draq! 

Acum - mama lor de mecanici! - ai verificat la/cu un mecanic distribuția, era totul perfect dar... lanțul slab! 🤯 Cred că tre să mergi la o ghicitoare, cu mecanicii nu e de trăit! Pe lângă că au prostul obicei să ceară bani pt tot ce fac. 🤬

Eu unul nu încerc să pun diagnostice după înregistrări audio/video, de cele mai multe ori sunt total neconcludente. 

Succesuri cu reparatul pe net! 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Sunet îngrijorător Dragstar 650.
La 10.08.2022 la 17:40, Asimplu a spus:

Pe loc, dupa ce este incalzit motorul, daca o turezi, se aude sunetul asta pe revenire, respectiv cand dai drumul la acceleratie?

Daca nu, atunci este putin probabil sa fie de la distributie.

Din pacate, va trebui desfacuta si vazut.

 

Ete ăsta micu', nu deosebește culbutorul de tachet dar dă lecții de mecanică moto! Bun așa, se confirmă zicala "Cine știe face, cine nu știe îi învață pe alții cum să facă!" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...